Kapat

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Anasayfa Dükkan Açmak Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak
fizik tedavi

Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği sağlamak amacıyla kurulan özel eğitim kurumlarının sayısı her geçen gün artıyor. Önemli bir iş hacmi oluşturan bu merkezlere, devlet teşvikleri de sağlanıyor. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

Türkiye’de Özel Rehabilitasyon Merkezi Açmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği‘ni tam olarak incelemeniz ve yönetmeliğe uygun bir işletme açmanız gerekiyor. Yönetmelik çok kapsamlıdır ve geçen yılın Temmuz ayında birçok değişiklik yapılmıştır. Özel Fizik Tedavi Merkezi açmak için ise öncelikli olarak Radyoloji, Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamname‘ye uygun bir işletme açmanız gerekiyor. Fizyoterapistler, Fizik Tedavi merkezi açamaz, bu işletmeleri açabilmek için Fiziatrist olmak gerekiyor.

İŞLETMEYİ AÇMAK

rehabilitasyon

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerini açabilmek için kanuna uygun hareket etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda kendi başınıza bu işletmeyi açmak yerine bir profesyonelden destek almanız önemlidir. Bu tür işletmeler bakanlık tarafından incelenmekte ve müfettişlerin onayına göre izin alabilmektedir. Eğer kendi başınıza işletme açacaksanız da kanun ve yönetmelikleri tam olarak incelemenizi öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeni İş Fikri: Sağlıklı Fast-Food

Genellikle bu tür işletmelerin bağımsız bir binada olması tavsiye edilir, ancak bir binada hizmet verilecekse; aynı binadaki diğer işletmelerin de faaliyet alanları önemlidir. Her iki durumda da tüm mevzuata uygun hareket etmeniz gerekiyor.

Bu tür işletmeler genellikle özel hizmet sağladıkları için rekabet şartları birçok sağlık kliniğine göre daha fazladır. Bu kapsamda üst düzey ve özel bir hizmet sağlıyor olmanız gerekiyor. Bunun için de açılacak olan işletmenin özel bir elden geçerek hazırlanması önemlidir. Özellikle hizmet verilecek klinik odalarının özenle hazırlanması gerekiyor. Hastanın karşılandığı bölümlerin de şık ve hastanelere uygun bir özende olması önemlidir.

Türkiye’de özellikle rehabilitasyon merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu tür işletmelerin ise birçoğu ayırt edici ek hizmetler sağlıyor. Özellikle rehabilite hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve alanında uzman profesyoneller ile çalışılması sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren çok sayıda kurum bulunuyor, eğer hizmetlerinizi çeşitlendirmek istiyorsanız, danışmanlık hizmeti almanızı mutlaka öneriyoruz.

MALİYETLER

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin kurulum maliyeti birçok işletmeye göre çok yüksektir. Çünkü bu tür işletmelerin özel yönetmeliğine uyabilmek için aklınıza dahi gelemeyecek birçok masrafı üstlenmeniz gerekiyor. Minimum olarak bu işletmelerin kurulum maliyeti 120 bin lira civarındadır. Elbette işletmenin büyüklüğüne ve tercih edilecek ekipmanlara göre kurulum maliyeti katlanacaktır.

Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri’nin en önemli aylık masrafı ise personel maaşlarıdır. Ortalama 50 kişilik bir işletme için minimum 10 personele ihtiyacınız olacak. Bu personeller, işletmenizin en önemli masrafı olacak. Bu nedenle personel masraflarına yönelik önceden maliyet hesabı yapmak çok önemlidir. Özellikle uzman istihdamında aylık tek personel masrafı 6-7 bin liraya kadar ulaşabilir.

REKLAM

Bu tür işletmeleri açtıktan sonra kapasitenizin altında çalışmak büyük bir “kardan zarar” olarak yansıyacaktır. Bu kapsamda bu tür bir işletme kurulduktan sonra reklam seçenekleri çok iyi bir şekilde değerlendirilmeli. Özellikle yerel düzeydeki gazete, tv, radyo ve şehrinize – bölgenize yönelik sosyal medya hesaplarına reklam vermenizi mutlaka öneririz. Ek olarak işletmenize yönelik bir web sitesi ve bu web sitesine yönelik sosyal medya hesaplarını da açmanızı mutlaka öneririz.

“Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Açmak” üzerine 2 yorum

  1. abdullah says:
  2. Sabahattin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir