1. Ana Sayfa
 2. Dükkan Açmak

Radyo Kanalı Açmak ve Maliyeti

Radyo Kanalı Açmak ve Maliyeti
1

Türkiye’de bin 200’ü aşkın ulusal ve yerel düzeyde yayın yapan radyo kanalı var. Bu radyo kanalları son yıllarda internet radyoculuğuna büyük ölçüde yenilmiş ve önemli düzeyde gelir kaybına uğramıştır. Bu kapsamda radyo açma iş fikrini, 2021 yılı itibarıyla Karlı İş Fikirleri arasında değerlendirmek pek mümkün değildir. Ancak yine de, tüm iş fikirlerinde olduğu gibi bir adım öne çıkabilecek girişimci ve yatırımcılar için değerlendirilebilir.

Türkiye’de yeni karasal veya ulusal radyo lisansları verilmemektedir. Bu nedenle mevcut bir radyo frekansına sahip şirketi satın almanızdan başka şansınız yok. İnternet üzerinden bile frekans satan birçok şirket bulabilmek mümkün. Elbette önemli bir merkezdeki frekansların sadece “hava parası” 400 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Üstelik frekans için RTÜK’e 10 yılda bir lisans ücreti de ödeyeceksiniz. 2019 yılı itibarıyla 10 yıllık Radyo Yayın Hizmeti lisans ücreti 37 bin 320 TL’dir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Yeni frekans başvurularının kapalı olması nedeniyle, yeni başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin bilgi almanıza gerek yok. Ancak fikir sağlaması açısından, TV Kanalı Açmak adlı rehberimizdeki başvuru şartlarının tamamı radyo açmak isteyenler için de geçerlidir.

RADYO LİSANS TÜRLERİ

 • R1: Ulusal radyo
 • R2: Bölgesel radyo
 • R3: Yerel radyo

Bu radyo lisansları değiştirilemiyor. Bu nedenle radyo frekansı satın almak istediğiniz zaman, şirketin hangi lisans türüne sahip olduğunu iyi inceleyin. Söz konusu “hava parası” da lisansa göre elbette değişiklik gösterecektir. Örneğin şu anda Edirne Merkez’de yayın yapabilecek R2 lisanslı bir radyo 950 bin lira bedel ile satılıyor. Ankara Şereflikoçhisar’da R3 lisansına sahip bir şirket ise 60 bin liradan satışta.

Elbette radyo frekansını satın alırken, merkezini ve stüdyosunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sadece frekans elbette bir radyo kurmak için yeterli değildir. Bu kapsamda, bir radyo kanalı kurabilmek için gerekli ihtiyaçlar;

 • Ana Verici
 • Ana Anten
 • Radyo Link – Mikser
 • Pro. Mikrofon Seti
 • En az 3 Bilgisayar
 • Radyo Otomasyon Sistemi
 • Stüdyo Müzik Ekipmanları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Evde Ihlamur Paketleme İşi

RADYO KURMANIN MALİYETİ

Sadece frekans bedeline ilişkin ayrıntıları belirttik. Bu sizin bütçenize göre işe koyulmanız gereken bir konu. Zira, 10 bin liraya da küçük bir ilçede lisans alabilirsiniz, 10 milyon liraya da büyük bir merkezde alabilirsiniz. Bunun dışında, sadece frekans ve şirketiniz varsa, bir radyo stüdyosunu tüm ihtiyaçları ile kurmanın bedeli ise 250 bin lira civarında maliyet oluşturacaktır. Örnek olarak, profesyonel düzeydeki bir Radyo Mikserinin maliyeti bile 30 bin lira civarında satışa sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 3 sene önce

  KAMU ÇALIŞANI MAAŞLARININ SABIT 2500TL OLMASI ILE ILGILI REFERENDUM TALEBİNDE BULUNDUM AYRINTISI İNTERNET SİTELERİMİN HAKKIMDA SEKMESİNDE 11.11.2020
  AD SOYAD
  ŞEHİR
  ADRES
  FIRMA UNVAN
  ARAMA SEBEBINIZI BIZE MESAJ GONDERIN EN KISA ZAMANDA SIZE DONUS YAPILACAKTIR ANLAYIŞ VE ILGINIZE TESEKKUR EDERIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir