PTT Kargo Takip Sorgulama – Barkod Yurt İçi & Yurt Dışı Kargom Nerede?

ptt kargo takip

PTT üzerinden kargo takip işlemi yapabilmek için birçok alternatifiniz bulunmakta. Bu yolları kullanarak ülkemizde özellikle e-ticaret için ücretsiz kapıda ödeme fırsatı sağlayan PTT üzerinden kargo takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. PTT üzerinden gerçekleşen kargo takip sorgulamalarını tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Türkiye’de resmi tek kargo şirketi PTT’dir. 2013 yılına kadar Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olarak hizmet veren kurum, 2013 yılında kabul edilen yeni bir yasa ile Anonim Şirket haline gelerek Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi adını almıştır. Özellikle yurt dışı alışveriş sitelerinden aldığınız ürünler çoğu zaman PTT Kargo ile ücretsiz olarak evinize kadar getiriliyor. Ancak PTT Kargo Takip ve PTT Kargom Nerede hizmetinin ciddi olarak sorunlu olduğunu ifade etmek gerekiyor, çünkü birçok kargo için yer ve konum bilgisi çoğu zaman yanlış veriliyor veya hizmete erişmekte çoğu zaman sorunlar yaşanıyor. Peki PTT Kargo Takip işlemini en sağlıklı şekilde nasıl yapabiliriz?

Karlı İşler adlı bölümümüzde yer alan özellikle Çin’den ürün getirmek adlı iş fikri ile ilgileniyorsanız PTT Kargo Takip Sorgulama servisini sık sık incelemeniz gerekecek. Çünkü Çin’den en ucuz kargo getirmenin yolu PTT Kargo’dur. Sadece Çin’den değil, tüm yurt dışı ülkelerinden Türkiye’ye en ucuz kargo getirme yolu PTT Kargo‘dur ancak PTT Kargo‘yu kullanırken birçok sorun ile de karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Özellikle PTT Kargom Nerede sorusuna doğru yanıt bulmak gerçekten zor olabiliyor.

PTT Kargo servisinin Türkiye’deki diğer kargo servislerinden pek bir farkı yoktur. Sadece bazı bölgelere daha yavaş kargo getirmektedir, ancak hizmet alanı konusunda Türkiye’nin en büyük kargo servisidir. PTT Kargo Takip uygulamalarında Kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX kargolarını sorgulayabilirsiniz. Tebligat sorgulama dahil tüm sorgulama işlemleri ücretsizdir.

İNTERNETTEN SORGULAMAK

PTT üzerinden kargonuz gelecekse eğer http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adlı adrese giriş yapmalısınız. Burada, ürünü aldığınız şirketten aldığınız kargo takip numarasını sitedeki “Barkod Numarası” adlı bölüme gireceksiniz ve kargonuzu sorgula tuşuna basarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer henüz hareket yoksa, kargo henüz PTT tarafından işleme alınmamıştır. Bir sonraki gün yeniden denemenizi öneririz.

TELEFONLA SORGULAMAK

PTT Kargo takip servisini telefon ile de sorgulama şansınız var. “PTT Kargom Nerede” adlı hizmete ulaşmak için PTT’nin 444 1 788 adlı numarasını aramanız ve müşteri hizmetlerine bağlanmanız yeterli. 444 1 788 numarayı aramak için ek bir ücret ödemenize gerek yok, normal yurtiçi arama dakikanızı kullanırsınız. PTT Kargom Nerede servisinden kargo sorgulamak için de “Barkod Numarası“na ihtiyacınız olacak.

44 1 788’i aradığınız zaman karşınıza gelecek seçenekler şöyle olacak, size uygun olanını seçmelisiniz;

 • İngilizce için: 9
 • Arapça için: 7
 • PTT Kart Kayıp Çalıntı Ve Şüpheli İşlem Bildirimi İçin: 1
 • Posta Çeki, Ptt Kart Telefon Bankacılığı Ve Telefon Bankacılığı Şifre İşlemleri Ve Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri İçin: 1
 • Yurtiçi Kargo, Kurye, Yurtdışı Koli Ve Apg İle Turpex için: 2
 • Posta Ve Telgraf Hizmetleri Gönderleri için: 3
 • Hgs İşlemleri için: 4
 • PTTCell için: 5
 • E PTT Avm için: 6
 • KEP- E Tebligat için: 7
 • PTT Hizmetleri Hakkında Bilgi Almak İçin için: 8
 • VERİ İzni İşlemleri İçin: 0
 • Kurumsal İşlemler İçin: 9

POSTANEDEN SORGULAMAK

Telefon ve internetten PTT Kargo takibi yapamıyor ya da yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız herhangi bir PTT Kargo Şubesine (Postane) giderek kimliğinize gelen herhangi bir kargonun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Ancak bazı PTT şubelerinde kimlik ile kargo sorgulama işlemleri yapılmıyor, her halükarda kargoyu gönderen şirketten Barkod Numarası‘nı almanız gerekiyor.

Size en yakın PTT Şubesini öğrenmek için EnYakınPTT sayfasına göz atabilirsiniz.

E-DEVLET’TEN SORGULAMAK

PTT Kargo Takip işleminizi e-devlet uygulamasından da gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama kısmına PTT yazın, ardından çıkan “PTT: Kargo” uygulamasına tıklayın. Burada Barkod Numarası’nı girerek, PTT Kargo Takibi yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT Şubesine giderek Kimlik Bilginiz ile e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük şube ağı PTT Kargo’dadır. Türkiye’nin 81 ilinde bulunan PTT aynı zamanda ilçelerde hatta beldelerde bile yer almaktadır. PTT Kargo’nun ise bu avantajlarının yanında birkaç dezavantajı da bulunmakta. PTT Kargo tam bir özel şirket gibi çalışmadığı için bazen aksaklıklar yaşanabiliyor. Örneğin PTT Kargonuz diğer kargolara göre geç gelebilir, bu durumda PTT Kargo Takip servisini kullanarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

İkinci husus bazı durumlarda kargonuz gelmeyebilir ve kargo takip servisinde de görülmeyebilir. Bu durumda size en yakın PTT şubesine giderek kargonuzu o şubede bile bulabilirsiniz, bazı zamanlarda PTT Kargoları uzun süre şubede tutmaktadır. Ancak bu tür sorunlar her geçen gün daha iyiye gitmektedir.

PTT’de kargonuz kaybolduysa veya kargoya ulaşamıyorsanız, ALO PTT 444 1 788‘i arayınız.

PTT KARGO HİZMETLERİ

PTT aracılığıyla gönderdiğiniz kargolar için birçok ek hizmet alabilirsiniz. Bu hizmetler;

1. Ödeme Şartlı Kapıda

PTT’nin belirli bir ücret karşılığında kargo teslim edilmesini sağladığı kargo hizmetidir. Genellikle kapıda ödeme sistemleriyle e-ticaret için kullanılmakta olup, Türkiye’de bu konuda öncüdür.

2. İş Yerinde Teslim

PTT’nin şubeden teslim seçeneğidir. Bu seçenekte kargolar PTT’nin şubelerinden yerinde teslim olarak alınmasıyla gerçekleştiriliyor. Alıcının adresi direkt olarak PTT Şubesi’dir.

3. Ücreti Alıcıdan

PTT Kargo hizmeti elbette ücretlidir. Ancak Alıcıdan olarak ödemeli kargo teslimatı da bulunmaktadır. Bu seçenekli kargo tesliminde, kargonun tüm masrafı alıcıdan alınmaktadır.

4. Alma Haberli

Özel kargo şirketlerinde mevcut olan ve ücretli olan bir seçenektir. Kargonun alıcıya teslim edilip edilmediği yönünde göndericiye bilgi sağlanması hizmetidir.

5. Sigortalı

Gönderici tarafından sağlanan bilgiler ışığında, gönderilen ürünlere sigorta konulması işlemidir. Bu işlem aracılığıyla kargoya bir zarar gelmesi durumunda kargo için belirlenen bedel tanzim olarak ödenmektedir.

6. Kontrollü Teslim

Alıcının gönderiyi kontrol etmesine destek sağlayan teslim biçimidir.

7. Gidiş Dönüş

Gönderici tarafından gönderilen ürünün aynı anda hem gönderme hem de alınma ücretinin önceden ödenmesiyle gerçekleştiriliyor.

8. Alıcıya Teslim

Gönderilen kargonun direkt olarak alıcıya imza karşılığında verilmesi hizmetidir.

9. Adresten Alma

PTT Kargo takip hizmetinde gönderilerin alıcının adresinden alınmasıdır.

PTT BANKACILIK HİZMETLERİ

2013 yılında anonim şirket olarak statüsü değiştiren PTT’den artık birçok bankacılık hizmetini de alabilmek mümkün. PTT aracılığıyla yurt içi ve yurt dışı Havale gibi para transferleri, bankacılık işlemleri, HGS, Ödeme, Sigorta ve birçok ticari bankacılık hizmetini alabilmek mümkün.
PTT Bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık