Saat Mağazası / Saatçi Açmak

saat

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de erkek ve kadınların en çok tercih ettiği aksesuarlar arasında saatler gelmektedir. Yüzyıllardır süregelen saat merakı günümüzde de insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Son yıllarda sektöre giriş zorlaşmış olsa da, halen yeni bir iş fikri arayanlar için saat mağazası ya da bilinen adıyla saatçi açmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Eğer siz de saatçi açmayı planlıyorsanız, bu rehberimizde sıfırdan bir saatçi açmak için gerekli olan önemli bilgileri aktaracağız. Elbette her iş fikrinde olduğu gibi bu iş fikrine de girerken sektör tecrübesine sahip birilerinden fikir almanızı mutlaka öneririz. Çünkü teorik bilgi ile pratik bilgi arasında dağlar kadar fark vardır.

SAAT MAĞAZASI AÇMAK – İŞİN NİTELİĞİ

Öncelikle her iş fikrinde olduğu gibi bu iş fikrine de giriş yapmak isterken, en önemli şey işin niteliği ve size uygunluğudur. Bir saatçi mağazası açmak önceki yıllara göre çok daha fazla sermaye isteyen bir iş fikridir ve doğru planlanmadığı takdirde sizi istemediğiniz bir yere götürebilir. Bu tür mağazalarda satılan her ürün yerine yenisini eklemek zorundasınız ve bu nedenle işletmenizin özellikle ilk 6 ayı için de ek sermayeye ihtiyacınız olacak. Bir saatçi mağazası standart olarak sabah saat 9 da açılır ve eğer çok işlek bir noktada değilse akşam 6’da kapanır. Mağaza 10-20 metrekarelik küçük bir alanda yer alıyorsa tek bir kişi tarafından da yönetilebilir. Ancak mağaza büyük olarak nitelendirilebilen 40-50 metrekare alana yayılmışsa en az 2 kişi ile işi idare etmenizi öneririz.

Bir saat mağazasını kurmanın minimum sermaye ihtiyacı 100 bin lira civarında bulunurken, bu işin üst sermaye talebinde ise herhangi bir sınır yoktur. Bazı saatler tek başına milyonlarca liraya satılmaktadır.

Mağaza başında duracak olan personelin veya işletme sahibinin cep telefonlarını yakından tanıması ve saati satın almak isteyen müşterilere ilginç olarak da nitelendirilebilecek ek bilgiler verebilmesi önemlidir. Bu nedenle personelin mutlaka kendini geliştirmesi ve satış stratejileri konusunda eğitimli olması önem arz etmektedir.

MAĞAZA – DÜKKAN SEÇİMİ

Saat mağazası / saatçi açmaya karar verdiğiniz vakit ilk olarak yapmanız gereken şey, doğru bir lokasyon bulmaktır. Saat gibi lüks ihtiyaçlar genellikle mahalle aralarında veya işlek olmayan noktalarda kurulmamalıdır. Bu nedenle bu işi yapmaya karar verenler nispeten yüksek kiralara hazırlıklı olmalıdır. Ayrıca birçok iş fikrinin aksine, saatçi mağazalarının rakiplerine yakın olması önemlidir. Çünkü bir müşteriyi çekmeyi başaran bir mağaza, komşusunun da vitrinine bakmayı mutlaka sağlamış demektir. Bu nedenle rakiplerinize yakın olmaktan çekinmeyin, hatta nerede bulunuyorlarsa orada bir mağaza bulmayı da düşünmeniz önemlidir. Çünkü güzel bir saat almak isteyenler, genellikle aynı lokasyonlara yönlendirilmektedir.

İLGİLİ: Perakende Satış Mağazası Yeri Nasıl Seçilir

Doğru lokasyonu ararken, sermayenizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü sermayeniz çok yüksek değilse dükkanı tam olarak dekor edemez ve rafları dolduramazsınız. Bu nedenle sermayenizi göz önünde bulundurarak dükkanın boyutunu da göz önünde bulundurun. Bu kritik bir konudur ve mağazanın tam olarak dizayn edilebilmesi için önemlidir. Bazı mağazalarda sadece vitrin bulunur ve bu vitrini bile doldurmak yüz binlerce liraya mal olmaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Doğru lokasyonu bulmaya çalışırken asla aceleci olmayın, tüm alternatifleri iyi bir şekilde not edin ve mağazanın artı ve eksi yönlerini değerlendirin. Bu sayede en iyi seçeneği bulmanız kolaylaşacaktır.

MAĞAZA DİZAYNI VE ÜRÜNLERİN ALINMASI

Doğru lokasyonu ve mağazayı bulduktan sonra yapmanız gereken 2 önemli adım kalıyor. Bunlar sırasıyla dükkanın dekorasyonu-dizaynı ve ürünlerin toplu bir şekilde satın alınması. Bu süreci de iyi bir şekilde planlamalı ve profesyonellerden de mutlaka yardım almalısınız. Bir saat dükkanında dekorasyon ve vitrin dizaynı çok önemlidir. Bu süreçleri kendiniz tam olarak kurgulayamazsınız bu nedenle bir iç mimardan ya da daha önce bu işi yapmış ustalardan destek alabilirsiniz. Bu adımda para harcamaktan çekinmenizi çok önermiyoruz, ancak sermayenizi de mutlaka göz önünde bulundurun. Her türlü şartlar altında özellikle vitrininiz işinizin hacmi için kritik bir öneme sahiptir.

Dükkanın dekorasyon ve dizaynı sonrasında yapmanız gereken şey ürünleri toptan bir şekilde satın almaktır. Bu adım maalesef birçok zorlukla karşılaşmanıza neden olacaktır. Ülkemizde yeni açılan işletmelere maalesef kredili satış gerçekleştirilmiyor. Bu nedenle saat markaları ilk süreçlerde tüm ürünler için anında ödeme yapmanızı isteyecektir. Bu nedenle de doğru markaları ve doğru ürünleri seçmeniz gerekiyor. Ülkemizde ve dünyada kabul gören saat markalarını inceleyin, insanların hangi ürünleri daha çok satın aldığını inceleyin. Bu adımlarda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, internet üzerinden en çok satılan saat modellerini de inceleyerek fikir elde edebilirsiniz. Bu adım çok önemlidir ve olası bir yanlışta zarar etmenize neden olabilir. Ayrıca birçok saat mağazası özellikle kadın veya özellikle erkek modellerine yoğunlaşmaktadır. Bu ayrımı da yapacaksanız eğer bu adımda da planlama yapmanız gerekiyor. Ek olarak saat markalarının birinden çok fazla alım yapmayın, birçok markadan alternatif çok sayıda ürün bulundurmak daha mantıklı olacak. Bu sayede hangi ürünlerin daha fazla talep gördüğünü ayırt ederek o markaya daha fazla yönelebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilişim – Teknoloji Mağazası Açmak

Saat markalarının internet sitesine giriş yaparak, toptan satış bölümlerinin iletişim numaralarını anında bulabilirsiniz. Ürünleri alırken pazarlık yapmayı ve ek kampanyalar hakkında bilgilendirmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

İŞE KOYULMA

Dükkan seçimi ve dükkanın kurulması sonrasında artık işe koyulmanız gerekir. Bu adımda güzel bir dükkan ismi de seçmeyi atlamamak gerekir. Elbette güzel bir tabela ya ihtiyacınız olacak. Ayrıca tüm her şey tamamlandıktan sonra da açılış yapmanız gerekir. Bir organizasyon şirketinden teklif alarak 2-3 bin liralık bir masraf ile güzel bir açılış yapabilirsiniz. Mutlaka öneriyoruz.

Dükkanda tüm her şey tamamlandıktan sonra işe koyulmak için güzel bir reklam çalışmasına da ihtiyacınız olacak. Reklam fırsatlarını değerlendirirken, yerel bazdaki gazete, tv ve radyolara ek olarak büyük sosyal medya sayfalarını da göz önünde bulundurun. Ayrıca saat mağazalarının mutlaka Facebook ve Instagram sayfaları bulunmalıdır. Bu sayfalarda da ürünlerinizi sık sık listeleyin ve sayfalarınızı büyütmek için mutlaka küçük çapta reklam bütçeleri oluşturun. Birçok saat mağazanın fiziksel satışı, online satışının altındadır. Ancak bu mağazaların sosyal medya için birçok personeli dahi bulunmaktadır. Bu nedenle bu pazarı da göz önünde bulundurmayı da ihmal etmeyin.

KARLILIK

Saat mağazaları eskiye nazaran kar marjı çok yüksek bir iş fikri olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Saat fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak, saatlerde kar marjı yüzde 45 civarında bulunmaktadır. Bu rakam 100-200 liralık saatlerde ise yüzde 60-70’e kadar ulaşabilmektedir. Saat sektörü hem perakende satışı hem de tamiri olarak ciddi kar marjlarının bulunduğu bir sektördür.

Ortalama iş hacmine sahip, Bursa’daki bir saat mağazanın iş hacmine ve karlılığına göz atalım (Veriler 2019 yılının Mart ayına aittir)

Mağazanın kurulumu: 2015
Mağazanın kuruluş sermayesi: 230.000 TL
Mağazadaki personel: 2
Mağazadaki ürün miktarı (depo hariç): 811
Mağazanın aylık cirosu(2019-mart): 68.520 TL
Aylık cirodan ürün maliyeti: 33.100 TL
Aylık ürün dışı giderler: 11.900 TL
Aylık net kar: 23.520 TL

Saat mağazası açmak ile ilgili olarak sorularınızı, aşağıda yer alan YORUM bölümünden bizlere yöneltebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık