Para Kazandıran En İyi İşler
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Para Kazandıran En İyi İşler

0

Dünya üzerinde 7 milyar insan var, çocuklar, yaşlılar ve çalışamayacak insanları çıkardığımız zaman yaklaşık 3 milyar insan her sabah para kazanmak için yola koyuluyor. Hayatımızı idame ettirebilmek amacıyla bu mecbur olduğumuz bir konu.

Bu kapsamda dünyanın her noktasında para kazandıran farklı işler var, bazı iş fikirleri bazı yörelerde daha fazla kazanç sağlarken, bazı işler ise yanlış planlamaya nedeniyle “iyi işler” kategorisinde yer almayacak kadar düşük getiri sağlıyor. Bu kapsamda en iyi işleri fark edebilmek amacıyla bulunduğunuz yöreyi mutlaka göz önüne almanız gerekiyor.

Örnek olması amacıyla Türkiye’de ısıtıcı satışlarını yapmak için Mersin veya Antalya gibi bir şehir mantıklı olmayacaktır. Çünkü Mersin veya Antalya gibi kış aylarında hava sıcaklığının çok düşmediği bir yörede ısıtıcı satmak düşündüğünüzden daha az müşteri potansiyeli ile karşı karşıya kalmanıza neden olur. Bu nedenle en iyi iş fikrini bulabilmek amacıyla kullanmanız gereken birkaç soru var;

  • Bulunduğunuz bölgede hangi konuda / sektörde ürün – personel eksikliği var?
  • Bulunduğunuz bölgede insanların en yüksek ihtiyaç duyduğu ürün – personeller neler?
  • Sermayeniz ne kadar?
  • Bulunduğunuz bölge göç alıyor mu?
  • Hangi sektörlerde yüksek rekabet var?
  • Hangi ürünleri düşük maliyetler ile temin edebilirsiniz?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar ile en iyi iş fikrini bulmak kesinlikle daha kolay olacak. Hemen elinize bir kağıt ve kalem aldıktan sonra, bu sorulara net yanıtlar bulmaya çalışın. Bu soruların tümünü evde oturarak bulamazsınız, bunun için çarşı – pazar dolaşmanız ve bulabildiğiniz veya tanıdığınız esnaflardan, tüccarlardan bilgi almanız gerekecek. Eğer kimseyi tanımıyorsanız, Türkiye’nin bütün şehirlerinde odalar ve borsalar bulunur. Bu oda ve borsalara giderek dilediğiniz tüm sorulara gönül rahatlığı ile yanıt bulabiliyorsunuz. Ayrıca oda ve borsalarda iş fikirlerine yönelik aydınlatıcı birçok rehber de bulunmaktadır.

2018 yılı itibarıyla ise Türkiye genelinde önerdiğimiz birçok iyi iş fikri var. Bu iş fikirlerine yönelik çalışmalar da yapabilirsiniz.

İyi İş Fikirleri

1. KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Türkiye’nin her noktasında yapılabilecek karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Eğer ortalama 10 bin lira sermayeye sahipseniz ve hayvancılık ilginizi çeken konular arasında yer alıyorsa kaz yetiştiriciliği yaparak 1-2 yılda önemli bir kaz çiftliğine sahip olabilirsiniz. Kaz yetiştiriciliği kısa vadede ise yeterli nakit dönüşü sağlamaz, bu nedenle sermayeniz bu kapsamda sizi en az 1 sene gelirsiz ayakta tutabilmelidir. Kaz yetiştiriciliği ile ilgileniyorsanız, ilgili rehberimize Kaz Yetiştiriciliği bağlantısından ulaşabilirsiniz.

2. UBER

İstanbul’da yaşıyorsanız UBER şöförü olarak aylık 7-8 bin liraya kadar gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu gelir rakamlarına ulaşabilmek için 9+1 koltuklu bir araç sahibi olmanız gerekiyor. UBER şuanda araçsız şöför kayıtlarını durdurmuş durumda. Bu kapsamda ortalama 120 bin lira değerine sahip bir 9+1 araç alarak başlayabileceğiniz güzel bir iş fikridir. UBER sistemi hakkında ek bilgiler: UBER ile Para Kazanmak rehberinde.

3. T-SHIRT TASARLAMA

Türkiye’nin her noktasında t-shirt tasarlayarak para kazanabilirsiniz. Farklı T-shirt tasarımları ile ciddi satışlar elde etmek mümkün. Özellikle bu iş için fiziksel bir mağaza da kurmanıza gerek yok. Sadece İnternetten de satış yaparak yüksek rakamlarda ciro elde edilebiliyor. Ortalama 20 bin lira sermaye ile başlayabileceğiniz harika bir iş fikri. T-Shirt tasarımı yapmadan da, mevcut tasarımlar ile de yola koyulabilirsiniz. Bu iş hakkında ek bilgiler Tshirt Tasarlayarak Para Kazanmak rehberinde…

4. MAKALE YAZMAK

Sermayeniz yok mu? Peki klavye kullanımınız nasıl? Eğer iyi bir makale ortaya çıkartabilirseniz, makale yazarak sermayeniz olmadan para kazanabilirsiniz. Makaleleri nasıl yazacağınız ve nasıl satacağınıza ilişkin bilgileri Makale Yazarak Para Kazanmak rehberinde bulabilirsiniz.

5. NETWORK MARKETİNG

Çok düşük sermayeler ile başlayabileceğiniz bir iş fikri. Halihazırda Türkiye’de özellikle kadınlar tarafından yıllardır para kazanılan bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Çevreniz genişse ve pazarlamadan hoşlanıyorsanız Network Marketing bu kapsamda dikkat çekici olabilir. İş hakkında ek bilgiler Network Marketing Şirketleri adlı rehberimizde.

6. KAHVALTI EVİ AÇMAK

İlginç ama son dönemde kahvaltı evleri resmen patladı! Türkiye’nin bütün şehirlerinin dışında ilçelerde bile onlarca kahvaltı evi açılmaya başladı. Bu kahvaltı evlerinin bu kadar kısa sürede bu oranda artmasının en büyük nedeni ise yüksek orandaki kar marjları. Yalnızca 5-10 müşteri ile bile dükkanın tüm masraflarını çıkarmak mümkün. Kahvaltı evlerine yönelik bir çalışma yapmak için ise ortalama 150 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyacınız olacak. Kahvaltı evlerinde iş yapmayı sağlayan en büyük faktör, dükkan tasarımı, konumu ve personel deneyimidir. Bu 3 bileşen konusundaki harika deneyim, sizi kısa sürede bir markaya bile dönüştürebiliyor.

7. İÇ GİYİM SEKTÖRÜ

Giyim sektörüne yönelik bir iyi iş fikri arıyorsanız, en yüksek kar marjlarına sahip olan giyim sektörleri arasında yer alan iç giyim sektörüne yönelmenizi öneriyoruz. Türkiye’nin her noktasında insanların zorunlu ihtiyaçları arasında yer alan iç giyim ürünlerinde müşteri sorun yoktur. Halihazırda bilinen ve yüksek satışlar elde edilen bir sektörde, pazardan pay alabilmenin en iyi yolu; Önemli markaları daha düşük komisyon bedelleri ile satışa sunmaktır. Ayrıca yereldeki reklam avantajlarını iyi kullanmak ve sosyal medyaya önem vermek, sizi kısa sürede hedeflerinize erişme şansı sağlayacaktır. Ortalama yatırım sermayesi ise 80 bin lira civarında bulunuyor.

8. BAYİLİK ALMAK

Ülkemizin her noktasına bayilik veren önemli markalar var. Bu markalardan bazıları yüksek sermaye isterken, bazıları bayilik bedeli dahi almıyor. Bu kapsamda mutlaka size uygun bir bayilik veren firma vardır. Hiç ummadığınız bir iş fikri ile kısa sürede tanışmanızı sağlayan franchise sistemlerine de muhakkak göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Firmalar bayilik sistemleri hakkında net ve detaylı bilgi sunuyor. Bu firmalardan ilgi duyduklarınızı aramaktan çekinmeyin, bu görüşmeler size iyi ipuçları sağlayacaktır.

Karlı İş Fikirleri‘nde bu kapsamda harika bir kategori var; BAYİLİK VEREN FİRMALAR!

Rehberimiz sık sık güncellenmektedir.