1. Anasayfa
  2. Evde Ek İş

Para Kazandıran 27 Ek İş Fikirleri: Evden İşe Koyulun!

Para Kazandıran 27 Ek İş Fikirleri: Evden İşe Koyulun!
0

Halihazırda tam zamanlı bir işiniz varsa veya yeni bir iş arıyorsanız, kolaylıkla başlayabileceğiniz birçok ek iş fikirleri ile para kazanmak için hemen yola koyulabilirsiniz. Elbette, her iş fikri size uygun olmayabilir bu nedenle doğru iş fikrine yatırım yapmak ve zaman harcamak mantıklı olacak. Bu nedenle işin karlı olmasını göz önünde bulundurmadan önce, size uygun olup olmadığını inceleyin.

Birçok ek iş fikri için de elbette kendinizi geliştirmeniz gerekir, ancak eğer heves, istek ve arzu konusunda sorunlarınız yoksa; kolaylıkla birçok ek iş fikrine hemen adım atabilirsiniz. Elbette para kazanmak için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, aksi durumda birçok para kazandıran evde ek iş fikrine başlayamazsınız bile.

Bu kapsamda, kısa sürede size ek iş kazandıracak birçok ek iş fikrini listeledik. Listede tam tamına 27 ek iş fikri var, elbette bazılarına sadece ek iş gözü ile bakmayın, zira bazı iş fikirleri ile en zenginler listesine bile girecek kadar kendinizi geliştirebilirsiniz. Her iş kendi içerisinde önemli potansiyeller barındırmaktadır, bu nedenle bir işi yapacaksanız en iyi şekilde yapmanızı öneriyoruz.

İşte tam zamanlı bile çalışırken başlayabileceğiniz en iyi 27 iş fikirleri;

1. BLOG AÇMAK

blog

Bloglamanın artık geçerli bir gelir kaynağı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Milyonlarca blogcu, ev yemekleri, seyahat, film, yaşam tarzı, işletme, kişisel finans ve daha pek çok konuda dikkat çekici içerikler oluşturuyor. Bu bloglar da aldıkları ziyaretçilere göre reklamlar alıyor, satış ortaklığı yönlendirmeleri yaparak para kazanıyor.

Blogunuzu başlatma sürecini hızlandırmak istiyorsanız, ücretsiz bir Wordpress kurulumu ile yola koyulabilirsiniz. Google’de Wordpress Hosting diye de yazarsanız, bu blogu barındırabilecek hosting firmalarını da bulabilirsiniz. İlk etapta aylık 10 liradan fazla ödeme yapmayın. Blog kurulumu konusunda sorunlarınız varsa, 25 Dakikada Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur ve Para Kazanılır? adlı rehberimize mutlaka göz atın.

2. GRAFİK TASARIM

grafik

Grafik konusunda üniversite eğitimi almak ya da profesyonel bir kursa gitmek sizi kısa sürede daha ileriye götürebilir, ancak grafik tasarımın temellerini kendi başınıza öğrenmek de oldukça kolaydır. Adobe Illustrator, Stencil ve Visme gibi daha kolay erişilebilen araçlar grafik tasarımını öğrenmenizi kolaylaştıracak.

Grafik tasarımını öğrenmek için ayrıca Youtube’de Türkçe ve yabancı on binlerce rehber niteliğinde videolar var. Bu videolardan da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Elbette işi öğrendikten sonra logo, kartvizit, banner gibi tasarımlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

3. WEB TASARIM

websitesi

Web tasarımcıları teknoloji şirketleri için inanılmaz derecede değerlidir, bu yüzden serbest çalışan bir web tasarımcısı olmak bugünün en iyi ek iş fikirleri arasında yer alıyor. Web tasarımı, bir web sitesi veya uygulamayı kullanan kişiler için güzel, değer odaklı bir deneyim yaratma sanatına hakim olmakla ilgilidir. Grafik tasarımında olduğu gibi web tasarımını da çeşitli kurslardan profesyonel olarak öğrenmenizi öneririz. Ancak elbette kendi başınıza da yavaş yavaş ilerlemek için Youtube gibi platformlarda yer alan videoları kullanabilirsiniz.

4. WEB GELİŞTİRME

yazılım geliştirici

Web geliştirmeyi öğrenmek birçok diğer ek iş fikrine göre çok daha zordur. Çünkü Web Geliştirme tek bir kodlama konusu değildir. Aynı anda HTML, Ruby, Python, Javascript veya CSS gibi kodlama dillerine hakim olmanız gerekir.

Web geliştirmeyi kendi başına öğrenen ve bugün freelancer olarak çalışan çok sayıda kişi bulunur. Ancak bu konu gittikçe daha kapsamlı bir konuya dönüşüyor. Bu nedenle bir miktar sermayeniz varsa, bu sermayeyi profesyonel bir kurs için harcamanızı öneririz. Tüm ek iş fikirleri arasında en çok gelir potansiyeli olan iş fikridir.

5. ÇEVRİMİÇİ KURSLAR

online-kurs

Yeteneklerinizi başka birine aktarmak için kullanmak, en iyi yan iş fikirleri arasında yer alıyor. Bir konuda uzmansanız, tıpkı sizin gibi – kendi alanınızda uzman olmak için para ödemeye razı olacak çevrimiçi bir izleyici kitlesine satabilirsiniz. Online olarak oluşturacağınız kursları Udemy, Coursera gibi platformlarda rahatlıkla satabilirsiniz.

6. e-KİTAP

e-kitap-satarak-para-kazanma

Becerilerinizi ve bilgilerinizi, bir beceri öğrenmek, kariyerlerinde ilerlemek veya kendi işlerini kurmak isteyenler için bir e-kitaba dönüştürebilirsiniz. Konu hakkında ek bilgileri almak için E-Kitap Yazarak Para Kazanmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

7. INSTAGRAM’DAN SATIŞ

instagram

Son dönemde internetten e-ticaret yapmak isteyenler tarafından en çok kullanılan platform Instagram. Sermayesiz olarak bile Instagram üzerinden satış yaparak çok ciddi gelirler elde etmek mümkün. Yapmanız gereken satmak için birkaç ürün bulmak, bu ürünlere yönelik bir sayfa açmak ve takipçi kasmak olacak.

Instagram’da satış yapmak için şirket açmanıza, kargo şirketleriyle anlaşma yapmanıza, ya da toplu ürün almanıza gerek yok. Dropshopping olarak çok rahat bir şekilde alım – satıma odaklanabilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız harika rehbere Instagram’dan Para Kazanmak adlı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8. ONLİNE KOÇLUK

online-koç

Belirli bir konuda yetenekli veya deneyim sahibiyseniz bu yetenek ve deneyimlerini online olarak aktararak para kazanabilirsiniz. Örneğin matematik konusunda çok iyiseniz, bu bilgilerinizi online kurs vererek aktarabilir veya Youtube üzerinden bir kanal açarak direkt olarak video üzerinden binlerce insana ulaşarak para kazanabilirsiniz.

9. PODCASTING

podcasting

Belirli bir konuda yayın akışı oluşturarak takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Elbette belirli bir takipçi kitlesi elde etmek zor olabilir ancak başarabilirseniz, büyük radyolardan bile daha fazla gelir elde etme şansınız olacak. Henüz Türkiye’de çok yeni bir iş sektörü ancak ilgi çekiyor.

10. AMAZON’DAN SATIŞ

amazon türkiye

Elinizde kullanmadığınız ürünler varsa, ilk onlardan başlamak üzere, Amazon’dan satış yaparak para kazanabilirsiniz. İşinizi profesyonel bir seviyeye getirmek için, yapmanız gereken şey insanların talep ettiği, trend ürünleri bulmak ve bu ürünleri ucuz yollu temin edip satışa koymaktır.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de de açılan Amazon, özellikle sermayesi düşük ama e-ticarete girmek isteyenlere harika fırsatlar sağlıyor. Bu fırsatları değerlendirmek amacıyla mutlaka sistemde kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz. Satışlar yaparak profilinizi geliştirebilir ve böylelikle uzun vadede güvenilir bir satıcı olarak iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

11. YEREL İŞLETME DANIŞMANLIĞI

danışmanlık

Yerel bazda kendinize güveniyorsanız, yerel düzeydeki işletmelere pazarlama danışmalığı sağlayabilirsiniz. Ancak elbete işin sonunda iyi bir pazarlama deneyimine sahip olmanız gerekiyor. İlk birkaç işinizde şirketlere çok uygun fiyatlar sağlayarak ve harika sonuçlar almalarını sağlayarak çalışırsanız eğer birkaç referans elde ettikten sonra harika bir portföy oluşturabilir ve böylelikle kısa sürede ciddi bir işletme bile açabilirsiniz.

Yerel işletmelere pazarlama danışmanlığı sağlamak zor değildir, yapmanız gereken en önemli şey satışlarını artırmak için kafa yormak olacak. Düşündüğünüz kadar zor olmayacak, üstelik bu kadar çok kaynak varken!

12. TELEFON KILIF İŞİ

telefon kılıfı

Son 10 yılın en hızlı büyüyen sektörleri arasında bulunan cep telefonu kılıfları, her geçen gün daha yüksek fiyatlara ulaşmasına rağmen daha fazla alıcıya ulaşıyor. Cep telefonu fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeniyle, önümüzdeki yıllarda da insanlar kılıflara para ödemeye devam edecek.

İster el yapımı olarak kılıflar üretip satın, ister Çin Alışveriş Siteleri‘nden kılıflar satın alarak bunları e-ticaret platformlarından satın, her halükarda harika bir ek iş fikri.

13. SATIŞ ORTAKLIĞI

satış ortaklığı

Türkçe birçok platform bile satış ortaklığı için fırsatlar sağlıyor. Eğer sosyal medya sayfalarınız varsa, bu sayfalar aracılığıyla, eğer ziyaretçi alan bir siteniz varsa da bu site aracılığıyla satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Satış ortaklığına odaklanmayı planlıyorsanız, harika rehberimize Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Türk Siteler bağlantısına ulaşabilirsiniz.

14. SANAL ASİSTAN

Sanal Asistan

Hiç duymamış olabilirsiniz ancak son dönemde Türkiye’de de çok ciddi bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. Özellikle küçük düzeydeki işletmeler, bir personel daha istihdam etmek konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu nedenle evden asistanlık yaparak çalışanlardan destek alarak bu konudaki sorunlarını çözüyor.

Sanal asistan olmak ve iş ilanları için Sanal Asistan Olarak Para Kazanma ve İş İlanları rehberimize göz atabilirsiniz.

15. VERGİ DANIŞMANLIĞI

vergi danışmanlığı

Türkiye’de onlarca farklı vergi türü bulunuyor. Bu vergilere ek olarak sık sık, teşvikler, vergi indirimleri gibi konular da yasal olarak sağlanıyor. Ancak özellikle küçük işletmeler muhasebeci tutmak konusunda elbette yeterli imkana sahip olamıyor. Bu nedenle iyi bir ek iş fikri arıyorsanız ve muhasebe konusunda iyi bir deneyime sahipseniz, işletmelere vergi danışmanlığı yapabilirsiniz.

16. UZAKTAN İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

ingilizce

Türkiye’de artık insanlar İngilizce öğrenmek için çok ciddi para ve zaman harcıyor. Bu konuda bilgi sahibiyseniz ve insanlara İngilizce öğretecek kadar kendinizi geliştirebilirseniz, harika bir iş fikri olarak mutlaka bu yeteneğinizi değerlendirmenizi öneriyoruz.

Bir İngilizce öğretmeni ortalama olarak saatlik 70 liraya kadar para kazanır. Üstelik iş aldıkça referanslarınız artar ve daha fazla iş potansiyeli elde edersiniz.

17. SOSYAL MEDYA YÖNETİCİLİĞİ

sosyal medya

Muhtemelen zaten aktif olarak Facebook, Twitter ve Google’yi kullanıyorsunuzdur. Peki bunları daha profesyonel bir şekilde kullanıp neden bundan para kazanmıyorsunuz. Son dönemin en düşük sermayeli olarak başlanılabilen bir iş fikri olarak harika kazançlar sağlamanızı sağlayacak olan sosyal medyayı hafife almayın.

Sosyal Medya Yönetimi sayfasına göz atarak, kendinizi geliştirmeniz için gerekli adımlara göz atabilirsiniz.

18. ADWORDS DANIŞMANLIĞI

adwords

İşletmelerin internette en çok reklam verdiği ve en iyi geri dönüşleri aldığı platform Google Adwords’tur. Eğer konu hakkında bilginiz yoksa, Google Adwords konusunda kendinizi geliştirmek 1-2 ayınızı alacaktır. Türkiye’de de çok üst düzeyde kullanılan Adwords için danışmanlık vererek, çok küçük işletmeler için bile eşsiz fırsatlar oluşturabilirsiniz.

Adwords danışmanlığı şu anda binlerce küçük büyük şirketin tek gelir danışmanlığı, bu nedenle ilk etapta küçük işletmeler hedef almanızı öneririz. Çünkü büyük işletmeler için zaten çalışan büyük birçok danışmanlık şirketi muhtemelen vardır.

19. SEYAHAT DANIŞMANLIĞI

tatil para

İnsanlara seyahat danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz. Ancak elbette bu konuda bayağı kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Eğer kendinizi geliştirmeyi başarırsanız, birkaç yıl içerisinde büyük bir seyahat acentesi bile kurabilirsiniz. Türkiye turizm konusunda eşsiz fırsatlar sağlıyor, mutlaka ama mutlaka değerlendirin.

20. İÇ TASARIM DANIŞMANI

ev-dekorasyonu

Gün geçtikçe insanlar iç tasarıma daha fazla özen gösteriyor. Bu doğrultuda birkaç kurs aracılığıyla iç tasarım için birkaç sertifika almayı başarırsanız eğer insanlara iç tasarım konusunda danışmanlık yapabilirsiniz. Bu sektörde iş olmadığını asla düşünmeyin, tam aksine güç geçtikçe sektör büyüyor. Ve bireysel olarak bir marka haline gelen insanlar var olmaya başladı. Yapmanız gereken ilk şey, sosyal medyada yoğun bir şekilde bulunmak ve profillerinize örnek işlerinizi atmak olacak. Küçük reklamlar da verebilirsiniz.

21. ÇOCUK BAKICILIĞI

Dadı Bebek Bakıcısı

Evde ek iş arıyorsanız eğer en hızlı para kazanma yöntemlerinden biri çocuk bakıcılığıdır. Çok basit bir şekilde başlayabileceğiniz bu iş fikrinde, ilk olarak apartmanda yaşadığınız insanlara bilgi vermeniz yeterli olacak. Zamanla isminizin duyulmasını sağlamak için işinizi mükemmel yapmalısınız. Özellikle İngilizce eğitimi de verebilirseniz, iyi gelir elde edebilirsiniz.

22. EL YAPIMI ÜRÜNLERİNİZİ SATIN

nakış

10 yıla yakın önce özellikle ev kadınları, çocuklar, bebekler ve çeşitli amaçlar için el yapımı dantel, nakış, çorap örerdi. Ancak son zamanlarda artık bunlara pek rastlamak mümkün değilken, ev kadınlarının talebi ise aynı yönde düşüş göstermedi. Bu açıdan el işi ürünlerini evde üreterek, bunları özellikle Instagram’dan satışa sunabilirsiniz.

23. FOTOĞRAFÇILIK

fotoğraf çekerek para kazanın

Ek iş arayanlara en çok önerdiğimiz konular arasında yer alıyor. Profesyonel olarak yaparak kendi ajansınızı bile kurabileceğiniz harika bir iş fikridir. Ayrıntılı olarak incelemek için Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak adlı rehberimize göz atın.

24. SERBEST MUHABİRLİK

online muhabir

Son dönemde internet gazetelerinin artışı ile birlikte artık medya ajansları serbest muhabirlere daha çok ihtiyaç duymaya başladı. Genel olarak serbest muhabirler, bir şirkete bağlı değildir ve belirli bir aylık maaşı yoktur.
Sadece ürettikleri haber başına para alırlar. Bu kapsamda ek iş arıyorsanız, çok iyi bir fikir olabilir. Ancak elbette ilk olarak ajanslara bu konuda kendinizi kabul ettirmeniz gerekiyor. Bunun için de 5-6 harika haber oluşturmanız ve bu haberleri ajanslara göndermeniz gerekecek.

25. SEYYAR KAMYON

gıda kamyonu

Bir seyyar kamyon işi başlatabilirsiniz. Böylelikle boş vakitlerinizde ek iş olarak değerlendirebilirsiniz. Şeker, yemek, çikolata, ev yapımı ürünler, antika ürünleri gibi birçok şeyin satışını yapabilirsiniz. Elbette insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelere gitmeniz gerekecek. Festival, konser gibi etkinlikleri kaçırmayın.

26. TAMİRAT

tamir

İnsanlara tamir hizmeti verebilirsiniz. Birçok farklı konu için tamir işlerinde önemli gelir sağlamanız mümkün olsa da, özellikle cep telefonu tamiri için kendinizi geliştirmenizi mutlaka ama mutlaka öneriyoruz. Son dönemde cep telefonu tamircileri gerçekten güzel gelirler elde ediyor.

27. MAKALE YAZMAK

makale-çeviri

Her düzeyde başlayabileceğiniz harika bir ek iş fikri. Konu hakkında ayrıntılı bir rehberimiz var. Rehbere ulaşmak için Makale Yazarak Para Kazanmak bağlantısına tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir