Oto Kurtarıcı Çekici İşi Nasıl Yapılır

OTO KURTARMA

Oto Kurtarma İşi yaparak son zamanlarda artan araç sayısı ile dikkat çeken Türkiye’de gelişen ve para kazandırmayı artıran bir iş koluna giriş yapabilirsiniz.

Oto kurtarıcı işi yapmak için orta düzeyde bir sermayeye ihtiyacınız var. Hem amatör hemde profesyonel olarak yapılabilecek bir iş kolu olan Oto Çekici ve Oto Kurtarma işi için B Sınıfı ehliyet bile yeterli. Kanunda 3.5 tondan düşük araçları B ehliyeti ile kullanabiliyorsunuz. Daha profesyonel araçlar için ek ehliyetlere ihtiyacınız olacak. Ancak son zamanlarda bu araçlar ile yapılan oto kurtarıcı işlerinde daha pratik ve karlı sonuçlar alınıyor.

OTO KURTARICI İŞİ NASIL YAPILIR?
Oto kurtarıcı işi yapmak için öncelikle bir oto çekiciye ihtiyacınız var. Yaklaşık olarak 80 bin liraya satılan bu aralar ile oto kurtarıcı işine girebiiyorsunuz. Daha profesyonel oto çekiciler için ayrıca K Belgesine ihtiyacınız olacak ve bunun masrafı da 5 bin lirayı buluyor. Ayrıca K Belgesi ile kullanılan ve fiyatı 150 bin liraya ulaşan oto çekicilerin yıllık sigorta bedeli 8 bin lirayı aşmış durumda.

Oto çekici işi yapacaksanız eğer aracı aldıktan sonra süreç yeni başlıyor. Oto çekiciye sahip her kişi maalesef para kazanamıyor. Bunun için sigorta şirketleriyle anlaşma yapmanız gerekiyor. Yada çok geniş bir çevreye sahip olmanız gerekecek. Eğer her ikisini de başarırsanız tek araç ile aylık 10 bin liradan fazla para kazanabilirsiniz. Sigorta şirketleri genellikle sürekli yeni oto çekicilere ihtiyaç duyuyor ancak bazı bölgelerde yeni ihtiyaç olmayabilir. Sigorta şirketlerini aramadan önce oto çekici almanızı önermiyoruz. Ancak ilinizdeki sanayi sitesine giderek buradaki dükkan sahipleriyle de anlaşabilirsiniz. Buradaki dükkanların telefonlarına günde 500’den fazla yolda kalan araç için kurtarma isteniyor, eğer onlarla anlaşabilirseniz bu pastadan sizde pay alabilirsiniz. Her iş için komisyon ödeyebilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Son olarak oto çekiciniz varsa eğer büyük Rent A Car şirketlerine de gitmeyi ve onlara da kartivizitinizi bırakmayı ihmal etmeyin. Telefonunuz daima açık kalsın ve bulabildiğiniz her araç şirketine telefonunuzu verin. Günde 5-6 kişi bile arasa günlük karınız 700 lirayı aşıyor. Bu nedenle sürekli erişilebilir olun.

Oto Kurtarıcı işi karlı bir iştir. Genellikle aracı aldıktan sonra 20 TL’lik yakıta karşılık 130 TL para alırsınız. Bu sürede en fazla 1 saatiniz gider.

Oto kurtarıcı işine girmek için alacağınız aracın illaki sıfır olmasına gerek yok, çeşitli ikinci el oto alım satım platformlarında yada şehrinizdeki Oto Galeri’ye giderek ikinci el oto çekici bulabilirsiniz. Ortalama düzeyde bir 2’nci el oto çekicinin fiyatı 50 bin liranın altında. Hatta bu sektöre ilk kez giriş yapacaksanız eğer 2’nci el oto çekici almanızı ayrıca tavsiye ediyoruz. Eğer 1 yılın ardından aylık 100 iş bandını aşmayı başarırsanız bu işte filo kurmanız bile gerekebilir. Zira, çok karlı bir iştir ve her yeni telefon yeni bağlantı anlamına gelir. Örneğin bir ailede 1 kez arandığınız zaman o ailenin olası bir ihtiyacında ilk aranacak kişi siz olursunuz. Bu nedenle telefonunuzu ve reklamınızı bulabildiğiniz her yere yapmayı ihmal etmeyin.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık