1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Son 10 Yılda En Fazla Kazandıran 4 Yatırım Aracı

Son 10 Yılda En Fazla Kazandıran 4 Yatırım Aracı
0

Yatırım araçları kenarda duran paranızı değerlendirebilmenin harika bir yoludur. Eğer teknik olarak kendinizi biraz geliştirebilirseniz bazı yatırım araçları ile yüksek mesai saatlerinden kazandığınızdan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Eğer bir yatırımcıysanız veya yatırımcı olmak üzere yola koyulmak üzereyseniz, sizler için son 10 yılda en fazla kazandıran 4 yatırım aracına değindik.

Elbette bu yatırım araçlarının son 10 yılda gelir kazandırmış olması, önümüzdeki süreçte de doğrudan kazandıracağı anlamına gelmez. Ancak paranızı değerlendirmek üzere bir yatırım aracı arıyorsanız, bu rehberde yer alan yatırım araçlarına yönelik araştırma yapmak kar elde etme olasılığınızı artırabilir. Tüm yatırım araçlarına göz atmak için ise, Yatırım Araçları rehberimizi kullanabilirsiniz.

Son 10 yıllık süreçte en fazla kazandıran 4 yatırım aracı…

1. BORSA

Borsa Kitap

Son 10 yıllık süreçte Borsa İstanbul (önceki adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) tüm yatırım araçları arasında en gözde olanıydı. Ekonomik kriz dönemlerinde dahi birçok hisse yatırımcısını güldürmeye devam etmiş ve halen gücüne güç katarak ilerlemesini sürdürmektedir.

Elbette Borsa İstanbul’da son 10 yıllık dönemde büyük oranda zarar etmiş hatta iflas etmiş hisseler dahi bulunmaktadır. Ancak biz Borsa İstanbul’da en fazla alım satım yapılan 3 hisseyi ele alacağız.

Örnek 1: 2009 yılının başlarında Akbank hissesi ortalama 2 Lira seviyesinde bulunuyordu. 2020 itibarıyla bu hisse senedi 7 lirayı aşmış durumda. Bu hisseye son 10 yılda yatırım yapsaydınız ortalama geliriniz yüzde 300’ü aşmış olacaktı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Örnek 2: 2009 yılında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Tüpraş’ın hisseleri ortalama 12 lira seviyesinde bulunuyordu. 2020’ye yaklaştığımız bu günlerde Tüpraş’ın hisseleri 120 lirayı aşmış durumda. Yani son 10 yılda Tüpraş hisseleri yatırımcılarına ortalama yüzde 1000 kazandırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hazır Beton Santrali / Tesisi Kurmak

Örnek 3: 2009 yılında Türkiye’nin yükselen yıldızı Türk Hava Yolları hisseleri 1 lira seviyesinde bulunuyordu. 2020 itibarıyla bu hisseler de ortalama 14 lira civarında bulunuyor. Eğer 10 yıl önce THY hisselerini almış olsaydınız net geliriniz yüzde 1400’e ulaşmış olacaktı.

2. DOLAR

dolar

Türkiye’de yatırımcıların en çok sevdiği yatırım araçları arasında Dolar gelmektedir. Herhangi bir teknik analiz bilgisi olmayanların dahi sıklıkla tercih ettiği Dolar kuru da son 10 yılda yatırımcılarına ciddi kazançlar sağladı. 2009 yılında ortalama 1 lira 50 kuruş seviyelerinde bulunan Dolar, günümüzde 6 liraya yakın bir seviyede işlemlerini sürdürüyor.

10 yıl önce Dolar satın alan bir yatırımcı bu süreçte herhangi bir alım-satım yapmamış olsa dahi ortalama yüzde 280 gelir elde etti.

3. EURO

Euro

Avrupa’nın hızla yükselen ve Dolar karşısındaki en önemli para birimi olan Euro da son 10 yılda Türk Lirası karşısında önemli oranda yükseliş kaydetti. Genellikle Dolar ile benzer yükseliş-düşüşler yaşayan Euro kuru da 2009 yılında ortalama 2 lira seviyesinde bulunuyordu. Bugün itibarıyla Euro kuru da 7 liraya yaklaşmış durumda.

Son 10 yıllık süreçte Euro satın alan yatırımcılar ortalama yüzde 210 gelir elde etti.

4. ALTIN

altın yatırım

Tüm dünyada en güvenilir yatırım aracı olarak kabul edilen Altın da bu unvanını hak eder derecesine son 10 yılda yükselişini sürdürdü. 2009 yılında Ons Altının ortalama fiyatı 900 TL civarında bulunuyordu. 2020’ye sayılı günlerin kaldığı bu süreçte ise Ons Altın 1200 TL civarında işlemlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 10 yıl önce altın satan alan bir yatırımcı ortalama olarak yüzde 30 para kazanmayı başardı.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir