1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri

Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri
13

Türkiye’de en sık tüketilen yiyeceklerden biri olan Pide, girişimciler ve dükkan açmak isteyenler için de iyi bir fikir. Pide salonları karlı bir iş kolu olmasının yanısıra aşırı sermaye istememesi açısından da mantıklı bir girişim.

Pide salonu açmak ve salonu kurmak için gerekli maliyetlerinin yanısıra iş yapan bir pide salonunun dekorasyonu nasıl olmalıdır gibi tüm sorulara bu rehberde yer vermeye çalışacağız.

Pide salonu şehrin her noktasında iş yapabilecek bir iş. Yüksek sermayeniz varsa şehrin işlek noktalarını seçebilirsiniz ancak sermayeniz kısıtlıysa bu durumda genellikle paket servise yönelerek mahalle arasında düşük kiralı bir iş yerini de tutabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle sermaye planı oluşturmanız gerekecek.

Sermaye planı hazırlamak genellikle girişimcilerin sık sık unuttuğu ve sonradan sıkıntılar yaşatan bir durum. Bu tür sorunlar yaşamamak için sermayenize ve yapacağınız işe öncelikle karar vermelisiniz. Açacağınız işyeri konusunda karar verme aşaması da sermaye planından sonra ortaya çıkacak. Örneğin 10 bin ila 30 bin lira arasında bir sermayeniz varsa paket satışı yapan bir pide fırını açmak daha mantıklı olacak. Ancak 30 bin liranın üzerinde sermayeniz varsa ise dekorasyonlu işlek bir noktada da pide salonu açabilirsiniz.

Sermaye planınızı kurduktan sonra dükkanınızı kurmanın sürecine geçelim.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

PİDE SALONU NASIL AÇILIR?

 • Pide salonunuzun kurulacağı dükkanı belirlemek için ilk etapta özellikle rekabet alanı az bulunan yerlere göz atın. Dükkan için minimum 60 metrekare alana ihtiyacınız var. Bu alana ek olarak fırın kurulacak. Fırın ortalama olarak 10 metrekare alanı kaplar. Sipariş ve mutfak içinde 20 metrekare kullanılacak. Müşterilerin ağırlanması için de 40 metrekarelik alan yeterli. Tabii daha büyük dükkanlar daha iyi dekore edilebilir.
 • Salonu dekore etmek için şehrinizde bulunan büyük pide ve lahmacun salonlarına bir müşteri gidip göz atmayı unutmayın. İyi bir fikri hayata geçirmek için sizlere alternatif olacaktır. Bu dükkanlardaki tüm dekor fikirlerini iyi bir usta ile kendi dükkanınıza da yapabilirsiniz.
 • Salonun fırın ve mutfağının kurulması için ortalama olarak 10 bin lira masrafınız olacak. Fırın kurulumunu yapmak için iyi bir mimar bularak bu sorunu eksiksiz halletmeye çalışın. Mutfak için de eksiklikleri toptancı sitesine giderek burada tüm malzemeleri satın alabilirsiniz.
 • Dükkanda satış için minimum 4-5 tane 4’lü masa – koltuk bulunması gerekiyor. Daha fazla olması da tabii ki zararlı değil.
 • Salonda ayrıca en az 1 komi bulunması gerekecek. Dışarı siparişleri götürmek içinde bir elektrikli motora sahip kurye tutmanız lazım. Mutfakta da 1 kişi ve hesap başında da 1 kişi çalışacak. Toplamda 4 kişi ile pide salonunu işletebilirsiniz. İlk etapta hesap için personel tutmayabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Radyo Kanalı Açmak ve Maliyeti

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra pide salonunuz işleyişe hazırdır. Salona müşteri çekmek için yapmanız gerekenler listesinde en önemli şey tabii ki reklam. Başarılı bir reklam çalışması ile ilk aydan itibaren para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Müşteri çekmek için yapılabilecekler:

 • Yerel gazeteleri mutlaka önemseyin ve bunlara reklam verin.
 • Yerel radyo kanalları da çok düşük maliyet ile güzel bir fırsat sağlar
 • Üniversite ve birkaç işlek noktadaki Billboardlara da reklam verebilirsiniz.
 • Ve en önemlisi ile şehrinizde bulunan sosyal medya hesaplarına reklam vermeyi mutlaka deneyin. Birçok işyeri işini böyle büyüttü. Kesinlikle işe yarıyor.

Ayrıca tüm bunların dışında kartvizit yada el ilanı bastırarak bunları dağıtabilirsiniz. Bu zahmetli bir iştir artık çağ gelişti ve insanlara özellikle sosyal medyadan ulaşmak çok kolay. Ancak tüm adımları da gerçekleştirmenizi kesinlikle öneriyoruz. Faydasını çok göreceksiniz.

Pide Salonu İşi Karlı mı?

Pide salonlarında ortalama 1 pide için kar maliyeti yaklaşık olarak yüzde 30’dur. Yani 10 TL’e sattığınız bir pideden 3 lira kar elde edersiniz. Toplam kar hesaplamanız ise maliyetleriniz ile belirlenir. Ancak Türkiye ortalaması bu civarda. Bu konuda henüz farklı bir bilgi almadığımızı belirtelim. Yüzde 25 ila yüzde 35 arasına pek çıkmıyor.

Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. 19 Mayıs 2018

  Franchise olmadığı sürece gıda işinde kar marjları %200 lere kadar çıkar.Pide maliyetini yapabilirsiniz.Hamurun da içine koydukları malların da gramajları belli yapın bakalım maliyet muhasebesi ne çıkıyor !

 2. Kır pide dukkanım var devrediyorum. İrtibat 05418909473

 3. Calışır durumda kır pidesi dükkanım var devrediyorum

 4. Satılık kır pide dükkanı var arkadaşlar çalışır durumda irtibat 0541 890 94 73

 5. Satılık kır pide dükkanı var

 6. Merhaba 10 bin lira param var acaba ne iş yapsam kar edebilirim?

 7. Kar marjı çok azmış…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir