Taksi Plakası Fiyatları Düşüyor

taksi

Son dönemde Uber, BiTaksi, Careem, Olev, Uber, Yolo ve benzeri birçok taksi servisinin sektörde gittikçe daha fazla büyüme kaydetmesi üzerine özellikle İstanbul’da taksi plakalarının fiyatlarında ciddi düşüş yaşanmaya başladı.

Özellikle İstanbul’da şehir içi yolculuk yapmak isteyenlerin sarı taksinin yerine Uber, BiTaksi, Careem, Olev, Uber ve Yolo gibi servisleri tercih etmesi, taksi cirolarını büyük oranda düşürmeye başladı. Her geçen gün insanlar bu servisleri daha fazla kullanmaya başlarken, sektörün ekonomik olarak büyüklüğünün de ilk kez düşmesine neden oldu.

İstanbul’da sarı taksi plakaları her geçen gün artış gösteriyordu, ancak alternatif taşıma sistemleri nedeniyle taksi plakaları tarihin en yüksek seviyeleri olan 1.7 milyon liralık seviyeden 1.5 milyon liraya kadar düştü. Üstelik aylık 9 bin liraya yakın olan plaka kiraları da bu düşüşten etkilenerek 8 bin liraya kadar geriledi.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İstanbul’da elinde çok sayıda taksi plakası bulunduranların da tedirgin olduğu ve birçok yatırımcının taksi plakalarını satmak için istekli olduğu belirtiliyor.

NEW YORK ÖRNEĞİ

Dünyada taksicilik denildiği zaman akla ABD’nin New York kenti gelmektedir. New York’ta taksi plakaları 2013 yılında tam tamına 1 milyon dolardan satılıyordu. Ancak New York’ta Uber ve benzeri servisler her geçen gün daha fazla büyüdü ve 2018 yılının Ocak ayında ise plaka fiyatları 180 bin dolara kadar düştü.

Bu düşüşün önümüzdeki yıllarda daha fazla büyümesi de beklenirken, New York örneğinin Avrupa’da da birçok şehirde görüldüğünü belirtmekte yarar var.

Karlı İş Fikirleri

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık