Saçma İş Fikirleri Araştırmak Başarınız İçin Neden Önemli?
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Saçma İş Fikirleri Araştırmak Başarınız İçin Neden Önemli?

0

Bir an için bu zihin açıcı iş fikrini düşünün: Toplumumuz, şeker, kafein, et, glüten veya süt olsun, beslenmemizin hangi bileşenlerinin bırakılması gerektiği konusunda giderek daha fazla saplantılıdır. Peki, görünüşte mantıklı bu eğilimi uç noktasına çıkarırsak? Bu, yepyeni bir piyasaya ve yiyecek tüketimini beraberinde getirebilir.

Konsept, sadece ekmek, marul ve hardaldan oluşan tek tip çok yavan sandviçler sunan bir sandviç dükkanı zinciri açmaktır. Fakat, sandviçler “Prosciutto ve Parmesan’sız Sandviç”, “Deniz Ürünleri Salatasız Sandviç” ve “Patlıcanlı ve Avokado Kremasız Sandviç” gibi farklı, etkileyici kategorilerde bölünmüş şekilde sergilenecektir. Bu, müşterilere, tüketebilecekleri sandviçten hangi potansiyel zararlı lezzetlerin çıkarılmasını istediklerine tam olarak karar verebilme seçeneği sağlayacaktır.

Şimdi son ürünü kafanızda canlandırın: Müşteriler konsepti bir kez benimsediklerinde, bahsedilen kategorilerdeki malzemeleri gerçekte tüketmenin sağlıksız yan etkileri olmadan, seçtikleri lezzetli bir sandviçi görselleştirme deneyiminin keyfini çıkaracaklar. Tüketim suçluluğu, güçlendirilmiş kaçınma sevinci ile değiştirilecektir. Tamamen yeni bir mutfak devriminin şafağı! Dahası, çok yüksek marjlı ve yükselmeye elverişli bir iş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİşinizi Büyütmenin Yolları

Bu fikri saçma mı buldunuz? Muhtemelen saçma buldunuz. Ancak, “cep telefonları” fikrinin 1990’ların başlarında, telefonların hala objelere takılıyken ve insanlar tarafından taşınmasının mümkün olmadığı zamanlarda ne kadar saçma olduğunu düşünün. Yine de o kadar hızlı çoğaldılar ki, 25 yıldan daha az bir süre sonra, dünyada insanlardan çok daha fazla cep telefonu vardı. Veya canlı hayvanları bale ve tiyatro unsurlarıyla değiştiren bir sirk fikrinin ne kadar saçma olduğu, Cirque du Soleil ilk başladığında Barnum ve Bailey’in nasıl göründüğünü düşünün. Ancak 146 yıl sonra, “Dünyadaki En Büyük Şov” geçen yıl faaliyetlerini durdururken, 1984’te iki Kanadalı sokak sanatçısı tarafından kurulan Cirque du Soleil, 20 eşzamanlı prodüksiyonla dünya çapındaki izleyicileri büyülüyordu. Aynı “saçma” etiketi başlangıçta sürekli bir vizyoner girişimci akışına ve etkileyici yeniliklere atfedilebilir, örneğin araç paylaşımı, ticari uzay yolculuğu, isterse kent çiftliği vs.

Nobel ödüllü Fransız yazar Albert Camus ve filozof şunları gözlemledi: “Aslına bakılırsa saçma kavramı temel bir kavramdır ve ilk gerçektir.

Bu nedenle, geleceği şekillendiren girişimciler saçma denilen şeyleri incelemekten korkmuyor – aslında, onu kucaklıyorlar. Tanım olarak, onlar bozguncu, kışkırtıcı, statükoya meydan okuyanlardır ve doğal olarak “Peki ya? Eğer öyleyse?” gibi geleneği paramparça eden sorular sormakta çok başarılıdırlar.
1990’lı yıllarda Orta Avrupa’da bir finansal yazılım şirketi kurdum ve yürüttüm. Komünizmin çöküşü, tüm bölgenin ekonomik, politik ve kültürel açıdan kayda değer geçişi sebebiyle girişimcilik için kusursuz bir biçimde verimli bir ortam yarattı. Bu yüzden, şirketim daha önce orada bulunmayan ve geleceğini şekillendirmenin ön saflarında yer alan analitik çözümler pazarına öncülük etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGelirleri Artırmanın 5 Etkili Yolu

İşimin sınırlarını sürekli olarak zorlamak için kendime meydan okumanın bir yolu olarak pazar gözlemleri yapar ve bu düşünceleri zihinsel olarak gülünç duruma gelene kadar uzatırdım. Örneğin, 90’ların sonlarında baskın bir konu Y2K (milenyum hatası) uyumluluğuydı. Dünyanın dört bir yanındaki yazılım şirketleri, müşterilerin sistemlerinin yeni bin yıllara geçişi sorunsuz bir şekilde halledeceğinden emin olmak için çabalıyorlardı. Bu beni düşündürdü: “Ya şirketim %100 para iadesi garantisiyle desteklenen Y3K uyumlu bir yazılımla ortaya çıkarsa ne olur? Bu cesur bir adım olurdu, ancak müşteriler uzun vadeli taahhüdümüzü mükemmelliğe olan bağlılıktan dolayı kesinlikle takdir ederdi. ” Tabii ki, bu bir anlamda sadece saçma bir derin düşünceydi. Ancak bir diğer yandan, müşterilerim için kalıcı bir ilişki elde etmenin nasıl olduğu konusunda derin bir yansıma uyandıran tam bir itici güçtü.
Peki ya siz? İşinizi büyütmek veya yeni bir işe girişmek için önemli sezgi üretmenin bir yolu olarak saçmalıklar alemini ne ölçüye kadar keşfedersiniz? Kısaca, esprili bir merak duygusuna sahip olmak, sürekli uyarıcı konsept infilâkının kilidini açacaktır. Bunların gelecekte şekillenen bir iş fikrinin potansiyel tohumunun her biri olduğunu bilerek ilk başta fazlasıyla ölçüsüz olmalarına izin verin.

Geçerli normlar hakkındaki abartılı gözlemleri kullanabilir ya da müşteri deneyimlerini eğlenceli bir şekilde tetikleyici olarak kullanabilirsiniz. Bu yaptığınız rastgele bir uygulama olmamalı, akıllı strateji oluşturma yaklaşımınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Saçmalalığın nasıl olduğunu StandUpStrategist.com (İngilizce) adresinde bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl başlatılan Stand-Up Stratejisti, mizahın iş dünyasındaki önemli rolünün farkına varmaya ve amacına uygun uygulaması için merkezi bir kaynak sağlamaya adanmış ilk değerlendirme platformudur. SUS derecelendirme ölçütlerinden biri “Fırsatçı Saçılma”dır, ki bu da, görünüşte uzaklaşmış kavramların gerçekte çığır açan bir iş fikrinin çekirdeğini içerme derecesini yakalamaya çalışan bir ölçüttür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİyi Bir Girişimci Daima Araştırma Yapar

İşte size ilham vermek için bir başka düşünce dizisi. Kuru temizleme fiyatlarının aşırı yüksek olduğunu düşünüyorum. Düşününce, 50 dolarlık bir takım elbise alırsınız ve ardından kuru temizleme için 7.50 $ ödersiniz. Diğer bir deyişle, giysinin sadece bir kez temizlenmesi için satın alma fiyatının yüzde on beşini ödersiniz. Aynı oranı kullanırsak, 20.000 dolarlık bir aracınız varsa, her araba yıkama için üç bin dolar ödeyeceksiniz. Sanırım “Temizlikçilere götürülme” ifadesi şaka değil. (İngilizce deyim: ‘take a person to the cleaners’ : Bir insanı temizlikçiye götürme. Birinin tüm parasını çalmak ya da dolandırmak anlamına geliyor.) Böylesine tamamen orantısız bir temizlik-maliyet / satın alma-fiyat oranı, çevre dostu bir tek kullanımlık giysi hattını tanıtmak için güçlü bir gerekçe gibi görünüyor. Veya kendi kendine ütülenen kıyafetler. Ya da kısaca büyük ölçüde yeniden tasarlanmış kuru temizleme deneyimi.

Sürekli bir değişim ortamında, hareketsiz durmak bir seçenek değildir. Başarılı olmak için girişimcilerin sabit durarak zayiat vermek yerine, geleceği sürekli olarak şekillendirmeleri gerekir. Saçmalamayı keşfetmenin kritik rolü burada devreye giriyor. Bir tutam komik meraklılık duyularınızı uyanık tutar, çok değerli içgörülere yardımcı olur ve sizi gelecekte olacak olanın önünde ve merkezinde tutar.

Gabor George Burt / Slingshot Group’un Kurucusu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

İlginizi Çekebilir