1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Para Kazanmak için En İyi Blog Açma Fikirleri

Para Kazanmak için En İyi Blog Açma Fikirleri
0

İnternetten para kazanmak söz konusu olduğunda, blog açmak kesinlikle iyi bir fikir. Özellikle belirli konularda eğlenceli veya bilgilendirici içerikler oluşturabilirseniz eğer bu bloga ciddi düzeyde ziyaretçi çekebilir ve bunu paraya dönüştürebilirsiniz.

Sosyal medya bu kadar popüler olmadan önce insanlar, bilgilendirici veya eğlenceli insanların bloglarına yoğun bir şekilde rağbet ederdi. Ancak sosyal medyanın “patlaması” üzerine artık bu insanlar sosyal medya üzerinden takip edilmeye başlandı. Bu nedenle bloglara ziyaretçi çekmek eskisi kadar kolay değil, ancak halen birçok blog fikriyle harekete geçen bloggerler ciddi düzeyde ziyaretçi ve gelir kazanabiliyor. Sadece rekabet artık daha zor…

ÖNCELİKLE İNCELEYİN: Blog Nasıl Açılır

Eğer blog açmak istiyorsanız ve para kazanmak için en iyi seçenekleri arıyorsanız, sizler için en çok takip edilen blog fikirlerini inceledik. Elbette bir fikri sadece daha avantajlı diye seçmek iyi bir fikir olmayacaktır. Bu blog içeriği kapsamında bilgilendirici veya eğlenceli içerikler oluşturmanız gerekiyor. Aksi durumda, en iyi fikir bile para kazandırmayacaktır.

1. SEYAHAT

Türkiye’de de en çok takip edilen bloglar arasında seyahat blogları ön plana çıkıyor. Dünyanın her yerinde seyahatları takip etmekten hoşlanan insanlar bulunuyor. Eğer sık sık geziler düzenliyorsanız ve bunları insanlara aktarabilecek kadar kendinize güveniyorsanız bir seyahat blogu oluşturabilirsiniz. Elbette bu geziler sırasında sık sık fotoğraflar ve videolar da çekmeyi ihmal etmeyin.

2. FİLM – DİZİ YORUMLARI

İnsanlar film ve dizilere yönelik yorumları takip etmekten ciddi düzeyde hoşlanır. Özellikle bir filme 2 saat veya bir diziye aylar vermeden önce mutlaka internette film veya dizi hakkında bir şeyler ararız. Bu nedenle film veya dizi yorumlarına yönelik siteler önemli düzeyde potansiyel içeriyor.

3. FUTBOL

Futbol dünyada 2 milyardan fazla insanın yakından takip ettiği bir spor dalı. Türkiye’de de fanatik düzeyde milyonlarca takipçisi bulunuyor. Sadece bir takıma yönelik bir futbol blogunun da ilgi çekme şansı bulunuyorken, kapsamlı değerlendirmelere yönelik bloglar da potansiyel içeriyor. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta ise telif hakları; futbol maçlarını elbette yayınlamayazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Hızlı Para Kazanma Yolları

4. TEKNOLOJİ

En yüksek potansiyel içeren blog fikirleri arasında yer almasının dışında, en yüksek rekabeti içeren konudur. Çünkü en eski blog fikirleri arasında yer alıyor ve bu kapsamda blog tarzı ile açılmış olmasına rağmen 30 – 40 editör ile yönetilen siteler bile bulunuyor. Eğer teknoloji blogu açmak istiyorsanız, rekabet şartları çok ağırdır ve henüz piyasaya bile sürülmemiş teknolojileri inceleyen bloglar ile baş etmeye çalışacaksınız.

5. FOTOĞRAFÇILIK

Belki de en eğlenceli blog fikirleri arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi fotoğrafçılık blogları ise son yıllarda bir bir Instagram’a yöneliyor. Ancak hepsinin halen blogları bulunuyor ve önemli düzeyde takipçileri de var. Eğer fotoğrafçılıktan hoşlanıyorsanız ve insanların fotoğraflarınıza ilgi duyabileceğini düşünüyorsanız bir fotoğrafçılık blogu açabilirsiniz. Elbette sadece fotoğraflarınızı yerleştirmek ile kalmayın, fotoğraf teknikleri, fotoğrafın hikayelerini ve iyi bir fotoğrafçı olmak isteyenler için de ipuçlarını aktarın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

6. PAZARLAMA

İş, ekonomi sitelerinin en az önem gösterilen bölümlerinden biri olması sebebiyle pazarlama blogları ilgi çekmektedir. Bir pazarlama blogu açabilmek için elbette teknik ve teorik olarak pazarlama konusunda eşsiz bilgilere sahip olmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Anketör Nedir? Anketörlük Nasıl Yapılır, Maaşları, İş İlanları

7. MODA

Konu blog olduğu zaman belki de en köklü kategoriye değinmemek olmaz. En sadık takipçilerin bulunabildiği blog fikirleri arasında moda sektörü kesinlikle ilk sırada yer alıyor. Özellikle Instagram’da önemli düzeyde takipçisi bulunan kadınlar için kesinlikle öneriyoruz.

Birçok blog fikrinde para kazanmak için reklamlara ihtiyaç duyarsınız, ancak moda bloglarında birçok kişi çeşitli aksesuar, ayakkabı, elbise gibi ürünlerin satışını da yapmaktadır. Bu açıdan para kazanmak için en iyi blog fikirleri arasında moda blogları kesinlikle ilk sırada!

8. MİNİMALİZM

Google Trend verilerine göre, Google Türkiye’de “Minimalizm” aramaları son 5 yılda 4-5 kata yakın artış gösterdi. Bu kapsamda Minimalizm üzerine yoğunlaşılan blogların potansiyelinin arttığını belirtmek mümkün. Elbette Minimalizm bir felsefedir ve bu felsefe üzerine bir blog açabilmek için öncelikle konuya hakim olmanız gerekir.

9. POLİTİKA

10 yıl öncesine göre düşüşe geçen bloglar arasında yer almasına rağmen, siyaset – politika içerikli blogların halen 40 yaş üstü gruptan önemli düzeyde takipçi elde edebildiğini belirmek mümkün. Bu blogların düşüş eğilimine girmesinin en büyük nedeni elbette yeni nesilin politika ve siyaseti sıkıcı bulması. Bu nedenle trendlere yönelik hareket ediyorsanız, mantıklı olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Youtube’de Video Yayınlamak İçin 21 Konu Fikirleri

10. SEO

SEO genellikle araştırma, analiz ve yorum içerikli bir sektör olması nedeniyle; Sektörde çok sayıda değerlendirme yapan SEO uzmanları ve bu uzmanlarının blogları bulunuyor. Çoğu yabancı olmak üzere, dünyada aylık milyonlarca ziyaretçi çeken SEO blogları bulunuyor.

Türkiye’de de SEO içerikli çok sayıda blog bulunuyor. Bu bloglarda ise para kazanma yolu genellikle reklamlar değil, SEO hizmeti sağlamak üzere müşteri edinmektir. Yani SEO konusunda bir blog açıyorsanız ve bu blogdan para kazanmak istiyorsanız, mutlak suretle konu hakkında eşsiz bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

11. EĞİTİM

Dünyada “edublog” olarak bilinen eğitim blogları da önemli bir potansiyel içermektedir. Bu blogların genel bir kapsamı bulunmuyor. Sadece “asal sayılar” üzerine de bir blog açabileceğiniz gibi, genel bir matematik blogu da açabilirsiniz.

Elbette Wikipedia’dan daha fazla ayrıntılı içerik sunmanız gerekecek.

12. YATIRIM

Risk içeren blog fikirleri arasında yer alıyor. Çünkü yatırım bloglarında genellikle analizler, değerlendirmeler ve tahminler bulunur. Bu nedenle yanlış bir tahmininiz, aynı anda binlerce insanın para kaybetmesine neden olabilecektir. Bu kapsamda yatırım blogu açmak istiyorsanız öncelikli olarak konu için “uzman” seviyesine gelmeniz önemlidir.

Ek olarak kanunlar gereği, insanları yanlış yönlendirmeniz ve manipülasyon yapmanız suç unsurudur.

13. MÜZİK

Çok genel bir kapsamlı blog fikridir. Sadece “gitar” üzerine bir blog açılabileceği gibi, bir müzik dalı için de blog açılabilir. Elbette en çok hakim olduğunuz kategoriyi seçmek önemlidir. Bu sayede diğer bloglardan bir adım öne çıkma şansı elde edeceksiniz.

14. ARABA

Moda’dan sonra en sıkı ve sadık takipçileri bulabileceğiniz bir diğer blog niş fikri ise arabalardır.

Farklı veya yeni araçlar için değerlendirmelerde bulunabileceğiniz gibi araç tamiri veya bakımı gibi spesifik bir konuya da odaklanabilirsiniz. Elbette rekabet edeceğiniz birçok araç blogunun, henüz araç piyasaya sürülmeden test sürüşü yapacağını belirtmemiz gerekir.

15. FITNESS

Farklı Fitness teknikleri üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Özellikle kilo verme veya kilo alma gibi konularda yüksek potansiyel bulabilirsiniz. Ancak bu konuda teknik olarak bilgi sahibi değilseniz, insanların sağlığı ile oynamanız etik ve yasal olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir