Perakende Sektöründe Satışlar Düşerken Ciro Artıyor
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Perakende Sektöründe Satışlar Düşerken Ciro Artıyor

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılının Eylül ayında perakende sektöründe satışlarda düşüş yaşanırken, cirolarda artış kaydedildi. Artışın en büyük nedeninin, fiyat artışları olduğu belirtiliyor.

TÜİK verilerine göre, Eylül ayında perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 oranında azalış yaşandı. Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında ise perakende satış hacminde yüzde 4,6’lık bir azalış kaydedildi.

perakende

CİROLAR ARTIŞTA

TÜİK’in sağladığı Eylül 2018 verilerine göre ise, perakende sektörünün cirolarında önemli düzeyde bir artış yaşandı. Önceki yıl ile karşılaştırıldığında 2018 yılının Eylül ayında, perakende sektörünün cirosu yüzde 22,5’lik bir artış elde etti. Bir önceki ay ile karşılaştırıldığında ise perakende sektöründe ciro artışı yüzde 0,3 olarak kaydedildi.

Eylül ayında perakende sektöründe en büyük artış gıda, içecek ve tütün sektöründe gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Market Açmak

ARTIŞIN NEDENİ

Perakende sektöründeki satış azalışı ve ciro artışının en büyük nedeni olarak fiyat artışları gösteriliyor. Uzmanlar, fiyatlar artıkça satışların azalış eğilimine girdiğini, ancak sınırlı düzeydeki azalışın da ciro artışı sağladığını belirtiyor.