Para Kazandıran En Karlı Tarım Ürünleri ve Bitkiler

Safran

Türkiye tam anlamıyla büyük bir tarım ülkesidir. Ancak potansiyel tam olarak değerlendirilmiyor. Eğer tarıma uygun bir araziniz varsa veya bu işe girmek istiyorsanız, sizler için en karlı – para kazandıran tarım ürünleri ve bitkileri araştırdık.

Tarımsal faaliyetler Türkiye’de en çok yapılan ve en çok para kazandıran bir sektör. Bu sektörde kar elde etmek seçilen tarım ürünleri ve bitkiler nedeniyle farklılık gösteriyor. Bu rehberde sizlere en karlı tarım ürünlerini ve bitkileri listeleyeceğiz. Bu tarım ürünlerinin tümü aynı bölgede yetişmez, bu nedenle bölgenizde yetişecek ürünleri seçmeniz hayati önem taşıyor.

Türkiye bir tarım ülkesidir. Sert iklimlerin dahi kendine has bazı bitkileri bulunuyor. Ayrıca seracılık faaliyetleri nedeniyle hemen hemen her bölgede dilediğiniz tarım ürünlerini de yetiştirme fırsatınız var.

Hep birlikte Türkiye’de yetiştirilebilecek en karlı tarım ürünlerine göz atalım…

Makademya Fındığı

Makedemya

Son zamanların popüler tarım ürünleri arasında yer alan Makademya Fındığı’nı Türkiye’de yetiştirmek mümkün. Özellikle Omega 7 içeren tek tarım ürünü olması nedeniyle pazar alanı her yıl genişlemektedir. Bu bitkinin verdiği fındıkların kilogramı 300 lirayı aşıyor. Sıcak yerlerde yetişen Makademya Fındığı bitkisinin tarımı genellikle Akdeniz’de yapılmaktadır.

Türkiye’de çok fazla bilinmeyen Makademya fındığının rekoltesi yaklaşık olarak ekiminden sonra 8 yıldır. Ancak bu bitki yaklaşık olarak 80 yıl ürün vermeye devam ediyor. Yüzde 70’i yağ olan Makademya fındığı üretimini yapmak istiyorsanız bu konuda Türkiye’nin ilkleri arasına gireceğinizi belirtelim. Bu bitki türü genellikle deniz seviyesine yakın yerlerde yetiştirilmeli.

Çin Bambusu

Çin Bambusu

Son zamanlarda Türkiye’de de çok popüler olan ve genellikle peyzaj için kullanılan Çim Bambusu’nun yetiştirme alanı da çok geniştir. Çin Bambusu soğanını toprağa ektikten yaklaşık olarak 6 yıl sonra verim alınabiliyor. Bu bitkiyi yetiştirmek için Kasım – Aralık ayını beklemeniz gerekiyor.

Çin Bambusu üretimi ayrıca Dünya Bankası tarafından da desteklenen bir ürün. Zira 6 yıl sonra bu bitkiler 9 katlı bir bina yüksekliğine kadar çıkıyor. Sektörün iş hacmi ise her yıl artıyor bilginize.

Kinoa Bitkisi

Kinoa

Buğday ve prince alternatif olarak üretilen Kinoa bitkisi son 2-3 yıldır Türkiye’de de birçok alanda ekilmeye başlandı. Kinoa bitkisi özellikle Dünya’da diyetisyenler tarafından en çok önerilen bitki olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Besin değeri aynı familya ürünlerine göre çok yüksek olan Kinoa, ayrıca glütensiz bir tahıl olması nedeniyle sağlık için birebir.

Pazar sıkıntısı olmayan Kinoa bitkisinin ilk verimi 1 yıl sonra alınabiliyor. 1 hektarlık alanda ortalama olarak 2 ton Kinoa bitkisi elde etmek mümkün.

Acer Palmatum

Acer Palmatum

Japon akçaağacı olarak da bilinen Acer Palmatum’um merkez üssü Japonya ve Çin. Çok güzel bir bitki olan ve son yıllarda peyzajda en çok kullanılan ağaç olan Japon akçaağacı’nı yetiştirmek için çok geniş bir tarım alanına ihtiyacınız yok. Bu ürünü özellikle Akdeniz ve Ege’de birçok işletme yetiştiriyor. Acer Palmatum’un niş bir tarım ürünü olduğunu belirtelim. Bu iş kolunda pazar sıkıntısı yok. Birçok üretici yetiştirdiği ağaçları internetten bile satabiliyor.

Safran

Safran

Kimya sanayisinde bolca kullanılan ve üretim alanına paralel olarak tüketimi de artan Safran Bitkisi üretimi için yılda yüzde 400 kar elde ettirebilecek bir ürün. Gramı 20 TL civarına satılan safranın yetiştiriciliği için sulu bir araziye ihtiyacınız olacak.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı baharatı olan Safran, Türkiye’de sadece 20 dönümlük arazide yetiştiriliyor. Safran yetiştiriciliği işine girmek isteyenlere en önemli tavsiyemiz ise Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın bu konuda ciddi destekler verdiği. İlinizde bulunan bakanlık müdürlüğüne giderek bu konudaki teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Safran yetiştiriciliği ile ilgileniyorsanız Safran Yetiştiriciliği rehberimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

LAVANTA

1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitki olan Lavanta’nın ekonomik olarak kullanılan kısmı ana çiçeğidir. Lavanta’nın çiçeğinden elde edilen uçucu yağ, dünya piyasasında en çok talep gören 15 yağdan bir tanesidir. Çeşitli gıda ürünleri de dahil olmak üzere, ilaçlar ve parfümeride kullanılmaktadır. Lavanta en değerli tarım ürünleri arasında yer almaktadır, yetiştiriciliği ülkemizde önerilmektedir.

FESLEĞEN

Ana yurdu Güney Asya olan Fesleğen, Akdeniz ülkelerinde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bu kapsamda Akdeniz iklimine sahip şehirlerde Fesleğen yetiştiriciliği yapılabilir. Fesleğen genel olarak boyu 20 ila 60 cm arasında değişen bir bitkidir. Organik sağlık ürünleri içerisinde sıklıkla kullanılan Fesleğen, parfümeride de kullanılmaktadır. Son dönemde ise Fesleğen içeriğine sahip sayısız sabun ve şampuan üretilmektedir.

Yeşil fesleğenin kilogramı 30 liraya kadar alıcı bulabilmektedir. Paketlenmiş kuru fesleğenin kilogramı ise 120 lira civarında bulunuyor.

KİŞNİŞ

Genellikle bitkisel karışımlarda kullanılan Kişniş, 30-60 cm boyunda yıllık bir bitkidir. Yetiştiriciliği karlıdır ve pazar sorunu yoktur. Akdeniz mutfağında sıklıkla baharat olarak bulunan Kişniş’in tohumları Mısır firavunlarının mezarlarında bile bulunmuştur. Popüler bir bitkidir ve yetiştiriciliği aktif olarak birçok yörede yapılmaktadır. 1 kilogram kurutulmuş Kişniş’in fiyatı 50 TL civarında bulunuyor.

GİNSENG

Dünyada son dönemde Kalp ve damar açıcı, anti diyabetik, metabolizma uyarıcı, antioksidan ve anti aging karışımlarında – ilaçlarında kullanılan Ginseng, 2014 yılında Orman Bakanlığı’nın girişimiyle birlikte Türkiye’de 7 deneme sahasında ekilmiştir. Ekimler başarılı olmuştur ve bakanlık Ginseng yetiştiriciliği konusunda destekler sağlamaktadır. Ginseng’in sağlık dışında kozmetik alanında da kullanımı bulunmaktadır. Ancak Ginseng yıllık bir bitki değildir, yetiştirilmesi yaklaşık 6 yıl sürmektedir.

Ginsens şu anda ülkemizde pazar açısından son tüketiciye ulaştırılamamaktadır. Bu açıdan yetiştiriciliğine odaklanacak olan çiftçilerin öncelikle Ginseng içeriğine sahip ürünler üreten şirketler ile anlaşabilmesi gerekir.

ŞİTAKİ MANTARI

Yurt dışında Shiitake olarak bilinen Şitaki Mantarı da en karlı tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de de büyük süpermarketlerin neredeyse tamamında satılmaktadır. İçerdiği yoğun protein, mineral ve vitaminler nedeniyle pek çok hastalığa karşı direnç kazanmak için önerilmektedir.

Şitaki mantarı yetiştiriciliği genel olarak ağaç köklerine yapılan Misel aşılama ile yapılmaktadır. Teknik bilgisi çok gibi görünse de, bakımı kolaydır ve hızlı büyür. Bir aşılama noktasında 6-7 yıl verim almak mümkündür.

 

 

Para Kazandıran En Karlı Tarım ürünlerine yönelik incelemelerimiz sürüyor. Bulunduğunuz il ve ilçeye özel tarım ürünlerinin de bulunduğunu belirtelim. Bunlara yönelik en net bilgiler her şehirde bulunan Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın il müdürlüğünde ücretsiz öğrenilebiliyor.

Merak ettiğiniz tarım ürünlerini ve bitkilerini ayrıca YORUM bölümünden sorabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık