1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Şiir Yazarak Para Kazanmanın 8 Yolu

Şiir Yazarak Para Kazanmanın 8 Yolu
0

Şiir edebiyat alanında en çok sevilen yazım türleri arasında yer almaktadır. Şiir yazmak konusunda yeteneklere sahipseniz ya da bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız; şiir yazarak para kazanmak mümkün mü diye merak ettiğinizi biliyoruz. Evet, şiir yazarak para kazanmak gayet mümkün. Elbette yoğun rekabet yaşanan bir alan olması hasebiyle kendinizi geliştirmeyi bir an olsun bırakmamanız gerekiyor.

Şiir son derece sevilen bir edebi türdür. Dünyanın her yerinde şiir okumayı seven milyonlarca insan var. Dolayısıyla burada ticari olarak değeri bulunduğunu belirtmek gerekiyor. İyi bir şiir sahibine para kazandırabilme potansiyeline sahiptir. Siz de iyi şiirler yazıyorsanız veya bunu yapabileceğinize inanıyorsanız; şiir yazarak para kazanabilirsiniz.

Peki şiirlerden nasıl para kazanılır? En etkili 8 yola geçelim…

1. KİTAP YAZIN

Şiir yazarak para kazanmanın en etkili ve en iyi yolu kitap yazmaktır. Şiir kitapları çok sevilmektedir ve milyonlarca takipçiyi peşinden sürüklemektedir. Son yıllarda yeni şiir kitaplarına yönelik satışlarda da artış yaşandığını belirtmek gerekiyor.

Şiir kitapları ortalama olarak 100 – 200 sayfa aralığında bulunmaktadır. Bu da kaliteli olarak nitelendirebileceğiniz 100-200 şiir anlamına gelecektir. Dolayısıyla iyi bir şiir kitabı için yıllar süren bir çalışmaya ihtiyacınız olacağı çok açık. Eğer sanat yönünüz ile tanınmıyorsanız; kitabınızı basmak için yayınevi bulmakta da sorun yaşayabilirsiniz. Maalesef ülkemizde yayınevleri kitap basımları konusunda tamamen ticari bir yaklaşıma sahiptir. Bu nedenle çok iyi bir eser oluşturabileceğinize kanaat getirilmediği taktirde kitabınızı basmak için kendi maddi kaynaklarınızı kullanmanız gerekecek.

Ortalama olarak bir kitabın ilk sayısını basmak için ise 10 bin lira düzeyinde bir paraya ihtiyacınız olacak. Ancak bu durumda da satıştan elde edilen karın çok büyük bir kısmı size ait olmuş olacak.

2. ŞİİR SATIŞI

Bir kitap hazırlayacak kadar şiire sahip değilseniz; şiirlerinizi satmak üzere de harekete koyulabilirsiniz. Şiir satışı yaparak para kazanmak diğer fikirlere göre çok daha basit ve etkilidir.

Muhtemelen kim şiir satın alır diye düşünüyor olabilirsiniz. Ana alıcılar genellikle şiir kitabı çıkarmak isteyen insanlardır. Dolayısıyla şiirlerinizi satmak için şairlere ulaşmanız gerekiyor. İnternetten birkaç arama gerçekleştirerek şairlere ulaşabilir ve şiirlerinizden birkaç örnek sunarak satış amacıyla kendileri ile görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ: Para Kazandıran Hobiler

3. ŞİİR YARIŞMALARI

Ülkemizde çok sevilen yarışma türlerinden biri de şiirler üzerine gerçekleştirilir. Şiir yarışmaları son derece yoğun olarak bulunmakta ve bu tür şiir yarışmalarında genellikle 10-20 bin liraya kadar para ödülleri bulunmaktadır. Şiir yarışmalarına en iyi şiirleriniz ile katılarak bu tür yarışmalardan para kazanabilirsiniz.

4. EĞİTİM VERİN

Şiir konusunda kendini geliştirmek isteyen milyonlar var. Eğer bu konuda çok iyi seviyede olduğunuza inanıyorsanız şiir eğitimi verebilirsiniz. Şiir yazarak para kazanmak yerine şiir yazmayı öğreterek para kazanabilirsiniz.

Örneğin bir Udemy kursu açabilirsiniz veya sosyal medya hesaplarınızdan bu tür bir eğitim vermek istediğinizi duyurabilirsiniz. Ayrıca şiirler üzerine yayın yapan büyük Facebook gruplarına da bu yönde ilanlar bırakarak öğrenci bulabilirsiniz. Zoom gibi platformlar aracılığıyla dünyanın her yerindeki insanlara kolaylıkla eğitim verebilirsiniz.

5. YAYINCILARA GÖNDERİN

Şiir konusunda yayın yapan çok sayıda dergi bulunmaktadır. Ayrıca birçok gazetenin de şiir bölümü var. Şiirlerinizden birkaç örneği bu dergilere ve gazetelere göndererek bir köşe almaya çalışın. Elbette ilk etapta bunu gönüllü olarak yapmanız gerekecek. Ancak isminizi duyurmak için harika bir fırsat olacaktır. Dolayısıyla şiirden para kazanmak istiyorsanız bu yolu kullanmanızı mutlaka öneriyoruz. Bu tür bir dergide veya gazetede adınız ile yayınlanan şiirler aracılığıyla kariyeriniz büyük bir ivme yakalayacaktır.

6. ŞİİR OKUMASI YAPIN

Ülkemizin hemen hemen her yerinde edebiyat konusunda ilgisi bulunan insanların sıklıkla uğrak noktası olarak bellediği çok sayıda cafe vardır. Bu tür cafelerde şiir okuması yaparak para kazanan insanlar var. Kendinizi bu konuda geliştirerek bu tür cafelerde okuma yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Ünlü isimlerin şiirlerini de bu tür cafelerde okuyabilir veya doğrudan kendi şiirleriniz üzerinden de ilerleyebilirsiniz. Her halükarda bu tür işletmelerde iş bulmak üzere mutlaka başvuruda bulunun.

7. WEB SİTESİ AÇIN

Güzel bir şiir okumak isteyenler genellikle interneti kullanmaya başlamıştır. İnternette ziyaretçi demek para kazanma fırsatı demektir. Dolayısıyla şiirleriniz üzerine bir internet sitesi açarak bunları yayınlayabilirsiniz. Ayrıca şairlerden telif hakkı almayı başarırsanız da her türlü şiiri de yayınlayabilir ve ziyaretçi potansiyelinizi artırabilirsiniz.

İnternet siteniz ziyaretçi elde ettikçe reklam alabilir ve bu sayede şiirlerinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Nereden Reklam bulacağınızı bilmiyorsanız Reklam Siteleri rehberine göz atabilirsiniz. Bir web sitesini nasıl açacağınızı da bilmiyorsanız 25 Dakikada Web Sitesi Açmak rehberi işinizi görecektir.

8. SOSYAL MEDYA HESABI AÇIN

Sosyal medya son zamanlarda önemli bir para kazanma yolu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle büyük bir sayfa söz konusu olduğu zaman ciddi bir para kazanma potansiyeli sağlıyor. Şiir yayınlamak için kullanabileceğiniz en iyi platform ise Instagram’dır. Hemen şiir odaklı bir Instagram sayfası açarak burada ilgi çekici şiirlerinizi yayınlayabilir ve takipçi elde etmeye başlayabilirsiniz. Etkileşim oluşturdukça sayfanız büyüme fırsatı elde edecek ve dolayısıyla reklam almak için gün geçtikçe eliniz daha güçlü olacaktır.

Instagram’da şiir odaklı milyonlarca takipçisi bulunan çok fazla sayfa var. Bu tür büyük bir sayfanın aylık geliri 50 bin liranın üzerindedir.

İLGİLİ: Instagram’dan Para Kazanmak

İLGİLİ: Şarkı Sözü Yazarak Para Kazanmak

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir