1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Ne Kadar Sermaye Lazım? Başlangıç Sermayesi Hesaplama

Ne Kadar Sermaye Lazım? Başlangıç Sermayesi Hesaplama
1

Küçük işletmenize veya iş fikrinize başlamak için ne kadar para / sermaye gerekir? Küçük işletmeniz için başlangıç ​​maliyetlerini hesaplayarak; fon talep edebilir, yatırımcıları çekebilir ve ne zaman kar edeceğinizi tahmin edebilirsiniz.

Başlamadan önce işletme başlangıç ​​maliyetlerinizi hesaplayın

Başarılı bir işin anahtarı hazırlıktır. İşletmenizin kapılarını açmadan önce, iş için ne kadar sermaye gerekli olduğunu iyice analiz etmelisiniz. Harcamalarınızı anlamak, işi başarılı bir şekilde kurmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

İşletmenizin genellikle ne ile ilgili olduğu farketmeksizin, genel başlangıç ​​masrafları vardır. Bunlar;

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 • Ofis
 • Ekipman ve malzemeler
 • Haberleşme
 • Araçlar
 • Lisanslar ve izinler
 • Sigorta
 • Avukat ve muhasebeci
 • Envanter
 • Çalışan maaşları
 • Reklam ve pazarlama
 • Pazar araştırması
 • Basılı pazarlama materyalleri
 • Bir web sitesi

Ayrıca elbette her işletmenin bazı spesifik masrafları bulunur. Örneğin bir franchise alacaksanız, bir isim hakkı bedeli ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle daha önce bu işi yapmış birinden de yardım almak önemli olabilir. Harcama listesini oluşturmadan işi kurmaya başlamanızı asla önermiyoruz, bu büyük sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Ne kadar sermaye lazım sorusunu yanıtlamak için bir kağıt ve kalem alarak işi geniş ölçüde değerlendirip neye para harcanması gerektiğini ele almanız gerekiyor. Bu sayede ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve bu paraya sahip olup olmadığınızı inceleyin.

Ayrıca her zaman önerdiğimiz gibi, aklınıza gelen tüm masrafları göz önüne aldığınız halde genellikle gerçekte minimum yüzde 15 daha masraf çıkacaktır. Bu nedenle iş için 100 bin liranın yeterli olduğunu düşünüyorsanız büyük ihtimal ile 115 bin liraya ihtiyacınız olacak. Ne kadar araştırma yaparsanız yapın, birkaç şeyi göz önünde bulunduramayacaksınız.

BİR YILLIK MASRAFLARI HESAPLAYIN

İşi kurmak için ne kadar sermaye gerekli olduğunu hesapladınız. Şimdi asıl önemli kısım ilk 1 yılda karşılaşacağınız masrafları hesaplamak olmalı. İşletmelerin genellikle en çok sıkıntı yaşadığı süreç ilk 1 yıldır. Bu nedenle ilk 1 yılı ele almanız ve yıl sonuna kadar ne kadar paraya ihtiyaç duyacağınızı da hesaplamanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Etkili ve Yaratıcı 45 CV Örnekleri - CV Nasıl Hazırlanır?

Elbette ilk bir yıla ilişkin hesaplama yapmak çok zordur. Ancak başlangıç sermayenize ek olarak, maaşlar, vergiler, kira ve faturaları hesaplamak çoğu zaman yeterli olabilir. Bu durumda yıl sonuna kadar beklenti altı bir iş yaptığınızı hesaplayarak, örneğin günlük 100 lira kar elde edeceğinizi düşünüyorsanız, hesaplama yaparken 50 lira diye hesaplayın; böylelikle yıl sonuna kadar toplam ne kadar para gerekeceğini hesaplayın. Eğer yıl sonunda beklentilerinize göre eksi bir durumdaysanız, gerekli olacak ek sermayeyi de hesaplarınızda mutlaka bulundurmanızı öneririz.

Tekrar belirtmek gerekirse, bir işletme en çok ilk 1 yıl sorun yaşıyor. 1 yılı atlatmayı başarırsanız daha sağlam bir işletmeye sahip olmuş olacaksınız.

FİKİR SAĞLIYORUZ

Karlı İş Fikirleri’nde değerlendirebileceğiniz binlerce iş fikri var. Bu iş fikirlerini hazırlarken genellikle ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacağını araştırıyoruz. Bu doğrultuda hiç fikriniz yoksa, iş fikirlerine yönelik rehberlerimize göz atabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 5.000 tane gezen tavuğa bakacak güzel bir yerim var. Kar oranı yüksek bir sektör. İlgilenenler iletişime geçsin. 05321384305

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir