Parasız İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin Yeni İş Fikirleri

parasız iş kurmak

Parasız iş kurmak ve kendi işinizin patronu olmak için harika fikirler var!

Hiç sermayeniz yoksa ve iş kurmak istiyorsanız sizler için birkaç denenmiş ve başarılı olmuş iş fikirlerine yer vereceğiz. Ayrıca KOSGEB aracılığıyla da neredeyse hiç parasız olarak iş kurabilirsiniz.

Türkiye’nin 81 il ve bir çok ilçesinde bulunan İŞKUR aracılığıyla Girişimcilik Belgesi verilmektedir. Parasız iş arıyorsanız, girişimcilik belgesi alarak çok güzel bir iş koluna giriş yapabilirsiniz. Girişimcilik belgesi almak ücretsizdir ve bu belge hemen hemen herkese verilmektedir.

Girişimcilik belgesine başvuru yapabilmek için İŞKUR‘a kayıt olmanız ve açılan kursları takip etmeniz gerekiyor. Kursların vaktinde giriş yaptıktan sonra sizleri mülakata çağıracaklardır. Mülakat sürecinde hangi işi yapmak isteyip istemediğinize ilişkin bir çok soru sorulacak. İş fikrinizi burada yetkililer ile paylaştıktan sonra girişimcilik belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz eğer onaylanırsa, 3 günlük bir kursun ardından Girişimcilik Belgesi almaya hak kazanırsınız.

Girişimcilik belgesini ücretsiz olarak aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey ise, bir iş fikri belirleyip bu iş fikriniz ile KOSGEB’e gitmeniz. KOSGEB’e iş fikrinizi ve girişimcilik belgesini sunarsanız eğer sizler için hibe seçenekleri sunulacaktır. Bu hibeler genellikle 30 ila 50 Bin lira arasındadır. Eğer fikrinizi güzel sunabilirseniz, bu hibeleri almaya hak kazanırsınız ve sıfırdan parasız işe sahip olabilirsiniz.

Parasız iş kurmak isteyenler için bir çok iş fikri var ancak bu fikirler için illaki az da olsa paraya ihtiyacınız olacak. Ancak bu belirttiğimiz İŞKUR-KOSGEB-GİRİŞİMCİLİK üçgeninden tamamen parasız bir şekilde para kazanabilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz.

SERMAYESİZ İŞ FİKİRLERİ

Parasız iş kurmanın bir diğer yolu ise sermayesiz iş fikirleridir. Bu iş fikirlerinin bir kısmı aslında tam olarak iş kurmak olarak değerlendirilemez ancak ek iş olarak sizlere sermaye oluşturmanızı sağlar. Bu sermaye ile birçok karlı iş fikri ile iş hayatına daha sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirlerinin bir kısmı düşük de olsa nakit gerektirir, ancak bu tutarlar genellikle 5 bin liranın altındadır. Yeteneklerinize, becerilerinize ve deneyiminize göre sermayesiz iş fikirleri seçimi yaparak birkaç ay içerisinde bir iş kurmak için gerekli sermayeyi oluşturma şansına sahip olabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Parasız olmanız halinde bile değerlendirebileceğiniz ek iş fikirlerine göz atalım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

AHŞAP OYUNCAK YAPIMI

Plastik oyuncaklara olan ilgi gittikçe azalıyor. Ebeveynler zararlı olduğunu düşünerek son dönemde genellikle ahşap oyuncaklara talep gösteriyor. Ahşap oyuncakları evlerde üretebileceğiniz gibi, küçük bir atölye de kurarak seri üretim yapabilirsiniz. Bu tür bir atölye kurulumu için 6-7 bin liralık maliyet oluşacaktır. Son dönemde ahşap oyuncak imalathanelerinde de büyük artış olduğunu belirtelim. Özellikle farklı fikirler sektörde ciddi talep görüyor.

SPOTÇULUK

Türkiye büyük bir ülke ve bu nedenle spotçuluk yaparak ciddi bir iş hacmine ulaşabilmek mümkün. İkinci ele olan ilginin son dönemde de artış gösterdiğini belirtmek mümkün. Spotçuluk yapmak için düşük sermaye kesinlikle bir sorun değil. Spotçuluğu kendi evinizde bile yapmanız mümkün. Ürünleri Letgo, Sahibinden ve Gittigidiyor gibi platformlardan da ek maliyet oluşturmadan rahatlıkla bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

PİLAV ARABASI

Pilav arabası işi ile 1 günde yeni bir iş kurabiliyorsunuz. Hem de akşamında kar elde edebiliyorsunuz. Bir pilav arabası satın aldıktan sonra evinizde pilav üreterek pilav arabası işine girebiliyorsunuz. Ancak birçok şehirde belediyelerden de izin almanız gerekecektir. Pilav arabası işine girmeyi planlıyorsanız Nohut Pilav Bayiliği veren firmalara da göz atabilirsiniz.

ÇORAP SATMAK

Türkiye’de sayıları 40’ı aşan birçok çorap firmasından alacağınız çorapları satarak sermayesiz bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz. Ortalama olarak her çorap satışından yaklaşık olarak yüzde 500 kar marjıkazanıyorsunuz. Genellikle 1 liradan size verilen bu çorapları yaklaşık olarak 5 ila 6 lira arasında satabiliyorsunuz. Ayrıca bu çorapları almak için yine sermayeye ihtiyacınız olacağını düşünmeyin, bu firmalar ilk etapta yalnızca basit bir sözleşme imzalamanızı isteyerek, çorapları size parasız olarak veriyor. Bu çorapları sattıktan sonra şirket ödemeyi talep ediyor ve bu döngü aynı şekilde devam ediyor.  Ek bilgiler için Çorap Satmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

EV YEMEKLERİ YAPMAK


Evden çalışarak az sermayeli iş fikirleri kategorisinde en karlı işlerden biridir. Evde yapılan yemekler sektörü Türkiye’de halihazırda trend bir iş ve sektör daima büyüyor. Özellikle iş yerlerine yakın alanlarda yaşıyorsanız evde yemekler satışı için bir dükkanda açabilirsiniz, dükkansız olarak sosyal medyayı kullanarak da satış yapabilirsiniz. Bu işi mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Hatta kategori bazlı belirtmek gerekirse eğer Evde Börek Yapıp Satarak Para Kazanmak adlı rehbere mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

TESLİMAT HİZMETİ

Caiaimage / Robert Daly / Getty Images

Dünyada son dönemde çok hızlı yükselişe geçen bir sektör. Türkiye’de de teslimat amaçlı olarak kurulan birçok firma bulunuyor. Getir, Banabi, Yemeksepeti, Migros Sanalmarket gibi işletmelerin bu yöndeki iş ilanlarına başvuruda bulunarak ciddi düzeyde para kazanma fırsatınız bulunmaktadır.

İNCELEYİN: En Trend İş Fikirleri

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık