Kapat

Meslek Profili: Hava Kuvvetleri Pilotu

Anasayfa
Meslekler Meslek Profili: Hava Kuvvetleri Pilotu
hava-kuvvetleri-pilotu

Hava kuvvetleri pilotu genellikle savaş ve olası operasyonlar için uçakları ilgili kurumun doğrultuları doğrusunda kullanırlar. Genellikle uçakların hava kuvvetlerine bağlı üsler ile iletişimi konusunda da öncelikli personellerdir.

Türkiye’de hava kuvvetleri pilotu olmak için Türk Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği eğitim programından başarıyla geçmek gerekiyor. Hava Kuvvetleri düşük mesai şartları ile çok yüksek oranda maaş almaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri, pilotlarını sırasıyla; önce Hava Harp Okulunda dört yıllık akademik eğitim içerisinde, T-41D uçakları ile özendirici uçuş, planör, paraşüt/parasail eğitimine, mezuniyetten sonra Türk Hava Kuvvetleri Pilot Eğitim Sistemi’nin temeli olan pilotaj eğitimini almak üzere İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Eğitim Merkezi Komutanlığı envanterindeki SF-260D uçaklarında Başlangıç Uçuş Eğitimi, KT-1T uçaklarında Temel Jet Eğitimi ve T38A Jet uçaklarında Tekâmül Jet Eğitimi’ne tabi tutularak yetiştirmektedir. Ayrıca Temel Jet Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ulaştırma ve helikopter pilotu ihtiyacını karşılamak üzere, Tekâmül Helikopter ve Tekâmül Ulaştırma Pilotaj Eğitimleri’ne tabi tutulurlar.

Pilotaj eğitimlerini başarıyla tamamlayan pilot brövelerini takan genç kartallar, birer muharip pilot olmak için nasıl savaşılacağını öğrenecekleri Konya’daki 3ncü Ana Jet Üs Komutanlığına gelirler. F-16 kurası çekenler burada F/NF-5A/B 2000 uçaklarında Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimine tabi tutulurlar. Yoğun ve yorucu bir eğitimin ardından Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimini başarıyla tamamlayan pilotlar,muharip bir F16 pilotu olmak için son safha olan F16 Tam Harbe Hazırlık Eğitimi’ni almak üzere Ankara Akıncı’daki 4’ncü Ana Jet Üssü Komutanlığına bağlı 143’ncü Öncel Filo’ya gelirler. F4 kurası çekenler ise Malatya’da 7’nci Ana Jet Üssü Komutanlığına bağlı 173’ncü Filo Komutanlığında F4 Tam Harbe Hazırlık Eğitimi’ne tabi tutulurlar ve eğitimi başarıyla tamamlayan muharip pilotlar, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F4 filolarına tayin olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir