1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Sıfır Sermaye İle Zengin Oldu!

Sıfır Sermaye İle Zengin Oldu!
5

Bazı iş fikirleri ile kısa sürede girişimcilik yeteneklerinizi kullanarak sıfır sermaye ile bile zengin olmak mümkün.

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde yaşayan girişimci Ayhan Akbaş, hiç sermayesi olmadığı halde yapabilecek iş fikirlerini aradı. Yıllarca süren araştırmalarının ardından solucan gübresi işinin karlı bir yatırım olabileceğini fark eden girişimci Akbaş, bunun üzerine gittiği KOSGEB’ten aldığı 50 bin liralık hibe ile 100 bin solucan satın aldı. Kısa sürede 600 bin solucan sayısına ulaşan girişimci, yakın tarihte hedefinin 1,5 milyon solucan olduğunu söyledi.

Ayhan Akbaş, Bingöl’ün Kiğı ilçesinde 70 metrekare bir alanda kurduğu çadıra 10 bin TL masraf yaparak 100 bin solucanla üretime başladı. 2017 yılının eylül ayından itibaren aldığı 100 bin solucan sayısını 600 bine çıkardığını ifade eden Akbaş, bir yılın sonunda ise hedefinin bir milyon 500 bin solucana ulaşarak, bölgenin organik gübre ihtiyacını karşılamak olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Solucan Gübresi Bayilik Veren Firmalar

Akbaş, “Bu işe bir merak sonucunda girdim. İnternetten araştırıp, bilen kişilerden bilgiler aldım. Bu sezon için beklentim yok, hedefim gelecek yıllarda milyonlara ulaşıp bölgenin organik gübre ihtiyacını karşılamak.” dedi.

“Organik gübre işine 3-4 yıl araştırmadan sonra girdim”

Bu işin doğal ve organik olması sebebiyle ilgisini çektiğini ifade eden Akbaş, “Özelikle gıdalardan hastalığın yağdığı bir dönemdeyiz. Bu işe girişmeden önce farklı acılardan araştırdım. Bu solucandan yapılan gübrenin Avrupa’da resmi ve yaygın olması beni etkiledi. İnternet üzerinden de çok araştırdım. Bu işin uzmanlarına sorup yaklaşık 3-4 yıl bir araştırmasını yaptım. Tüm bu girişimlerden sonra cesaretimi toplayıp işe girmeye karar verdim.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 50 Lira İle Başladı Şimdi Yıllık 3 Milyon Lira Kazanıyor

“Organik solucan gübre tesisimiz KOSGEB desteklidir”

Organik solucan gübresini KOSGEB’e proje olarak sunduklarını söyleyen Akbaş, “Projemiz onay aldıktan sonra destekleme aldık. Şu an 70 metrekare kullanım alanımız var. Şu gördüğünüz solucan gübresi solucanlar ışığı sevmedikleri için gübre içine girerek kayboldular. Karanlık ortamda hepsi yüzeyde rahatlıkla görebiliyoruz. Biz buna fermante edilmiş büyükbaş hayvan gübresini kullanıyoruz, onları çay posası ve meyve kabuğuyla ekşi kimyasal olmayan ürünlerle destekleyip yediriyoruz. Günlük nem ısılarını da kontrol ediyoruz. Solucanlar yukarıda mamayı yerler gübrelerini aşağıya bırakırlar. Solucanlar mama ile gübre birbirine karıştırmazlar. Gübre üreten solucanlar, kırmızı Kaliforniya solucanı olarak bilinir.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

“Şartlar iyi olursa 1,5 milyon solucandan ay olarak yaklaşık 2,5 ton gübre alınabilecek”

Akbaş, tekini 10 kuruştan, toplam 10 bin değerinde 100 bin solucanla işe giriştiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Şartlar iyi oluşursa solucanlarımız bir yıl sonra yaklaşık bir milyon 500 bin olacak. Bir milyon 500 bin solucan ay bazında bize yaklaşık 2 ton 500 kilogram gübre verecek. Şu an itibariyle 600 bin solucanımız var. Gübrenin alıcısı rahat çıkıyor. Amacımız Bingöl’de bir marka haline getirmektir. Şu an itibariyle satışa hazır bir ton civarında gübremiz var. Bu işte ilk sezonda bir şey beklemiyoruz. Ondan sonra sürekli üretim olacak. Bu gübre, toprakta çıkan her şeyde kullanılır. Gübre ürünün yaklaşık 15 gün önce olgunlaşmasını o eski doğal hali olan kokuyu ve tadını alacağız. Sera, çay, kivi ve benzeri bahçelerde kullanılır. Şu an piyasada kilosu 3-5 TL arasında değişiyor. En önemli şey testlerinin yapılmasıdır.” şeklinde konuştu.

Nihat Kanat-İLKHA

İNCELEYİNİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

İNCELEYİN: İşinizi Büyütmenin 8 Süper Yolu

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. sıfır sermaye diyor bir de.

  2. 30 Eylül 2018

    Eskidi bu işler artık. İlk başlayanlar kazandı ve kazanıyor.

  3. erçek yatırım gerçek para kazanma burda

  4. Len kandırmayın milleti solucan gübresi üretimine kosgeb destek vermiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir