Niğde’de Üretip Dubai’ye Satıyor
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Niğde’de Üretip Dubai’ye Satıyor

0

Özellikle kedi ve köpekler için yaralara yönelik ameliyatlar sonrasında, yaraların yeniden hasar görmesi nedeniyle sorun yaşamaları üzerine harekete geçen Niğdeli Veteriner Emirhan Yamancı, ürettiği WinPet adlı nanoteknoloji korseyi bugün dünyanın bir çok noktasına satıyor.

WinPet Nedir?

Yaralanmalar ve operasyonlar sonrası; pet hastaların yaraya ulaşarak zarar vermesini önlemek ve onların yaşam konforunu düşürmemek için, teknik kumaştan üretilmiş ileri teknoloji medikal bir üründür. Yarayı, hastanın kendisinden ve diğer dış etkenlerden koruyan, “Yara Koruyucu Korse” olarak da tarif edilebilir.

Nasıl Başardı?

Ar-Ge çalışmaları sonrasında KOSGEB’e başvuran ve projesi destek gören girişimci Veteriner Yamancı, geliştikleri ürünün uluslararası patentini de aldıklarını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Süreç 2006 yılında veteriner kliniği açmamız ile başladı. Ağır bir yarası olan bir hastamızı ameliyat ettikten sonra eve gönderdik, ancak sonraki gün hastanın yara ile oynadığını ve tüm operasyonun heba olduğunu öğrendik. Bunun üzerine ameliyatı tekrar yaptık ve standardın dışında bir plastik su şişesinden ilkel bir Win-Pet yaptık. O zaman işin buralara geleceğini bilmiyorduk, ancak yaptığımız ilkel ürün işe yaramıştı. Ardından ameliyat ettiğimiz bütün hayvanlarda ilkel Win-Pet’leri kulandık.”

winpet2

Ürünü daha sonra ticari bir fikre dönüştürmek için araştırma yaptıklarını ifade eden Yamancı, “Dünyada böyle bir ürün olup olmadığını inceledik, ancak dünyada böyle bir ürünün veya tedavinin olmadığını fark ettik, böylelikle girişimcilik hikayemiz başlamış oldu. Elizabeth yakalı denilen yada klasik yöntem olarak en çok kullanılan yakalıkların hasta üzerinde ciddi depresyon duygularını tetikleyici etkileri var. Anesteziden uyanmışsınız, mideniz bulanıyor, başınız ağrıyor ,operasyon bölgesindeki yaralarınız acıyor ve bir de kafanızda bir huniyle uyanıyorsunuz, çılgına dönüyorsunuz. Çıkartmaya çalışıyorsunuz olmuyor, 2 gün uğraşıyorsunuz olmuyor, sahibinize küsüyorsunuz, hayata küsüyorsunuz, depresyona giriyorsunuz. Her dokunulmasında sizi iğreti ediyor ve anksiyete duygusu gelişiyor ve bağışıklık sisteminiz düşüyor. Bağışıklık sistemi deprese olduğu için de yaraların iyileşmesi gecikiyor. Oysa mutlusunuz herhangi bir sıkıntınız yok o süreci daha kolay atlatıyorsunuz. Win-Pet’in en büyük artısı bu. Win-Pet hastada yaşam konforunu ,ameliyat sonraki süreçteki yaşam konforunu engellemediği için ,ona ekstra bir yük bindirmediği için hasta bağışıklık sistemini olumlu olarak hazır tutuyor ve iyileşme bu sebepten normal olağan seyrinde yani 10- 12 günlük periyotta gerçekleşiyor.” diye konuştu.

İhracatı Başladı

Ürünün ihracatının da başladığını ifade eden Yamancı, “Bugün geldiğimiz noktada ürünümüzün gövde aparatı ticarileşti. Kumaşın ve tasarımın AR-GE’si hala daha devam etmekte ve bugün için ihracat yolumuz açıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB’e bu manada teşekkürü borç biliyoruz. Verilen KOSGEB destekleri boşa gitmiyor, buralara kadar geliyor. Aynı şekilde biz bugün artık Dubai’ye ihracat yapıyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri ile çok ciddi iş görüşmelerimiz var.” dedi.