1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Seracılık İçin Önemli Adım

Seracılık İçin Önemli Adım
0

Önceki hafta Ekonomi Bakanlığının seracılık için yaptığı açıklamalar sonrasında akıllı seralar için ilk adım atılıyor. İzmir’in 2 ilçesine kurulacak olan akıllı seralar ile yüksek verim artışı ve düşük ürün kaybının sağlanması planlanıyor.

Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgeleri kapsamında ilk akıllı seralar İzmir’in Bergama ve Dikili ilçelerine kurulmaya başlıyor. 2 bölgede ilk adımların atılmasıyla birlikte çok sayıda akıllı sera kurulumu gerçekleştirilerek yüksek verim artışı, düşük ürün kaybı elde edilmesi ve böylelikle her mevsimde tüm ürünlerin düşük fiyattan piyasaya verilmesi sağlanacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ısıtılacak olan akıllı seralar için ilk etapta 1 milyar lira harcama yapılacak. Akıllı seraların bakımı ve ürün hasadı için ise 4 bine yakın personel alımı gerçekleştirilecek.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

TRT’de yer alan habere göre, akıllı seralar ile ilk olarak 2 bin hektar alanda üretim yapılacak. Kısa vadede hedef ise 5 bin hektar alanda seracılık kurulması. Uzun vadedeki projenin hedefi ise Türkiye’nin tüm seracılık üretiminin yüzde 25’ine ulaşılması.

SERACILIK YATIRIMLARINA YÖNELİNEBİLİR

Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık tarım ve hayvancılık iş fikirlerine yönelik incelemelerimiz sürüyor. 2019 ve 2020 yılının seracılık yılı olmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda 2019 ve 2020 yıllarında  seracılık için önemli düzeyde yeni teşvik, destek ve hibelerin verilmesi bekleniyor. Eğer tarım ve hayvancılık sektöründe yeni bir iş fikri arıyorsanız, seracılık için harekete geçmenizi mutlaka öneriyoruz.

Seracılık hakkında çok ayrıntılı bir rehberimiz de bulunuyor, rehbere ulaşmak için Seracılık bağlantısını kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Limitini Artırmanın Garantili 8 Yolu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir