1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Kazanma

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Kazanma
0

Dünyanın en önemli e-ticaret altyapı sağlayıcıları arasında bulunan Shopify, kısa sürede bir e-ticaret sitesi kurup satış yapmaya başlamanızı sağlayan eşsiz bir sistem sağlayıcısıdır.

2008’de Kanada’da kurulan Shopify, kısa sürede dünya genelinde 1 milyon sanal mağaza sahibine ulaşmış ve günümüzde en çok kullanılan e-ticaret altyapısına sahip olmuştur. Türkiye’de de yoğun bir şekilde kullanılan platformun ülkemizdeki en büyük sorunu ise ana dil konusunda Türkçe için henüz tam destek vermemesidir.

SHOPIFY NEDİR?

Shopify genel olarak bir e-ticaret mağazasını neredeyse sıfır teknik bilgi ile kurmanızı sağlayan bir altyapı sağlayıcısıdır. Shopify ile kurduğunuz e-ticaret mağazasını kendi alan adınız ile kullanabilir ve ödeme, kargolama, raporlama ve şık e-ticaret mağazası tasarımlarına erişirsiniz. Shopify’yi kullanmak ilk 14 gün için ücretsizdir ancak bu süreçten sonra düzenli olarak ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca yaptığınız satışlar için de Shopify’e komisyon ödersiniz.

SHOPIFY NASIL KULLANILIR?

Shopify’i kullanmak için shopify.com adresine giriş yapmanız gerekiyor. Burada karşılaşacağınız dil maalesef İngilizce olacaktır ancak satış ve pazarlama bölümündeki müşteri hizmetleri Türkçe olarak da hizmet verdiği gibi ödemeleri Türkiye’den de alabiliyorsunuz.

Mağaza açmak için 14 günlük deneme fırsatınız bulunuyor. İlk olarak mağaza açmak için, ana sayfada bulunan Start Free Trial butonuna basın ve ardından gelen formda istenilen bilgileri sağlayın.

s1

s2

Bu adımdan sonra Shopify size yapmak istediğiniz iş ile ilgili olarak ek sorular soracak. Bu sorulara yanıtlar sağlayarak 14 günlük ücretsiz üyeliğiniz açılmış olacak. Bu adımdan sonra İngilizce bilmiyorsanız mutlaka Google Chrome tarayıcısını indirip ücretsiz olarak Web Site Çeviri sistemini kullanmanızı öneriyoruz. Google Chrome’de web sayfasında sağ butona tıklayıp, sayfayı Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Adresiniz, satmak istediğiniz ürünler ve diğer kişisel bilgileri sağladıktan sonra artık e-ticaret mağazasınız hazır olacak. Bu süreçten sonra e-ticaret mağazasınızı yönetmek için gelen maildeki doğrulamaya tıklamanız yeterli. Bu adımdan sonra aşağıdaki gibi yönetim paneliyle karşı karşıya geleceksiniz.

shopify-ana

Kontrol panelinde e-ticaret mağazanızın tasarımını değiştirmek, ürün eklemek, gelen siparişleri görmek, siparişlerin kargolarını girmek, ödeme almak gibi tüm bölümleri bulabilirsiniz. Kontrol panelinde deneme sürümünü tamamlamanız için 14 gününüz olacak, bu süreçlerin tamamını bizzat deneyerek öğrenmeniz önemli. Ancak hızlı olarak işe koyulmak istiyorsanız, aşağıda yer alan video işinizi kolaylaştıracaktır.

NE SATACAĞINIZA KARAR VERİN

Shopify ile açacağınız e-ticaret mağazasında elbette en önemli şey sattığınız ürünlerdir. Doğru ürünü bulana kadar araştırma yapmak, bu işte mağazanızı açmadan önce yoğunlaşmanız gereken bir konu. Zira, mağazayı açtıktan 14 gün sonra ücretli aboneliklerden birine geçmeniz gerekecek. Bu nedenle henüz mağazayı açmadan önce, satmayı planladığınız ürünlere karar vermeli ve bu ürünleri temin etmelisiniz.

Eğer ne satacağınıza karar veremiyorsanız da, Shopify’nin bu konuda ürün önerileri bölümü de bulunuyor. Bu bölümden de faydalanarak satabileceğiniz ürünleri bulabilirsiniz.

ÜCRETLER

Shopify’de 14 günlük deneme üyelik sonrasında ücretli üyeliklerden birini seçmelisiniz. Bu üyeliklerin sağladığı avantajlar şöyle,

Temel Hesap – Aylık 29 Dolar

Temel hesap genel olarak birkaç ürün satışına odaklanan mağazalar için uygundur. 2 personel hesabına ek olarak, yüzde 64’e kadar nakliye indirimi alabilirsiniz. Temel hesaptaki kredi kartı komisyon oranları ise yüksektir ve gelişmiş raporlama özelliklerine erişemezsiniz.

Orta Hesap – Aylık 79 Dolar

Shopify’nin en çok kullanılan ücretli mağaza hesapları arasında yer almaktadır. 5 personel hesabının alınabildiği mağazada yüzde 72’e varan kargo indirimi fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca orta hesapta profesyonel raporlara ek olarak vardiya kayıtlarını da görebilirsiniz. Orta hesapta kredi kartı komisyon oranı yüzde 2.6 seviyesinde bulunur.

Gelişmiş Hesap – Aylık 299 Dolar

Binlerce ürüne ev sahipliği yapan ve mevcutta ticaret hacmi yüksek e-ticaret şirketleri için tercih edilmelidir. 15 personel hesabının yanında tüm Shopify özelliklerinden sınırsız olarak faydalanabilirsiniz. Gelişmiş hesapta nakliye indirimi yüzde 74’tür ve kredi kartı komisyon oranı ise yüzde 2.4 civarındadır.

SEO ve PAZARLAMA

Günümüz internet dünyasında SEO ve pazarlama çalışmaları olmadan bir e-ticaret sitesinde başarılı olamazsınız. Shopify’nin eşsiz alt yapısı ise size harika bir SEO çalışması için uygun zemini sağlar. Ancak yine de bu konuda kendinizi geliştirmeli veya başarısını kanıtlamış bir şirketten SEO çalışması yaptırmanız önemlidir. Ek olarak mutlak suretle e-ticaret mağazanız için pazarlama bütçesi ayırmanız gerekir. Bir e-ticaret mağazasının en büyük gider kalemlerinden biri pazarlamadır ve doğru yapıldığı zaman size eşsiz miktarlarda para kazandırabilir. Pazarlama için de hizmet sağlayan milyonlarca ajanstan biri ile çalışabileceğiniz gibi kendi taktiklerinizi de hayata geçirebilirsiniz.

AMAZON ve Ebay Ortaklığı

Shopify’nin en büyük özelliklerinden biri de Amazon ve Ebay ile harika bir bütünleşik sisteme sahip olmasıdır. Shopify aracılığıyla Amazon ve Ebay’da satılan ürünleri kendi mağazanıza otomatik olarak ekleyebilir ve bu platformların Dropshipping fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle bir ürünü satın almanıza, kargolamanıza gerek kalmadan komisyon ile para kazanırsınız.

POS SİSTEMLERİ

Bir e-ticaret mağazası açmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, müşterilerden kredi kartı ile ödeme almasıdır. Bu sisteme sahip olmak zordur ve bu nedenle birçok önemli e-ticaret mağazası müşteri kaybetmektedir. Shopify’nin en büyük özelliklerinden biri de hemen hemen dünyanın her yerinden kredi kartı ile ödeme alınması için alt yapıya sahip olmasıdır. Böylelikle Shopify’de mağaza açtığınız zaman kredi kartı ile kolaylıkla ürün satabilirsiniz. Elbette bu işlem için ek komisyon ödersiniz.

GÜVENLİK

İnsanlar e-ticaretin her zaman riskli olduğunu ve sık sık basında çıkan haberler nedeniyle çok dikkatli olmaları gerektiğine inanarak hareket eder. Bu nedenle güvenlik sistemlerinin yetersiz olduğu platformlardan kolay kolay alışveriş yapmazlar. Bu sorunu bilen Shopify, kendi platformu içerisinde e-ticaret mağazası açan tüm kullanıcılara en son gelişmiş güvenlik sistemlerini sağlar.

Shopify ile açılan mağazalar saldırılara karşı korunmalı olup, en güncel güvenlik sistemleri ile korunmaktadır.

DESTEK

Shopify ile 14 günü dolduran üyeler, sonrasında ücretli üyeliklerden birine geçmek zorundadır. Bu süreçten sonra da Shopify’nin Türkçe dahil olmak üzere onlarca dildeki desteğinden ücretsiz faydalanırlar. Sistemaracılığıyla mağazanızda yaşadığınız sorunlara ek olarak mağazanızı geliştirmek için de destek alabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir