1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik

Network Marketing Şirketleri – En Çok Kazandıranlar

Network Marketing Şirketleri – En Çok Kazandıranlar
6

Network Marketin son dönemin karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Listelerde dikkat çekmeyi sürdüren bu iş fikrinde en başarılı firmalara göz atacağız.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Network Marketing sistemi yani distribütörlük birçok girişimci ve ek iş arayan kişiler tarafından sıklıkla başvurulan bir para kazanma yöntemi. Dünyada bu işi en iyi yapan ve haliyle en çok kazandıran Network Marketing Şirketleri’nin bir listesi yayınlandı.

Dünyanın en çok kazandıran ve haliyle sıklıkla Network Marketin sistemine giriş yapılmak istenen şirketleri açıklandı. Listenin tepesinde Güzellik, Kişisel Bakım ve çeşitli ev ürünleri satan 1959 yılında kurulan ABD’li Amway şirketi bulunuyor. Halihazırda Türkiye’de binlerce Network Marketing’i bulunan Amway, Türkiye’de her yıl yeni yüzlerce satış ortağına ulaşıyor.

Network Marketin sistemi sadece Türkiye’de değil Dünyanın her yerinde ciddi bir para kazanma yöntemi olarak görülüyor. Network Marketing’i kısaca anlatmak gerekirse eğer, bir şirket perakende satışı yapılacak ürünleri satmak için herhangi bir sermaye veya satış noktası oluşturmak yerine bunu doğrudan satıcı olmak isteyen kişilere gönderiyor ve onları bir nevi Distribütör yapıyor. Siz de bu doğrudan satıcı olarak bu ürünleri çevrenize, arkadaşlarınıza veya hiç tanımadığınız ama ulaşabildiğiniz insanlara satarak hem siz kazanıyor hemde şirkete kazandırıyorsunuz. Birçok Network Marketing sisteminde ayrıca alt üyelik sistemi ve giriş bedeli de bulunuyor. Örneğin bu sisteme dahil olarak doğrudan satış personeli olmak için şirket ilk etapta 50 ürün almanızı isteyebiliyor, bu durum şirketten şirkete değişiyor.

Türkiye’de 10 – 15 civarı Network Marketing veren firma bulunuyorken, dünyada binlerce şirket bu sistemi kullanıyor. Dünyanın en büyük Network Firmaları’na birlikte göz atalım. Bu şirketlerin olası bir Türkiye girişinde de mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Sık sık Türkiye’ye giriş yapan yeni şirketler oluyor, bu tür konularda ilk giriş yapan kişiler gerçekten ciddi kazançlar elde ediyor, bilginize.

EN ÇOK KAZANDIRAN NETWORK MARKETİN ŞİRKETLERİ

 1. Amway: ABD merkezli kozmetik ve kişisel bakım firması. 2017 yılı geliri 9 milyar dolar. Türkiye’de geçen yıl 180 milyon lira satış elde etti.
 2. Avon: 1886’da kurulan kozmetik – kişisel bakım şirketi Avon bugün dünyada 6 milyondan fazla bağımsız satış temsilcisine sahip. Avon, 2017 yılında 6 milyar dolarlık satış rakamı elde etti.
 3. Herbalife: 1980’da ABD’de kurulan beslenme ve takviye ürünleri satan Herbalife, Network Marketing yani doğrudan satış şirketleri arasında son yılların en büyük büyümesini elde etti. Geçen yıl satış rakamı 5 milyar dolar.
 4. Vorwerk: Alman merkezli elektrikli ev aletleri satan Network Marketin firması olan Vorwerk’in geçen yıl satış rakamı 4 milyar dolar.
 5. Mar Kay: Almanya’da kurulan kozmetik firması olan Mar Kay, Network Marketin aracılığıyla geçen yıl 4 milyar dolar satış elde etmeyi başardı.
 6. Infinitus: Çin merkezli parfüm şirketi. Satış 3.4 milyar dolar.
 7. Perfect100: Çin merkezli besin takviye şirketi. Geçen yıl doğrudan satış ile 3 milyar dolar ciro elde etti.
 8. Tupperware: ABD Merkezli küçük ev aletleri şirketi olan Tupperware’nin doğrudan satış hasılatı 2.2 milyar dolar.
 9. Nu Skin: ABD Merkezli kozmetik firması. Türkiye faaliyetlerini durduran şirket geçen yıl 2 milyar dolar ciro elde etti.
 10. JoyMain: Çin merkezli Network Marketin firması. Türkiye’de bulunmuyor. Geçen yıl toplam satışı 1.4 milyar dolar.

Satış Yapma Fikrinden Vazgeçin

Aslına bakarsanız Network Marketing işine giren hemen herkese bu tavsiyeyi veriyorum. Eğer bir de utangaçsanız klasik satış taktiklerini kullanarak direkt satış yapma fikri zaten pek size göre değildir. Buna rağmen kendinizi zorluyorsanız, vazgeçin. Çünkü her şeyden önce utangaçsanız insanlara bir şeyleri satmak konusunda da çok başarılı değilsinizdir ve bu tavır üzerinizde sakil durur. İnsanlar sadece kendilerine güveni olan, ikna kabiliyeti yüksek insanlardan satın alırlar. Eğer kendinize güveniniz yoksa zaten ikna edici olamazsınız. Eh bu durumda da satışı kapatamazsınız.

İnsanlarla Bağ Kurmayı Öğrenin

Satış yapmak yerine başka bir yaklaşım benimsemelisiniz. Potansiyel müşterilerinizle ilişki kurmak için zaman ayırmalısınız. İhtiyaç ve isteklerini dinleyin. Ürününüze ya da iş fırsatınıza ihtiyaçları olduğunu anladığınızda da onlara bir çözüm olarak ürün ya da fırsatınızı gösterin . Bu noktada sizi tavsiyenize itimat edecek kadar güvenilir buluyor olacaklarından sizi dinleyip söylediklerinizi dikkate alacaklardır. Bu şekilde ilerlemek hızınızı biraz kesecektir ancak daha sağlam temeller atmış olacağınız için güçlü ilişkileriniz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Etkili ve Yaratıcı 45 CV Örnekleri - CV Nasıl Hazırlanır?

İnsanlar Şirketlerden Değil, Kişilerden Satın Alırlar

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Aslına bakarsanız pazarlama işinizi kişiselleştirmeniz başarınızda büyük önem taşır. İnsanlar başka insanlardan hoşlanırlar, satışçılardan değil. Utangaçlığınıza rağmen başarılı olmanızın yolu insanlarla konuşmaktır, hatta günümüz teknolojisi varken bu yazışarak da olabilir.

Utangaç insanlar da Network Marketing işinde başarılı olabilir mi? Evet tabii ki olabilir. Eğer adayınıza değer verir ve ihtiyacı olduğunu bildiğiniz şeyler sunarsanız tabii ki siz de başarılı olabilirsiniz. Sadece bunun için insanlarla iletişim ve bağlar kurmaya daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir. Ayrıca insanlarla iletişim kurmaya başladıkça ve çevreniz genişledikçe kendinize güveniniz artacak ve utangaçlığınızdan da kurtulacaksınız.

Utangaç bir yapınız varsa bile Network Marketing işi yaparak kendi işinizin patronu olma fırsatınızı tepmeyin. Utangaçlığınızı aşmak için kendinize bir şans verin. Küçük adımlar atın. Küçük adımlarla yavaş yavaş özgüveninizi yükseltin. Özgüveniniz yükseldikçe utangaçlığınızın ortadan kalktığını göreceksiniz.

İnsanlar sizin onları kandırmaya çalıştığınızı düşünebilirler.

Bu ilk ve muhtemelen en çok sık rastlanan zorluk olacaktır. Ne yazık ki bu işi yasal olmayan şekilde yapan, insanları geçmişte kısa yoldan zengin olma vaadiyle kandıran ve sonra ortadan kaybolan kişiler yüzünden bu zorluk ile karşılaşacaksınız. Belki direkt olarak onları kandırmaya çalıştığınızı düşünmeyeceklerdir ancak en iyi ihtimalle şüpheyle yaklaşacaklardır.

Birçok insanın ilk izlenimi onların paralarını almak istediğinizdir. Bu önyargıyı kırmak için firmanızın yasal platformda çalıştığını, ülkenizde tamamen yasal bir iş yaptığını, denetlendiğini, ve her şeyden önemlisi de distribütörlerine söz verdiği kazançları ödediğini ispatlamanız gerekecektir. Bu gerçekleri adaylarınıza anlatırken saldırgan ya da savunmacı bir tutum sergilemeyin, her şeyi olduğu gibi anlatın.

İnsanlar sizin yapışkan ve zorlayıcı bir satışçı olduğunuzu düşünebilirler.

Ne yazık ki kötü örnekler olduğunda iyiler de zarar görür. Kısacası kurunun yanında yaş da yanabilir. Birçok satış temsilcisi gerçekten de fazla zorlayıcı, yapışkan hatta bir noktada kaba bile olabiliyor. Bu nedenle insanların satış temsilcilerine önyargılı yaklaşmalarını anlayabiliyorum. Bu önyargıyı da kırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için de doğru tutumu sergilemelisiniz.

Bir ya da iki cümle ile konuya giriş yapın ve ürün ya da iş fırsatınız ile alakalı dikkatlerini çekin. Dikkatlerini çektiğinizde size soru sormalarını bekleyebilir ya da daha fazlasını öğrenmek isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Dikkatlerini tam olarak size verdiklerinde iletişim bilgilerini isteyebilirsiniz. Ama bunu hemen yapmayın. Sunumunuzu yapın ve bitirdiğinizde iletişim bilgilerini talep edin. Eğer vermek istemiyorlarsa ısrar etmeyin ve kendi iletişim bilgilerinizi verin, eğer fikirlerini değiştirirlerse arayabileceklerini söyleyin.

Bu şekilde davrandığınızda güvenlerini kazanacak ve ürünlerinizin ya da iş fırsatınızın değerini artıracaksınız. Eğer size iletişim bilgilerini verirlerse insanları sürekli aramayın. Örneğin bir hafta sonra arayabilir ve yeniden arama konusunda izin isteyebilirsiniz.

İnsanlar acıklı hikâyenizle kendilerine baskı yapacağınızı düşünebilirler.

Bazı Network Marketing’çiler ne yazık ki acıklı hikâyeler anlatarak ve işi yalvarma boyutuna getirerek adaylarını ikna etmeye çalışırlar. Bazen bunun işe yaradığı görülse de uzun vadede asla etkili bir yöntem değildir. Belki onları ürünlerinizi almaya ikna etmiş olursunuz ama aynı zamanda sizinle bir daha hiçbir şey yapmayacak duruma da getirmiş olursunuz. Asla yalvarmayın. Hiçbir zaman insanların vicdanlarına oynamayın. Sadece gerçeklere ve rakamlara dayalı sunumlar yapın. Eğer ürünleriniz ve iş fırsatınız söylediğiniz kadar iyiyse Network Marketing işinizin büyümesi için ihtiyacınız olan tek şey emek ve zamandır, öyle değil mi?

Evet Network Marketing işi gerçekten de büyük potansiyeli olan ve zevkli bir iştir. Ancak her işin olduğu gibi bu işin de zorlukları vardır. Bu zorlukları göğüslemeye hazır olun ve şimdi işe koyulun!

Kaynak: Network Marketin Sırları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 5 sene önce

  Öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.Arştırmalarım sonucu ürün network ü yapmaya karar verdim.Kazanç planı ve ürünü mükemmel olan yerli bir firmayla başladım.İlgili arkadaşlar bana ulaşabilirler.

 2. İşin hiç dini boyutunu konuşan yok….

 3. 5 sene önce

  Listede FLP nin olmamasına şaşırdım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir