Para Kazandıracak 16 AVM Stand Fikirleri / Stand Kurmak
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Para Kazandıracak 16 AVM Stand Fikirleri / Stand Kurmak

0

Türkiye’de 400’ü aşkın Alışveriş Merkezi (AVM) bulunuyor. Bu AVM’ler hafta içi, hafta sonu ve tüm tatillerde şehirlerin en önemli iş hacimlerinin yaşandığı bölgelerin başında yer alıyor. Eğer karlı ve para kazandıracak bir iş fikrine odaklandıysanız, AVM’de düşük bütçeler ile bir stand açmak mantıklı olabilir. AVM’lerde bir mağaza açmanın bedeli yüz binlerce lirayı aşarken, bir stand açmak için ise 10-20 bin lira bile yeterli olabiliyor. Üstelik stantlarda kiralar çok daha uygun.

AVM’de stand kurmak istiyorsanız, ancak hangi standı kuracağınızı bilmiyorsanız, sizler için para kazandırma potansiyeli yüksek 16 AVM stand fikrini araştırdık. Ancak önemli bir uyarı olarak, aynı AVM’de aynı işe yönelik stand varsa, başka bir fikre bakmanızı öneririz. Rekabet şartlarını göz önünde bulundurmak zorundasınız.

1. ATIŞTIRMALIK

AVM’ler de insanlar lüks lokantalarda saatlerce vakit geçirmek istiyor olabilir, ancak o insanların birkaç katı da mutlak suretle hızlıca bir şeyler atıştırmak istiyordur. Durum böyleyken, atıştırmalık yiyecek bir şeyler satmak kesinlikle mantıklı olabilir. Üstelik atıştırmalık ürünlerde genellikle kar marjı fazladır.

Simit, kurabiye, hamburger, döner, tantuni gibi birçok ürüne yönelebilirsiniz.

2. ŞEKERLEME ve ÇİKOLATA

AVM’lere gelenlerin yarısından fazlası çocuktur ve çocuklar şekerlemeleri gerçekten çok sever. Büyükler ise çikolatalardan vazgeçemezler. O halde şekerleme veya çikolatalara yönelik bir AVM standı kurmak mantıklı olabilir.

3. KAHVE

Sanırım bunu düşünmüş olabilirsiniz, düşünmediyseniz mutlaka düşünün. Sadece AVM’lerde değil her noktada yüksek ciro fırsatı sağlayan bir iş fikridir.

4. MEYVE SUYU

Sağlık endişelerinin artmasıyla birlikte tüm dünyada meyve suyu tüketimi artmaktadır. Ancak bu meyve suları paketlenmiş olanlarından değil, hazır yapılan ve direkt meyveden yapılanlar…

Bir alışveriş merkezine kiosk olarak şık bir meyve suyu barı kurabilirsiniz. Taze meyveleri ihmal etmeyin.

5. GÜMÜŞ

Altın ve benzeri değerli madenler çok pahalı, bu nedenle eskiye nazaran hediyelik altın eşyaları yerine insanlar gümüş ürünlerine daha fazla yönelmeye başladı. Üstelik bir gümüş standı açmak yüksek sermaye istemiyor. Eğer özellikle gümüş tamiri yapmayı biliyorsanız veya bu konuda iyi bir usta ile anlaşabilirseniz çok yüksek cirolar elde edebilirsiniz.

6. CEP TELEFONU AKSESUARI

Akıllı cep telefonları, tabletler gibi ürünler için aksesuarlar satabilirsiniz. Ekran koruyucu, telefon kılıfı, şart aleti gibi ürünleri satabilirsiniz. Bu ürünlerdeki kar marjları sizi gerçekten memnun edecektir.

7. SPOR MALZEMELERİ

Spor ürünlerine yönelik çok sayıda mağaza bulmak mümkün, ancak bu mağazaların yüksek maliyetleri nedeniyle ürünler çok pahalı oluyor. Ancak spor ürünlerinin genel alıcıları ise lise ve üniversite gibi çok fazla gelirleri olmayan öğrencilerdir. Bu durumda bir stand açarak ürünleri çok daha uygun fiyatlara satabilirsiniz. Kısa dönemde önemli düzeyde gelir sağlama fırsatınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Buz Pisti Açmak

8. ÇİÇEK

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan çiçeklere yönelik bir stand kurabilirsiniz. Göze hoş gelebilecek, dikkat çekici çiçekler temin edebilirseniz eğer iyi bir satış hacmi elde edebilirsiniz.

9. MAKYAJ ÜRÜNLERİ

Son dönemde her ne kadar kişisel bakım ürünleri satan mağazalar olsa da, bu mağazalarda da fiyatlar maliyetler nedeniyle yüksektir. Eğer toplu alım gerçekleştirerek daha uygun fiyatlar sağlama şansınız olabilecekse makyaj ürünlerinin satışına yönelik bir AVM standı kurabilirsiniz.

10. DÖVME

Türkiye’de son dönemde insanların dövmeye olan ilgisi ciddi düzeyde artış göstermiştir. Eğer dövme yapmayı biliyorsanız veya bunu yapabilecek başarılı bir uzman bulabilirseniz bir dövme standı kurabilirsiniz.

11. GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Sadece yaz aylarına yönelik olarak 3-4 aylık bir stand fikri arıyorsanız, en yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında güneş gözlükleri yer almaktadır. Kalitesiz ve sağlıksız ürünler yerine markalı ve sertifikalı ürünlere yönelmenizi öneririz.

12. OYUNCAK

Çocukların akıllı cep telefonlarına olan ilgisi nedeniyle artık oyuncak mağazaları istenilen seviyede iş yapamıyor. Bir bir kapanan oyuncak mağazaları artık yerini daha küçük ve düşük maliyetli oyuncak standlarına bıraktı. Sektörün tamamen yok olma şansı yok, özellikle “zeka” içerikli oyunlara olan ilgi azalmadan devam ediyor.

13. GAMER ÜRÜNLERİ

Bilgisayar oyunlarına olan ilgi e-spor furyasının medyada sık yer almasıyla birlikte zirvede bulunuyor. Pubg, Fornite, CS:GO gibi oyunların da inanılmaz seviyelerde popüler olmasıyla birlikte oyuncu klavyeleri, kulaklıkları, mauseleri en çok satan teknoloji ürünleri arasında yer almaya başladı. Bu ürünlere yönelik bir stand kurarak önemli bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz.

14. PARFÜM

Hemen hemen her AVM’de birden çok parfüm standı görmek mümkün. Eğer parfüm standının olmadığı bir AVM bulabilir veya az sayıda parfüm standının olduğu bir AVM bulabilirseniz bir parfüm standı açmanızı mutlaka öneririz. Kısa sürede önemli düzeyde iş hacmi sağlayacaktır, ancak elbette bir bayilik alarak mevcut müşteri kitlesine yönelik çalışma yapmanız daha mantıklı olacak.

15. DERİ ÜRÜNLERİ

Çanta, cüzdan ve kemer gibi deri ürünlerine yönelik bir AVM standı kurabilirsiniz. Ancak bu ürünleri kaliteli alırken fiyatlarına mutlaka dikkat edin. Çünkü bu tür ürünleri standlardan alan insanlar fiyatlarının çok yüksek olmadığına kanaat getirecektir.

İlginizi Çekebilir