1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Özel Hastane Açmak | Gerekli Belgeler ve Şartlar

Özel Hastane Açmak | Gerekli Belgeler ve Şartlar
3

Dünyanın her noktasında en yüksek potansiyel içeren sektörler arasında yer alan sağlık sektörünün temel yapı taşları da elbette özel hastanelerdir. Türkiye’de de çok ciddi bir iş hacmi oluşturan hastanelerin nasıl kurulabileceğini, şartlarını ve tüm mevzuatı bu rehberde inceledik. Elbette bu profesyonel bir süreçtir, bu kapsamda yatırımlarınızın sekteye uğramaması için profesyonel destek almanızı mutlaka öneririz.

Özel hastane açmak çok ciddi bir girişimdir. Özel hastaneler, dünyanın her ülkesinde özel yasalar ile düzenlenmiş bir mevzuat çerçevesinde kurulabilmektedir. Türkiye’de de 2002 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan “Özel Hastaneler Yönetmeliği çerçevesinde özel hastane açmak isteyenlerin uyması gereken şartlar, hazırlaması gereken belgeler ve diğer tüm yasal çerçeve ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Ancak öncelikli olarak belirtmek istediğimiz birçok konu var. Özel hastane açmak isteyen tüm yatırımcıların ilk etapta bu ayrıntılar üzerine yoğunlaşmalıdır.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Tüm iş fikirleri rehberlerimizde değindiğimiz ana konu bir iş planı hazırlamaktır. Hastane gibi kapsamlı bir işletme kurmak istiyorsanız, öncelikli olarak bir iş planı hazırlamanız gerekir. Birçok yatırımcı, iş planını hazırladıktan sonra işin kendileri için uygun olmadığını da önceden fark etmiştir. Bu kapsamda henüz hiç yatırım yapmadan bir iş planı hazırlayın.

İş planını hazırlarken mutlak suretle, hastanenin niteliği, yoğunlaşılacak olan alanlar, doktorların temini, hastanenin kurulacağı alan, alınacak teşvik ve destekler, hastanenin güvenliği, hastane için gerekli maliyet ele alınmalıdır. Ayrıca yasal prosedürlere uygunluk konusunda da mutlak suretle profesyonel bir destek almanız gerekecek. Ek olarak hastanede çalışacak olan doktor dışındaki personellerin de, hastane kurulmaya başlandığı anda hazır olması gerekecek. Bu nedenle mutlak suretle ilk olarak bir iş planı hazırlayın.

YETENEKLİ DOKTORLAR BULUN

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada; Hastalar genellikle hastanenin fiziksel özellikleri yerine yetenekli ve kendi alanında başarılı doktorlar nedeniyle hastaneleri tercih etmektedir. Elbette fiziksel olarak bir hastaneni üst düzeyde olması önemlidir ancak yetenekli ve kendi alanında başarılı doktorlardan yoksun bir hastane, bir süreden sonra masraflarını dahi karşılamak konusunda sorunlar yaşayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Eczane Açmak

Lakin, yetenekli ve kendi alanında başarılı doktorları hastanenize getirmek kolay değildir. Birçok başarılı doktoru sadece para ile kendi hastanenize getiremezsiniz. Doktorların birçok ek isteği bulunacaktır ve yeni bir hastaneye gelmek konusunda pek istekli olmayabilirler. Bu nedenle öncelikli olarak daha hastane için yatırım yapmaya başlamadan, doktorlar konusunda anlaşma yapmaya çalışmanızı öneririz. Her doktorun kendine has istekleri olacaktır, bu konuda uyum sağlamaya çalıştıkça; başarılı bir kadro oluşturma şansınız olabilir.

BİR HASTA GİBİ DÜŞÜNÜN

Daha önce mutlaka bir hasta olarak bir hastaneye gittiniz. Peki nelerden hoşlanmadınız? Hangi konularda hastaneden memnun kaldınız veya kalmadınız?

İşte bir hastaneyi kurarken sadece bu sorulara odaklanmanız yeterli. Örneğin daha geniş odalar, daha lezzetli yemekler, güleryüzlü personel, erişim konusunda eşsiz bir potansiyel…

TOPLUMA UYUN

Hastaneler, bulundukları toplumun birer parçası olmak zorundadır. Bu nedenle hastaneyi kuracağınız alanda yaşayan insanların özelliklerini iyi bilmeniz ve onlarla iç içe olabilmek için yoğun çaba sarfetmeniz gerekecek. Birçok özel hastane, toplulukta yaşayan kurumlar ile anlaşmalar düzenler ve bu anlaşmalar sayesinde daha fazla tanınma şansı elde ederler. Ek olarak örneğin, bölgenizde farklı bir dili konuşan insanlar varsa, hastanenizde onlar için de tercümanlar bulundurabilir ve tabelalarınızı çok dilli olarak hazırlayabilirsiniz.

GELİŞMEYİ İHMAL ETMEYİN

Türkiye şartlarında bir hastane kurmak gerçekten çok zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Ancak bu süreci atlayıp, hastaneyi kuran birçok yatırımcı; bir süreden sonra hastane ile ilgilenmeyi bırakmakta ve yatırımlarının erimesini seyretmektedir.

Bir hastane günün 24 saatinde açıktır ve bu doğrultuda her an geliştirilmeye muhtaçtır. Sadece bir koridorun bile 30 dakika geç temizlenmesi nasıl büyük bir sorun ise, hastanenin geliştirilmesi için çabanın eksik bırakılması da o kadar sorundur.

Hastanenin daha iyi şartlara sahip olması, yeni sağlık yöntemleri konusunda destek sağlaması, hastane kadrosunun güçlendirilmesi gibi konularda hevesinizin ilk günkü kadar yüksek olması gerekir.

HASTANE AÇMAK

hastane

GEREKLİ SERMAYE  – MALİYET

Türkiye’de hastane standartlarına tam olarak uyulması halinde, 100 yataklı TAM DONANIMLI bir özel hastanenin ortalama maliyeti 40 milyon liradır. Ortalama olarak her yatak için yaklaşık 400 bin liralık masraf oluştuğu anlamına geliyor.

TEMEL ŞARTLAR

– Özel hastaneler 24 saat açık olmalı ve bir veya birden fazla uzmanlık dalında hastalara yatarak veya ayakta tedavi hizmeti vermelidir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

– 2017 yılında hastane mevzuatında önemli değişiklikler yapılmıştır. Söz konusu değişiklikler kapsamında yeni kurulacak özel hastanelerin en az 100 yatak kapasitesinin olması şartı getirilmiştir. Ayrıca 100 yatak içerisinde, en fazla 30’u yoğun bakım ve kuvöz yatağı olabilir.

– Özel hastanelerin en az 4 klinisyen uzman kadrosu olması gerekiyor. Ancak hastanenin kurulduğu anda 1 uzman klinisyen de yeterli olacak. Yalnız diğer 3 klinisyen uzmanın en az 2 yıl içerisinde hastane kadrosuna dahil edilmesi gerekiyor.

KURULUŞ ve BİNA ŞARTLARI

– Özel hastane kurulacak alanın imarı için belediyelerden onay alınmalı ve belge düzenlenmeli,

– Valilik tarafından düzenlenecek olan Gürültü, hava ve su kirliliğine maruz olmama raporu,

– Ulaşım şartları konusunda yeterlilik belgesi,

– Hastane otoparkının, hastane personeli ve hastalar için yeterli olduğu raporu,

– Birden fazla bina şeklinde kurulacak olan hastane binaları arasında bina duvarı olamaz ve erişim maksimum düzeyde olmalı,

– Hastane kurulmadan önce bakanlıktan ön izin alınması gerekiyor. Ön izin alınması için Sağlık İl Müdürlüğü’ne başvurulurken;  Belgeyi düzenleyen mimarın imzası ile hastanenin yerleşim planını gösteren 3 takım mimari proje gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Bakanlığa gönderilen belge için 30 gün içerisinde onay gelmektedir. Onay gelmemesi durumunda, eksiklikler yazılı olarak bildirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küçük İşletmeler için En İyi 3 E-Ticaret Pazarlama Platformu

MESUL MÜDÜR ŞARTLARI

Özel hastanelerin tüm hizmetlerini bir mesul müdür kapsamında gerçekleştirmesi zorunludur. Mesul müdürün ise taşıması gereken birçok şartı vardır. Bu şartları karşılayamayanlar mesul müdür olamaz;

 1. Tababet ve Şuabati Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun kapsamında mesul müdür mesleğin icra etmeye uygun,
 2. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı,
 3. Türkiye’deki hastanelerde en az 5 yıllık tabiplik yaptığını gösterir belge,
 4. Herhangi bir suçtan dolayı ağır hapis cezası almamış olmak,
 5. Tabip odasına kayıt olmak,
 6. Mesul müdürler, başka bir hastanede veya özel bir klinikte görev alamazlar.

HASTANENİN FİZİKSEL ŞARTLARI

özel hastane açmak

Kurulacak olan tüm hastanelerin bu şartları taşıması gerekiyor;

 1. Hasta odaları; doğrudan güneş ışığı alabilmeli ve temizlenmek konusunda elverişli olmalı,
 2. Bir hasta odasında 2’den fazla yatak olamaz,
 3. Özel hastanelerde, her uzmanlık dalı için en az 1 yatak olmalı,
 4. Her yatak odasında merkezi oksijen ve vakum tesisatı bulunmalı,
 5. 100 yataklı bir hastanede en az 3 engelli hastane yatak odası bulunmalı,
 6. Yataklı hasta odalarının merkezinde, her koridorda bir hemşire istasyonu bulunmalı ve odalarda hemşire çağrı merkezi kurulmalı,
 7. Özel hastanelerde odalar en az 9 metrekare olmalı, iki kişilik odalarda her hasta için 7 metrekare alan olması gerekiyor,
 8. Çocuk hastalar için hazırlanan odalar, hasta yatağı başına en az 6 metrekare,
 9. Yoğun bakım odaları, hasta başına en az 12 metrekare,
 10. Gözlem odaları, hasta başına en az 6 metrekare olmalı.
 11. Özel hastanelerde bulunan klinik odalarında, uzmanlık dalı ile ilgili araç ve gereçler, soyunma odası ve lavabo bulunmalı ayrıca yeterli genişlikte ve güneş almalı, kadın polinikliniklerinde ek olarak tuvalet bulunması zorunludur.
 12. Poliklinik odalarında, doktorun dalının ve isminin yazılı olduğu; mesul müdür tarafından onaylı diploma ve uzmanlık belgesi duvara asılmalı,
 13. Cerrahi uzmanlık dalının bulunduğu hastanelerde en az 2 ameliyathane bulunmalı, odalarda en fazla 1 ameliyat masası bulunur, bu odanın tamamen steril bir malzemeden hazırlanmış olmak üzere; en az otuz metrekare olması gerekir. Tavan yüksekliği ise 3 metre olacak.
 14. Cerrahi ve dahili uzmanlık alanlarının her biri için özel hastanelerde yoğun bakım yatakları oluşturulmalı,
 15. Kardiyoloji uzmanlık dalı için koroner yoğun bakım ünitesi, kardiyovasküler cerrahi uzmanlık dalı için kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesi, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık dalı ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık dalı için yenidoğan yoğun bakım ünitesi bulunması zorunludur.
 16. Yoğun bakım ünitelerindeki yataklarda gaz ve monitörizasyon sistemi bulunmalıdır.
 17. Özel hastanelerde acil servis bulunması zorunludur. Kurulacak olan acil servisin, hastane ana girişinden ayrı ve kolay erişebilir olması gerekiyor. Servisin 24 saat açık olması ve en az 1 adet olacak şekilde, muayene odası, müdahale odası, müşahede odası, canlandırma odası ve erkek – kadınlar için lavabo ve tuvalet bulunması gerekir.
 18. Özel hastanelerde, bir eczacı tarafından ruhsatlandırılmış şekilde bir eczane bulunması zorunludur.
 19. Ağız, diş ve göz hastalıkları dışında hizmet veren hastanelerde, bir adet röntgen cihazı bulunması zorunludur. Ayrıca en az 500  mA gücünde bir radyoloji ünitesi kurulmalıdır.
 20. Ağız, diş ve göz hastalıkları dışında, hastanenin destek verdiği uzmanlık alanları için biyokimya veya mikrobiyoloji laboratuvarının bulunması zorunludur.
 21. Hastanın kan ve gaita örneklerinin alınabileceği hijyen şartlarına sahip lavabo ve tuvalet içeren bir numune alma odası bulunması zorunludur.
 22. Özel hastanelerin merkezi ısıtma sistemiyle ısıtılması zorunludur. Bölge şartlarına göre de soğutma için merkezi soğutma veya klima sistemi kurulabilir. Ameliyathane gibi steril odalar için de hepafiltreli klima sisteminin kurulması zorunludur.
 23. Hastalar ve personel için yeterli düzeyde tuvalet ve lavabo bulunmalı. Kapıları dışa doğru açılmalı.
 24. Hastane bünyesi altında ölünün yıkanabileceği, gerektiğinde otopsi yapılmaya uygun morg bulunması zorunludur. Morglar, hastaların erişebileceği yere uzak ve giriş kapısından uzak olmalı.
 25. Özel hastanelerde, hastane ihtiyacı kadar telefon santralinin kurulması zorunludur.

ÇALIŞMA ve HİZMET ŞARTLARI

özel hastane

Hastane polikliniklerinde hasta haklarına uygun ve mahremiyeti gözetilerek hastalar ayrı ayrı muayene edilmeli. Muayene ilgili tabip tarafından yapılmalı ve muayene sırasında görevli bir hemşire bulunmalıdır.

Özel hastanelerin acil servisinde, hastanın ödeme gücüne bakılmaksızın; hastaya tüm gerekli tedavinin gecikmeden yapılması zorunludur. Ayrıca hastane, boş yatağının olmaması gibi sebepler ile hastayı geri çeviremez. Ancak hastanın tıbbi durumunun daha elverişli koşullarda başka bir hastanede yapılabileceğin belirlenmesi durumunda, ilk müdahalenin yapılması sonrasında başka bir hastaneye naklinin yapılması mümkündür. Tüm nakil sistemleri Ulusal Sağlık Sistemi (USS) üzerinden gerçekleştirilir.

Özel hastaneler, hastaların nakli için tam donanımlı bir ambulans bulundurmak zorundadır.

Özel hastanelerin eczanelerinden sadece yatan hastalara ilaç verilir.

Hastanelerin acil servis, poliklinik, klinik, röntgen, laboratuvar ve ameliyathane gibi hizmetlerinde sayfa ve sıra numarası belirlenmiş bir protokol defterinin tutulması zorunludur. Ayrıca özel hastanelerde her hasta için hasta dosyası hazırlanır. Hasta dosyasında, hasta ile ilgili yapılan bütün işlemler gün gün yazılır.

Özel hastanelerde, hasta ile ilgili bütün işlemlerin eklendiği belgelerin saklandığı bir arşiv odasını kurmak zorunludur. Burada yer alan belgeler en az 20 yıl saklanmalıdır. Saklanan belgeler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa uygun olarak muhafaza edilmeli.

Hasta mahremiyeti göz önüne alınarak, hastanenin ortak kullanım alanları kamera ile en az 2 yıl saklanacak şekilde saklanmalıdır.

Özel hastanelerde kullanılan ilaç ve diğer tüm perakende ürünlerinin fiyatı, piyasa şartları üzerinde olamaz.

Özel hastanelerde, yatak ücreti için bir gündelik yatak ücreti belirlenir ve bakanlığa gönderilir. Bu bedele yemek ve hemşirelik hizmeti de dahil olmalıdır.

Durumundan şüphe edilen ve kimliği belirsiz olan hastaların durumu derhal güvenlik güçlerine bildirilir.

Özel hastanelerde çalışan personelin, mesleğini, adını, soyadını ve unvanını belirten fotoğraflı kimlik kartı taşıması zorunludur.

YASAKLAR

 • Özel hastaneler, bakanlıktan izin almadan yatak sayısını azaltıp – artıramazlar. Ayrıca yatak kapasitesinden fazla hasta yatıramazlar.
 • Özel hastaneler faaliyet izninde bulunan alanlar dışında hasta kabul ve tedavi edemezler.
 • Özel hastaneler, uzmanlık dalları dışındaki tedavilerde kullanılan araç ve ekipmanları bulunduramazlar.
 • Özel hastaneler, gündelik yatak ücreti dışında ücret uygulayamazlar.
 • Özel hastanelerde, personel çalışma belgesi olmayan personeller hizmet veremez.
 • Başkasına ait kaşe kesinlikle kullanılamaz.
 • Özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı’nın kabul etmediği hiçbir tedavi yöntemi uygulanamaz.
 • Tıbbi cihazların periyodik olarak kontrol edilmesi şarttır.

Özel hastane açmak ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki YORUM bölümünden bizlere yöneltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 11 Ocak 2021

  Bir özel hastane açmak amacıyla küçük/orta/büyük ölçekli hastaneler göz önüne alındığında, finansal ve ekonomik konjonktür çerçevesinde hangisi daha uygun olacaktır? Neden?
  Teşekkürler…

 2. 40 MİLYON TL OLSA ÖZEL HASTANE YAPTIRDIM EN BAŞTA KENDİMİ TEDAVİ ETTİRİRDİM KENDİMDE İŞSİZ OLDUĞUM İÇİN DEVLETE ÖDETİRDİM DOKTORLARIN HEMŞİRELERİN TEMİZLİK VE GÜVENLİK PERSONELİNİN MAAŞLARINI VATANDAŞA DA MUAYENE ÜCRETİ DEVLET HASTANELERİYLE AYNI BİR HAYIR KURUMU YAPTIRIRDIM HİÇ BİR BEKLENTİM YOK

 3. 40 MİLYON TL OLSA ÖZEL HASTANE YAPTIRDIM EN BAŞTA KENDİMİ TEDAVİ ETTİRİRDİM KENDİMDE İŞSİZ OLDUĞUM İÇİN DEVLETE ÖDETİRDİM DOKTORLARIN HEMŞİRELERİN TEMİZLİK VE GÜVENLİK PERSONELİNİN MAAŞLARINI VATANDAŞA DA MUAYENE ÜCRETİ DEVLET HASTANELERİYLE AYNI BİR HAYIR KURUMU YAPTIRIRDIM HİÇ BİR BEKLENTİM YOK SADECE CALIŞANLARIN UCRETİNİ DEVLET ÖDESİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir