1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Nike Başarı Hikayesi

Nike Başarı Hikayesi
0

Nike önceleri 1964 yılında Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kurulduğundaki ismiyle biliniyordu: Blue Ribbon Sports. Phil Knight Portland’lı bir orta mesafe koşucusuydu ve Bill Bowerman onun antrenörüydü. Öğrencisinin performansını geliştirmek için yollar arayan Bill boş zamanlarında ayakkabılarını daha işlevsel hale getirmeyi deniyordu.

Birçok deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Bu sırada öğrencisi Stanford Üniversitesinde Finans yüksek lisansını tamamlamıştı. Okuldayken yaptığı bir ödevde, pazara hakim Alman ayakkabı markalarıyla rekabet edebilmek içi Japonya’da üretime geçilebileceğini yazmıştı.

Nike’ın Kurucları : Phil Knight ve Bill Bowerman

nike founders

Bu önerileri herkesin bir kulağından girip diğerinden çıkınca, kendisi Japonya’dan ayakkabı ithal edip satmaya başladı. İlk malları hocasına satmayı teklif ettiyse de Bill Bowerman ayakkabıları satın almakla değil, işe ortak olmakla ilgileniyordu. Böylece eşit ortaklar olarak işe devam ettiler. Yavaş bir başlangıçtan sonra 1965 yılında 20,000 dolarlık bir satış rakamına ulaşmışlardı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Nike Başarısı

Firma kurulmuş ve iş yaparken ikili kendi ayakkabılarını üretmeye karar verdiler. Yıllarca süren mücadeleden sonra 1971 yılında alt tabanı waffle’a benzeyen ve plastik çıkıntılar sayesinde tutuşu artıran hafif bir koşu ayakkabısı ürettiler. 1972 yılında bu ayakkabıyı Amerika Parkur ve Alan Denemeleri’nde tanıttılar.

Nike’ın İlk Ayakkabısı

nike ilk ayakkabı

İlk marka temsilcileri, üniversite yıllarında 2000 m’den 10,000 m’ye uzanan yedi Amerika rekoru sahibi olmayı başarmış Steve Prefontaine oldu. 1979 yılında Nike Air teknolojisini piyasaya tanıttılar. Bu piyasadaki rekabetteki yerlerini iyice sağlamlaştıran bir hamle oldu. Bu süreç boyunca firma inanılmaz bir büyüme yaşadı ve 1980 yılının sonunda firma ilk kez halka açıldı. Fitness müdavimleri markaya deli gibi tutulmuşlardı. 1982 yılında Amerika’nın en büyük spor ve antrenman ayakkabı sağlayıcısı konumuna ulaşmışlardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bu İş İle 3 Ayda 30 Bin Lira Kazandı, Şimdi İşini Büyütüyor

Nike’ın Logosu

nike logo

Nike’ın iyi bilinen logosu “Swoosh” ( Dilimizde ‘vınn’ olarak çevrilebilir, bir şey yanınızdan hızla geçerken duyduğunuz ses gibi) ve sloganı “Just Do It” ( hadi, sadece yap) Amerika’da o dönemlerden popüler olmuştu. 1985 yılında Michael Jordan adında bir NBA çaylağı için özel ayakkabılar ürettiler ve onun artan popülaritesi Nike’ın yeni rekorlar kırmasına vesile oldu. Birçok uluslararası spor takımıyla sponsorluk anlaşmaları imzaladılar, mesela Brezilya, Amerika Erkek ve Kadın Futbol Takımları gibi… 1996’da golf sahnesinde yeni görülmeye başlayan Tiger Woods ile yıllık 5 Milyon Dolarlık bir anlaşma imzaladılar. Ve bu şekilde, spor tarihini yazmaya devam ediyorlar.

Başarılar

Nike yeni ayakkabılar çıkarmaya sürekli devam etti. 2000 yılında dünyada yankı uyandıran Shox modelini geliştirdiler. Bugün firma, tenis beysbol, basketbol, futbol, kriket, atletizm gibi bir çok spor dalında tekelleşmiş bir imparatorluk.

Nike 44,000’den fazla çalışana ve markası yaklaşık 10 milyar dolarlık bir değere sahip. Bu başarı sürekli inovasyon ve firmaya büyük kar kazandıran zamanında yapılmış yatırımların bir sonucu.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap