1. Ana Sayfa
  2. Dükkan Açmak

Organik Zeytinyağı Mağazası Kurmak

Organik Zeytinyağı Mağazası Kurmak
0

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların sağlık endişelerinde yaşanan artışa paralel olarak doğal ve organik ürünlere yönelim artmıştır. Bu doğrultuda Türkiye’nin de önemli bir pazar payına sahip olduğu zeytinyağının satış hacmi de yıllara göre artmaktadır. Ancak ülkemizde doğal ve tamamen organik bir zeytinyağı bulmak tüketicilerin sıklıkla zaman harcadığı bir konu olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda organik bir zeytinyağı markası kurmak veya direkt olarak organik zeytinyağı satışına yönelik bir mağaza kurmak mantıklı olabilir.

Bir organik zeytinyağı mağazası kurmak için yapmanız gerekenler birçok iş fikrine göre daha basittir. Organik zeytinyağı mağazası kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri düzgün bir iş planı hazırlamaktır. İşi doğru bir şekilde planlamak ve iş sürecini doğru planlamak işin kısa ve orta vadedeki geleceğini iyi bir şekilde planlamanızı sağlar.

NE KADAR MALİYET GEREKİR?

Bir zeytinyağı mağazası kurmanın ortalama maliyeti 50 bin liradır. Ortalama olarak bu rakamın büyük kısmı dükkanın dekorasyonuna harcanacaktır. Ürünler için ciddi bir depo kurmanıza gerek olmasa da toplu alımlarda fiyat avantajı yakalamak için çoklu alım ile birlikte bir depo ihtiyacınız olabilir.

Daha düşük kapasiteli küçük bir işletme kurmak istiyorsanız da maliyet 20 bin lira seviyelerine kadar düşüş gösterecektir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

NASIL KURULUR?

zeytin

Gerekli sermayeye sahipseniz, bir zeytinyağı mağazası kurmak için ilk olarak bir dükkan bulmanız gerekiyor. Ancak dükkan arayışındaysanız en çok dikkat etmeniz gereken konu, bu işletmeyi nüfusu küçük bir lokasyonda yapamayacağınızdır. Bu nedenle büyük şehirlerde insanların alışveriş için bulunduğu lokasyonlara yakın olmanız önemlidir. Ek bir fikir olarak turistik noktalarda da bu mağazalar önemli düzeyde müşteri çekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çağ Değişti: Yeni Ekolojik Temizlik Ürünü KirSavar

Dükkanın kirasının çok yüksek olmamasına özen gösterin. Özellikle ilk kez bu işe giriyorsanız aylık masraflarınızın belirli bir seviyenin altında bulunması önemlidir.

Dükkanı belirledikten sonra yapmanız gereken şey şık bir dükkan dekorasyonu yaptırmak ve rafları kurmaktır. Bu adımları kendi başınıza yapmakta sorun yaşıyorsanız profesyonel destek de alabilirsiniz. Ardından da ürünleri satın almanız gerekiyor. Bu adım bu işin en kritik noktasıdır.

Türkiye’de üretilen zeytinyağları dünyada önemli bir seviyede bulunuyor. Birçok önemli markanın ürünleri direkt olarak yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’de her kalitede zeytinyağı bulabilirsiniz. Önemli olan ise direkt olarak üreticiler ile temasa geçerek kaliteli ürünleri satın alabilmektir. Basit birkaç arama ile tüm zeytinyağı üreticilerine rahatlıkla ulaşabilir ve dilediğiniz kalitede ürünü toptan satın alabilirsiniz. Elbette bu adımı planlarken dikkat edin, her üründen çok fazla almak yerine farklı tad ve kalitelerde ürünler satın almaya özen gösterin. Zamanla hangi ürünler daha fazla talep görüyorsa ve müşterilerden olumlu geri bildirim alıyorsa o ürünlere yönelin.

İNTERNETTEN DE SATIŞ YAPIN

Son dönemde e-ticaret büyük fırsatlar oluşturmaktadır. Zeytinyağına yönelik şık bir internet sitesi kurarak ve tüm sosyal medya ağlarında da bulunarak internet üzerinden de satış fırsatını kaçırmayın. Özellikle Instagram üzerinden bu işi yapan çok sayıda işletme bulunmaktadır. Hatta bu işletmelerin birçoğu fiziksel mağazadan daha fazla satışı Instagram üzerinden gerçekleştirmektedir. Ek bilgiler Instagram’dan Para Kazanmak rehberinde.

NE KADAR KAZANILIR?

Daha önce de belirttiğimiz üzere zeytinyağı satışları gün geçtikçe artmaktadır. Buna paralel olarak yeni müşterilerin sık sık bulunduğu bir sektördür ve bu kapsamda müşteri edinmeniz nispeten daha kolaydır. Eğer ortalama olsa bile bir iş hacmi yakalabilirseniz cirodan yüzde 30’a yakın kar elde etme fırsatınız bulunuyor.Bu doğrultuda ortalama aylık 30 bin lira ciro elde eden bir işletme aylık 9 bin lira brüt kar elde edebilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap