Kapat

Sadece Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Yaptığı 10 Şey

zihin

Egzersiz yapmak gerektiğini en az bin kere duymuşsunuzdur. Peki zihinsel olarak egzersiz yapmanız gerektiğini hiç duydunuz mu?

Bunamayla savaşmak için çengel bulmaca çözmekten bahsetmiyorum, zihinsel olarak güçlü olmaktan bahsediyorum. Düşüncelerinizi daha iyi işleyebilmek, duygularınızı düzen altına almak ve üretkenliğinizi artırmak ancak güçlü bir zihinle gerçekleşir.

İşte zihinsel açıdan kendini geliştirmiş kişilerin yaptığı 10 şey:

1. Şükrederler

Dertleri ve kendilerinde olmayan şeyleri düşünmek yerine bu insanlar sahip oldukları ii şeylerin hepsinin farkında yaşarlar. Şükretmeye başlamanın birçok yolu olsa da en kolayı, her gün sahip olduğunuz için sizi mutlu eden üç şey düşünmektir. Ayrıca gün boyu yaşadığınız iyi şeyleri not alacağınız bir şükran günlüğü veya yemek duası gibi şükür ritüelleri de başlangıçta bu alışkanlığı kazanmanızda yardımcı olacaktır.

2. Hayır Derler

Prof. Dr. Travis Bradberry, ‘’ San Francisco, California Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre hayır diyebilmekte ne kadar zorluk yaşarsanız, stres, tükenmişlik ve depresyon şansınız o kadar artar’’ diyor.

Hayır diyebilmek bazılarımız için zor olabilir, fakat zihinsel açıdan güçlü insanlar bu konuda zorluk çekmezler. Her daveti veya iş arkadaşlarından gelen her yardım isteğini kabul etmek yerine, sadece ‘’hayır’’ derler. Bu sayede kendi işlerine yoğunlaşır ve fazladan yorularak strese girmezler.

3. İçlerindeki Eleştirmeni Yenerler

Eğer bir başarısızlık abidesi olduğunuzu düşünüyorsanız, çok büyük olasılıkla sonunda bir başarısızlık abidesi olacaksınız demektir. Bu kendini gerçekleştiren kehanet kaderinizi tayin etmemeli.

Bunun yerine, başarılı olacağınıza inanarak bu kehaneti avantajınıza çevirebilirsiniz.

4. Acıya Kucak Açarlar

Muhammed Ali bir keresinde mekiklerini sadece acı başladıktan sonra saydığını, çünkü önemli olanların onlar olduğunu söylemiştir.

Bir amaç uğruna oldukça, zihinsel açıdan kuvvetli insanlar acıya dayanmaya hazırdır.

5. Hazzı Ertelerler

Stanford Üniversitesinde yapılan ünlü bir deney vardır. Bu deneyde bir çocuk, odada bir marşmelovla 15 dakika yalnız bırakılır. Deneyi yapan araştırmacı çocuğu yalnız bırakmadan önce, 15 dakika bekler ve marşmelovu yemezse ona bir tane fazladan vereceğini söyler.

40 yıllık araştırmanın sonucunda, o gün o deneyde 15 dakika bekleyen çocukların büyüdüklerinde daha iyi hayatlara, sınav sonuçlarına, kariyerlere ve hatta daha az yağ oranına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

6. Başkalarına Suç Atmazlar

Zihinsel açıdan güçlü kişiler asla, ama asla başkalarına suç atmaz veya onları hatalarından sorumlu tutmazlar. Hareketlerinin tüm sorumluluğunu kabul ederler. Bu şekilde başkalarına güç vermez, çıkmaza girmez ve kötü huylu olmazlar.

7. Gerçekçi İyimserliği Benimserler

Bu insanlar gerçekçilikten uzaklaşmadan optimist kalırlar. Bu yolla karşılarına çıkan engelleri hesaba katar ve onları nasıl aşabileceklerine veya kabul edeceklerine yoğunlaşırlar.

8. Limitlerini Bilirler

Bu insanlar her şartta kendilerini zorlasalar da, ne zaman havlu atmak gerektiğini de iyi bilirler. Zayıflıklarının farkındadırlar ve gerektiğinde yardım istemekten çekinmezler.

9. Kendilerini Başkalarıyla Kıyaslamazlar

Zihinsel açıdan güçlü insanların zaman ve enerjiyle alakalı takıntılara sahip olduklarını söylemiştik. Neden başkalarının ne yaptığını düşünerek değerli zamanlarını harcasınlar? Kıskançlık ve kin gibi duygular yorucu ve mantıksızdır.

Bunun yerine diğer insanları tebrik eder ve onlarla birlikte başarılarını kutlarlar.

10. Rakiplerine Saygı, Ve Hatta Sevgi Beslerler

Zihinsel açıdan güçlü kişiler rakiplerinden korkmaz, çekinmez ve onları kıskanmazlar. Hatta onlara saygı duyar ve onları severler.

Bu insanlar rakiplerinin kendilerine en iyi öğretmenler olabileceğinin farkındadırlar. Neleri doğru veya yanlış yaptıklarını rakiplerinden öğrenirler. Sonraki hareketlerini planlarken rakipleriyle kendi arasındaki farkları belirler ve bu farkları bir ilham ışığı gibi kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir