1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

POS Komisyonlarında Artış

POS Komisyonlarında Artış
0

2018 yılından itibaren bankaların sağladığı POS Cihazlarının komisyonlarına yüzde 80’i aşkın zam geldi. Zamlar esnaf tarafından tepkiyle karşılanırken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den de konuya ilişkin bir açıklama geldi.

POS Cihazı komisyonlarının fahiş bir şekilde arttığını dile getiren Palandöken, POS Cihazı komisyonlarının yüzde 1.10’dan yüzde 2’ye çıkarıldığını belirterek, “Paranın, POS cihazından çekildiği andan itibaren esnafın kasasına girme süresi ne kadar az olursa komisyon oranı o kadar yüksek alınıyor. Ertesi gün parasını almak isteyen esnaf da bu oranların altında eziliyor. Öyle ki 1 ay öncesine kadar 1.10 ile 1.30 olan POS cihazlarından alınan komisyon oranları son bir ayda yüzde 2’ye çıkarıldı. Esnaf bu gidişat devam ederse cihazları kaldırıp sadece nakit çalışmak zorunda kalacak. Bu durum zamanla hem halkı hem de esnafımızı mağdur edecektir.” dedi.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Başkanı Mahmur Çelikus da POS Cihazları komisyonlarının ciddi düzeyde arttığını dile getirerek, “Cirosu ve pazarlık gücü yüksek olan bir esnafımız 6 ay öncesinde tek çekimde yüzde 1.25 oranında komisyon öderken, şimdi bu oran yüzde 2.37’ye çıktı. Banka bu esnafa 4 taksitte yüzde 7.35, 8 taksitte yüzde 13.5 komisyon talep etmiş. Bu oranlar eskiden yarı yarıyaydı” dedi. Cirosu daha düşük olan bir başka bir esnaftan tek çekimde yüzde 3.5 oranında komisyon talep edildiğini anlatan Çelikus, “Bu esnafımız POS’la alışverişi kaldırdı ve nakde dönmek zorunda kaldı. Bu esnafımızın sadece nakitle işi döndürmesi zor” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Paranız Değerini Kaybetmesin: Yatırım Fon Hesabı Nedir?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap