1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Profesyonel Oyuncular (Gamer – e-Spor) İçin En İyi 10 Para Kazanma Yolu

Profesyonel Oyuncular (Gamer – e-Spor) İçin En İyi 10 Para Kazanma Yolu
1

Dünyada son zamanlarda e-spor ile birlikte profesyonel oyunculuk yepyeni bir sektör haline geldi. Artık sermayeniz bile olmadan sadece bir oyun oynayarak milyonlarca lira para kazanmak bile mümkün. Peki profesyonel bir oyuncu ya da bilinen adı ile bir Gamer iseniz, nasıl para kazanabilirsiniz?

Öncelikle profesyonel oyuncu değilseniz ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, en iyi olabileceğiniz oyunu seçmenizi öneririz. Çünkü, dünyada en çok para kazanan gamerler, genellikle bir oyunda diğer tüm rakiplerinin ilerisine gitmeye çalışırlar. Bu açıdan bir gamer olarak, tüm oyunlarda başarılı olmaya çalışmak büyük bir hatadır ve muhtemelen hiçbir oyunda tam olarak başarılı olamazsınız. Ancak seçtiğiniz oyununun büyük bir oyuncu kitlesinin olup olmadığına ve anlık bir trend oyunu olmadığına da dikkat edin.

Başarılı bir şekilde yükseliş grafiğine geçtiyseniz zaten platformda dikkat çekmeyi başarırsınız. Ancak bir oyunu çok iyi oynamak genellikle doğrudan para kazandırmaz, peki ne yapmanız gerekiyor? İşte para kazanmanızı sağlayacak 10 yol…

AYRICA MUTLAKA İNCELEYİN: Para Kazandıran Oyunlar

1. Twitch’de Yayın Yapın

Profesyonel bir oyuncuysanız zaten muhtemelen Twitch’den haberdarsınızdır. Ancak bir izleyici olmak yerine hemen bugün yayın yapmaya başlamanızı öneriyoruz. Twitch, oyuncuların yayınlar yaptığı en büyük platformdur ve oyuncuların en çok para kazandığı yoldur. Bu açıdan sponsorluklar elde etmek, bağışlar toplamak için Twitch’i mutlaka kullanmanızı öneriyoruz. İlk etapta izleyici bulamazsanız, haber verebildiğiniz herkese ulaşarak yayınlarınızı izlemelerini isteyin, sosyal medya hesaplarınızı da mutlaka kullanın.

Twitch’te ziyaretçilerin tamamı, güzel bir yayın izlemek için bulunuyor. Bu açıdan takipçi kitlesi edinmek düşündüğünüz kadar zor değil. Elbette biraz eğlenceli olmanız da gerekiyor, bunun için en büyük takipçiye sahip kanalları inceleyerek fikirler elde etmeye çalışın.

2. Youtube’de Videolar Yayınlayın

Twitch’de yayın yapıyorsanız, bu yayınlarınızın kaydını düzenleyerek 10-20 dakikalık kesitler oluşturun ve bu kesitleri Youtube hesaplarınızdan yayınlayın. Youtube’de de eşsiz bir oyuncu kitlesi bulunuyor, bu açıdan Twitch’deki hesabınızı geliştirmek için de önemli katkısı olacak. Ne kadar tanınabilir olursanız, o kadar para kazanırsınız.

3. Sosyal Medya Hesaplarınızı Büyütün

Sosyal medya hesapları çok ciddi bir gelir kaynağıdır. Sponsorluklar ve reklamlar ile para kazanmaya odaklandıysanız, sosyal medya hesaplarınızı asla ihmal etmeyin. Twitter, Facebook, Instagram‘da hesaplar açın ve her gün düzenli içerikler yayınlayın. Takipçilerinizi artırmak, Twitch gibi platformlardaki yayınlarınızın da daha fazla izlenmesini sağlayacak.

4. Oyunları Test Edin

Piyasaya çıkacak yeni oyunlar sürekli olarak önceden yoğun bir şekilde test edilir. Test eden gamerlara ise genellikle ücret ödeniyor. Bu açıdan oyun şirketlerine ulaşarak, oyunları test etmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı küçük oyun şirketleri test için ödeme yapmasa bile, oyunun belirli yerlerinde isminize yer vererek reklamınızı yapar. Bu nedenle her halükarda sizin için karlı olacak.

Oyun şirketlerine kendi web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Oyunun ismini Google’de aramanız yeterli.

5. Rehberler Oluşturun

Bir oyunda ciddi bir başarıya ulaşmayı başarırsanız eğer, bu oyun ile ipuçları, sırları, nasıl daha iyi oynanabileceğine ilişkin notlar alın ve bu notlardan oluşan rehberleri bir e-kitaba dönüştürün. e-Kitapları Kindle, iPad, Nook, Google Play, Kobo gibi platformlarda satışa sunabilirsiniz. Elbette oyunun tüm dünyada trend olması gerekiyor, örneğin Counter Strike Global Offensive veya Fortnite için olabilir.

6. Turnuvalara Katılın

gamer espor turnuva

Dünyada çok önemli oyunlar için sık sık turnuvalar yapılıyor. Son dönemde adından söz ettiren oyunlar olan Counter Strike Global Offensive, Fortnite, LOL, DOTA ve PUBG için sık sık turnuvalar yapılıyor ve bu turnuvalarda ödüller milyonlarca dolara kadar artabiliyor. Ancak bilmeniz gereken nokta ise genellikle turnuvalar birkaç kişilik gruplar ile yapılıyor, öncelikle bir grup oluşturmalı veya bir gruba katılmalısınız. Bu durumda da e-spor’a giriş yapmış olacaksınız ve bu Türkiye’de bile size eşsiz fırsatlar sağlayacak.

7. Oyun Eşyalarını Toplayın

Dünyanın en trend oyunlarında, oyunları oynarken çeşitli hediyeler kazanırsınız. Bu hediyeler örneğin CS:GO‘da item olarak adlandırılıyor. Bu itemlerin bazıları binlerce dolar fiyatlar ile satılıyor. Bu eşyaları toplayarak da ciddi bir gelir kazanilirsiniz. Elbette bu biraz oyunu fazla oynamak ve şans ile ilgili.

8. Oyun Tasarımı

Profesyonel oyuncuların bir kısmı kendini oyun tasarımı konusunda da geliştirirler. Çünkü, sürekli olarak oyunlar ile içli dışlı olan oyuncular, nelerin eksik olduğunu daha iyi görebiliyor. Bu açıdan birkaç aylık online bir eğitim ile bile kendinizi oyun tasarımı konusunda geliştirebilirsiniz. Gözünüzü elbette korkutmasın, kimse sizden oyun yapmanızı beklemiyor, bu tür işler artık koskoca holdinglerin işi ve siz sadece katkı sağlayarak para kazanabileceksiniz.

9. Oyun Koçluğu

Bir oyunda çok iyi bir seviyeye gelir ve isim yaparsanız, bir süreden sonra e-spor için bir grup oluşturabilir ve onlara koçluk yapabilirsiniz. Oyun koçları ayrıca, e-spor dalında uzmanlaşmak isteyenler için bireysel kurslar da vererek para kazanabiliyor. Türkiye’de de son dönemde medyanın etkisiyle e-spor çok popüler.

10. Oyun Blogu

Oyunlar hakkında eşsiz makaleler, oynanış rehberleri, haberler oluşturabilecekseniz eğer bir oyun blogu kurabilirsiniz. Konu hakkında bilgiler için 25 Dakikada Bir Web Sitesi – BLOG Nasıl Kurulur rehberine göz atabilirsiniz.

İLGİLİ: Fitness Salonu Açmak

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 9 Eylül 2019

    Ben aylardır kullanıyorum valla çok memnunum arkadaşımın tavsiyesine uyduğum için çok mutluyum :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir