Şahıs Şirketi İçin Ofis Gerekli Mi?
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Şahıs Şirketi İçin Ofis Gerekli Mi?

0

Türkiye’de basit veya orta düzeyde bile olsa bir iş fikrinizi hayata geçirmek istediğiniz vakit resmi prosedürleri tamamlamak amacıyla şirket kurmanız gerekmektedir. Bu resmi yollardan bir işletme kurmak için en gerekli prosedürdür. Ancak birçok girişim için yüksek maliyetler oluşturan ve önemli düzeyde mesai çalan Anonim veya Limited şirket kurmak yerine Şahıs Şirketi kurmak yeterlidir. Şahıs şirketi kurmak kolaydır ve aylık-yıllık olarak masrafları da düşüktür.

Ülkemizde Şahıs Şirketi kurmak isteyen girişimciler sadece Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? adlı rehberimizde yer alan basit bir yöntem ile rahatlıkla şahıs şirketi kurabilmektedir. Bu rehberde yer alan bilgiler ışığında şahıs şirketinizi kurabilir ve hemen işe koyulabilirsiniz. Ancak Şahıs Şirketi kurmak isteyenlerin en çok kafasını kurcalayan konu ise Şahıs Şirketi İçin Ofis Tutmak Gerekli Mi? sorusu yer alıyor. Çünkü bir ofis tutmak kira, aidat, ek faturalar ile birlikte büyük bir maddi külfet oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle internet üzerinden icra ettiğiniz girişimler için bu soruyu muhtemelen merak ediyorsunuzdur.

Şahıs Şirketi İçin Ofis Gerekli Mi?

Türk Ticaret Kanunu’na göre ülkemizde kurulan Şahıs Şirketleri için bir ofis gerekli değildir. Ofis olarak bulunduğunuz evin bir odasını dahi gösterebilirsiniz. Ancak mutlak suretle kuruluş işlemleri sırasında bir adres gereklidir. Bu adres üzerinde de başka bir şirketin bulunmaması gerekiyor. Ancak belirttiğimiz üzere kirada yaşadığınız evin bir odasını dahi şirket adresi olarak gösterebilirsiniz. Ardından maliyeden denetlemeciler evinize gelecek ve ilgili bu odanın fotoğraflarını çekerek şahıs şirketinizin kurulumunu onaylayacaktır.

Türkiye şartlarında bir girişimci için en sıkıntılı konu elbette maliyetlerdir. Bu maliyetlerden biri de ofis tutmak ve bu ofis için gerekli olan masrafları karşılamaktır. 

Türkiye’de ortalama olarak bir ofis tutmanın kirası aylık bin lira civarında bulunmaktadır. Bu ofisin aylık elektrik faturası 60 TL, su faturası eğer varsa 40 TL, internet faturası 100 TL, aidat bedeli de 50 TL civarında bulunmaktadır. Ek olarak doğalgaz ve temizlik için de maliyetleriniz olabilir. Bu nedenle şahıs şirketi kurarken ofis tutmanın maliyetlerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir