1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Saç Ekimi Merkezi – Kliniği Açmak Maliyeti ve Yönetmeliği

Saç Ekimi Merkezi – Kliniği Açmak Maliyeti ve Yönetmeliği
1

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan saç ekimi sektörü, 2019 yılında da yatırımcı ve girişimcilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Saç ekim merkezi – kliniği açmak istiyorsanız, bu rehberde saç ekim merkezi açmanı maliyetini, yönetmeliğini, şartları ve kar marjını inceleyeceğiz.

Dünyada sağlık turizminde 5’nci sırada yer alan Türkiye’de geçtiğimiz yıl saç ekimi ekonomisi 1 milyar doları aştı. Son yıllarda Türkiye’ye yurt dışından saç ekimi için gelenlerin sayısında tam anlamıyla patlama var. Bir saç ekim hizmetinin bedeli ise 3 bin Euro civarında. Durum böyleyken Türkiye’de girişimciler ve yatırımcılar tarafından her gün yeni saç ekim merkezleri açılmaya başlandı. Sektör hızla büyürken, yeni açılan işletmeler de ayakta durabiliyor. Elbette işini daha iyi yapanlar, ülke çapında marka konumunda bile yükseldi.

Bir saç ekim merkezi açmak zor değildir, gerekli şartları karşılayanlar için saç ekim merkezini kurmak 3 haftalık bir süreç alıyor. Ancak elbette şartlar arasındaki en önemli nokta, söz konusu saç ekim merkezini kurmak için Deri ve Zührevi Hastalıkları ile Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı veya Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Medikal Estetik Sertifikasına ihtiyacınız var. Bunlardan birine sahip olmayan birçok işletme yasadışı çalışmaktadır ve ihbar edildiği takdirde toplum sağlığı ile ilgili maddeler ile cezalandırılmaktadır. Bu nedenle ilgili belgelerden en az birine ihtiyacınız olacak.

SAÇ EKİMİ MERKEZİ KURMAK

Saç ekimi merkezi kurmak için ilgili belgelerden birine sahip olunduktan sonra, bir mali müşavire giderek şirketi kurmanız gerekiyor. Şirket kurulumu 3-4 gün sürmektedir. Mali müşavirler bu konuda tam bilgilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güzellik Merkezi Açmak

Şirketi kurduktan sonra, işletmenin yerinin belirlenmesi gerekiyor. Ancak yasa gereği, saç ekimi yapılacak alanın şu özelliklere sahip olması gerekiyor;

Merkez bünyesinde, asgari 12 metrekare büyüklüğünde, sterilizasyona uygun olacak şekilde zemini ve duvarları düz ve pürüzsüz, ultraviyole oda sterilizasyon sistemi bulunan, havalandırması uygun şartlarda yapılan, içinde bulundurulması gerekli asgari araç gereç ve ekipmanlar bulunan bağımsız bir mekân

Gerekli araç gereç ve ekipmanlar ise yasada şöyle belirleniyor;

 1. Pozisyon verilebilir uygulama koltuğu/yatağı
 2. Oturma taburesi
 3. Işıklı büyüteç
 4. Tıbbi atık kutusu
 5. Koter
 6. Tansiyon aleti
 7. Tıbbi malzeme dolabı
 8. Seyyar ışık kaynağı
 9. Kimyasal dezenfektanlar
 10. Pansuman seti
 11. İmplant ataçmanlan (Laser, Kavitron, Choi. Özel pinler gibi)
 12. Greft hazırlama setİ
 13. Greft hazırlama masası
 14. Küçük cerrahi müdahale seti
 15. Acil Müdahale Seti;
 16. Ambu ve maskesi,
 17. Medikal oksijen kaynağı, oksijen maskesi, nebülize oksijen maskesi,
 18. Laringoskop,
 19. Entubasyon tüpü ve guide,
 20. Magill pensi,
 21. Larengeal maske 3-4 no,
 22. Acil ilaçlar (Atropin, adrenalin, bronkodilatatörler, anti aritmikler v.b.)
 23. Aspiratör ve sondaları,
 24. Nazogastrik sonda, idrar sondası,
 25. IV kateter,
 26. Serum, serum seti.askısı,
 27. Defibrilatör (Ekg gösteren)

İlgili alan ve ilgili teçhizatlar alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı onayı alınarak faaliyete başlayabiliyorsunuz. Elbette rehberin ilk kısmında yer aldığı üzere ilgili sertifikaya sahip kişi tarafından başvuru yapılmalıdır.

SAÇ EKİM MERKEZİ KURMAK > İŞ SÜRECİ

saç ekmek

Saç ekim merkezleri genel olarak erkekler tarafından talep gören iş yerleridir. Bu nedenle saç ekim merkezlerinde erkekler üzerinden pazarlama yapılmalıdır. Saç ekim merkezine ihtiyaç duyanların sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Bu iş yerlerinin rekabeti arasında fiyat ve güven ilk sırada yer alıyor. Örneğin, güvenilir görünmeyen bir işletme, daha ucuz fiyat sunsa bile muhtemelen tercih edilmeyecektir. Bu durum bütün sağlık sektörlerinde doğru bir ilişkiye sahiptir.

Saç ekim merkezlerinin şık ve steril olması çok önemlidir. Sağlık açısından bile söz konusu kliniklerin steril olması önemlidir. Bu tür merkezler sık sık bakanlık tarafından denetlenmektedir. Bu açıdan işletmenin sürekli olarak gözetim altında tutulması ve işletmede yeterli düzeyde personel bulunması önemlidir.

SAÇ EKİM MERKEZİ KURMAK > MALİYET

Saç ekim merkezini kurmanın çok üst düzey bir maliyeti yoktur. Genellikle işletmenin dekorasyon için harcanan para, ana gideri oluşturmaktadır. Bu açıdan dekorasyon dahil edilmeden ortalama 180 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Dekorasyon için işletmeler 200 – 300 bin liraya kadar masraf yapmaktadır. Bu masraf, işletmenin iş hacmini artırmak ve müşterilere güven sağlamak için kritik bir öneme sahiptir.

SAĞLIK ENDİŞELERİ

Her ne kadar tam bir cerrahi işlem olmasa bile, saç ekim işleminin konuya yetkili ve gerekli sertifikaya sahip uzman tarafından yapılması gerekiyor. Binde bir bile olsa, saç ekim merkezlerinde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle söz konusu sağlık merkezinde çalışan bütün personelin ilk yardım konusunda eğitim almış olması önemlidir. Ayrıca acil durumlar için gerekli teçhizatlar bulunmalı ve söz konusu klinik ambulansın kısa sürede ulaşabileceği bir alanda olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Manikür – Pedikür Salonu Açmak

Türkiye’deki saç ekim merkezlerinin yüzde 50’sine yakının merdiven altı olması nedeniyle, yukarıda yer alan bütün harcamalar işletmenin avantajı olacaktır.

PAZARLAMA

Saç ekim merkezleri için pazarlama çok kritik bir süreçtir. Sağlık söz konusu olduğu için en küçük olumsuz yorum işletmenin geleceğini etkileyebilir. Bu nedenle bu tür bir işletme için profesyonel bir pazarlama çalışması yapmanızı öneriyoruz. Ancak bunun için yeterli sermayeye sahip değilseniz, ana hedef noktanız yerel düzeyde bulunan TV, radyo, gazete ve billboardların dışında sosyal medya olmalı.

Facebook, Twitter, Instagram’da mutlaka yer almalısınız. Ek olarak Google Adwords ile mutlaka yerel düzeyde hedeflemeli reklamlar vermelisiniz.

Ayrıca bu tür sağlık merkezlerinde kulaktan kulağa şeklinde müşterilerin yaptığı tavsiyeler en üst düzeyde başarı sağlamaktadır. Hiçbir ek maliyet oluşturmayan bu reklam için elbette yapmanız gereken tek şey, Müşteri Memnun Etmektir. Bunu başarabilen bir işletmenin pazarlama için para harcamasına gerek yok.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 9 Temmuz 2022

  Merhabalar.
  Ben Mahmut KIZILASLANOĞLU
  Saç ekimi merkezi açmak isteyenler ve işlerini geliştimek isteyenler lütfen bana ulaşsınlar.
  Bir mühendis olarak, Türkiye’nin ilk ve tek Nöropazarlama yüksek lisansını dereceyle bitirdim. Ve ”Saç Ekimi ve Güzellik Merkezlerinde Nöropazarlama Uygulamaları” adlı yüksek lisans tez çalışmamı verdim.
  Sıradışı teknikler ve iş geliştirme süreçlerinde 4 yıldır kendimi yetiştirdim. İlgilenen girişimciler için, 0544410**** dan bana ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir