1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak
3

Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği sağlamak amacıyla kurulan özel eğitim kurumlarının sayısı her geçen gün artıyor. Önemli bir iş hacmi oluşturan bu merkezlere, devlet teşvikleri de sağlanıyor. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

Türkiye’de Özel Rehabilitasyon Merkezi Açmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği‘ni tam olarak incelemeniz ve yönetmeliğe uygun bir işletme açmanız gerekiyor. Yönetmelik çok kapsamlıdır ve geçen yılın Temmuz ayında birçok değişiklik yapılmıştır. Özel Fizik Tedavi Merkezi açmak için ise öncelikli olarak Radyoloji, Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamname‘ye uygun bir işletme açmanız gerekiyor. Fizyoterapistler, Fizik Tedavi merkezi açamaz, bu işletmeleri açabilmek için Fiziatrist olmak gerekiyor.

İŞLETMEYİ AÇMAK

rehabilitasyon

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerini açabilmek için kanuna uygun hareket etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda kendi başınıza bu işletmeyi açmak yerine bir profesyonelden destek almanız önemlidir. Bu tür işletmeler bakanlık tarafından incelenmekte ve müfettişlerin onayına göre izin alabilmektedir. Eğer kendi başınıza işletme açacaksanız da kanun ve yönetmelikleri tam olarak incelemenizi öneriyoruz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeni İş Fikri: Sağlıklı Fast-Food

Genellikle bu tür işletmelerin bağımsız bir binada olması tavsiye edilir, ancak bir binada hizmet verilecekse; aynı binadaki diğer işletmelerin de faaliyet alanları önemlidir. Her iki durumda da tüm mevzuata uygun hareket etmeniz gerekiyor.

Bu tür işletmeler genellikle özel hizmet sağladıkları için rekabet şartları birçok sağlık kliniğine göre daha fazladır. Bu kapsamda üst düzey ve özel bir hizmet sağlıyor olmanız gerekiyor. Bunun için de açılacak olan işletmenin özel bir elden geçerek hazırlanması önemlidir. Özellikle hizmet verilecek klinik odalarının özenle hazırlanması gerekiyor. Hastanın karşılandığı bölümlerin de şık ve hastanelere uygun bir özende olması önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Türkiye’de özellikle rehabilitasyon merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu tür işletmelerin ise birçoğu ayırt edici ek hizmetler sağlıyor. Özellikle rehabilite hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve alanında uzman profesyoneller ile çalışılması sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren çok sayıda kurum bulunuyor, eğer hizmetlerinizi çeşitlendirmek istiyorsanız, danışmanlık hizmeti almanızı mutlaka öneriyoruz.

MALİYETLER

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin kurulum maliyeti birçok işletmeye göre çok yüksektir. Çünkü bu tür işletmelerin özel yönetmeliğine uyabilmek için aklınıza dahi gelemeyecek birçok masrafı üstlenmeniz gerekiyor. Minimum olarak bu işletmelerin kurulum maliyeti 120 bin lira civarındadır. Elbette işletmenin büyüklüğüne ve tercih edilecek ekipmanlara göre kurulum maliyeti katlanacaktır.

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri’nin en önemli aylık masrafı ise personel maaşlarıdır. Ortalama 50 kişilik bir işletme için minimum 10 personele ihtiyacınız olacak. Bu personeller, işletmenizin en önemli masrafı olacak. Bu nedenle personel masraflarına yönelik önceden maliyet hesabı yapmak çok önemlidir. Özellikle uzman istihdamında aylık tek personel masrafı 6-7 bin liraya kadar ulaşabilir.

REKLAM

Bu tür işletmeleri açtıktan sonra kapasitenizin altında çalışmak büyük bir “kardan zarar” olarak yansıyacaktır. Bu kapsamda bu tür bir işletme kurulduktan sonra reklam seçenekleri çok iyi bir şekilde değerlendirilmeli. Özellikle yerel düzeydeki gazete, tv, radyo ve şehrinize – bölgenize yönelik sosyal medya hesaplarına reklam vermenizi mutlaka öneririz. Ek olarak işletmenize yönelik bir web sitesi ve bu web sitesine yönelik sosyal medya hesaplarını da açmanızı mutlaka öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. fizyoterapistler açamıyor diye birşey yok herkez açabilir şartları bellidir. hemen hemen tüm fizik tedavi dal merkezinin sahipleri fiziatr olmayan kişilerdir. bu da ayrı bir handikap. bu neden şirket kriterleri sağlayan her girişimci açabilir.

  2. 5 Mart 2019

    Çok fazla açılıyorlar artık. Birbirlerini bitiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir