Medikal Market Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

medikal ürünler

Sağlık endişelerinin artması ve medikal sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte medikal market işindeki hacimlerde yükselişler yaşanıyor.

Özellikle hastanelerin çevresinde bir dükkana sahip olanlar için en mantıklı iş fikirlerinden biri de medikal market açmaktır. Bu işe girmek isteyenler için belge ve şartlar konusunda ayrıntılı bilgiler sağlamaya çalışacağız.

KİM MEDİKAL DÜKKANI AÇABİLİR

Sağlık sektörü Türkiye’nin en çok para kazandıran sektörlerinden biridir. Bu sektör içerisinde yer alan bir iş olan Medikal Dükkanı işini yapmak için üst düzey eğitim veya herhangi bir lisansa ihtiyacınız yok.

Türkiye vatandaşı herkes dilediği her lokasyona medikal dükkanı açabilir. Ancak bu işi yapacak olan kişilerin medikal ürünler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması önemlidir. Aksi durumda müşterilerinize yardımcı olamaz ve iş hacminiz beklediğiniz ölçüde artmaz.

Medikal dükkanlarında ilaç satışı yoktur. Bunun yerine insanların özellikle ortopedik sorunlarına yönelik ürünler bulunmaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

MEDİKAL DÜKKANI AÇACAKLARA TAVSİYELER

Medikal Dükkanı açacaksanız size en önemli tavsiyemiz ise bu sektörde hastanelere yakın iş yerinin önemi çok büyüktür. Çünkü sizin devamlı müşterileriniz olmaz, bir çok müşterinizi ilk kez ve son kez görürsünüz. Bu nedenle hastanelere yakın olmak ve hastaların ilk ulaşabileceği noktada olmak size harika paralar kazandırabilir.

Medikal sorunlar genellikle hastaların acil ihtiyaçları arasında yer alır ve hastalar ya da hasta yakınları bu ihtiyacı en çabuk erişebildikleri noktadan satın alır. Ayrıca medikal dükkanları eczanelere göre çok daha azdır ve bu nedenle rekabet birçok lokasyonda neredeyse yok denecek kadar azdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020’de Başlayabileceğiniz 7 Karlı İş Fikri!

MEDİKAL DÜKKANI NASIL AÇILIR VE NE KADAR PARA GEREKİYOR

Medikal dükkanı açmak için ilk etapta bir iş yeri bulmalısınız. Ardından resmi açılış işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Resmi işlemlere yönelik bilgiler ve gerekli belgeleri Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Resmi işlemleri tamamladıktan sonra sizin bir medikal ürün satan şirketin bayiliğini yada ürünlerini satın almanız gerekiyor. Şirketten bayilik aldıysanız zaten ürünleri onlar temin edecek, ancak ürünleri satın alıp bu işe daha profesyonel girmek istiyorsanız bir depo da tutmanız gerektiğini unutmayın. Tüm ürünleri dükkanınızda barındıramazsınız ve bazı ürünler için mutlaka stok tutmanız gerekir.

Medikal Market dükkanı için yaklaşık olarak 140 bin lira minimum sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu tutara ciddi stok tutmak için alacağınız ürünler de dahil değildir. Bayilik fırsatlarında ise bu tutarın çok daha azına medikal dükkanı kurabilirsiniz.

MEDİKAL DÜKKANI AÇMAK KARLI MI?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların sağlık endişeleri artmaktadır. Durum böyleyken, sağlık endişelerinin cirolarının ve karlılığının arttığını görmek mümkün.

Medikal marketler de insanlar doğrudan ilaçlar yerine destekleyici ürünler ve kişisel bakım ürünleri bulabilmektedir. Bu ürünlere yönelik bakanlığın net bir fiyat sınırlandırması bulunmadığı için karlılık eczanelere göre çok daha yüksektir. Ortalama olarak bir medikal markette, tüm ürünlerdeki kar marjı yüzde 23 civarında bulunuyor.

Bir devlet hastanesine yakın ve ciddi bir rakibi bulunmayan bir medikal market aylık ortalama 12 bin lira para kazanmaktadır. Rakam tamamen ortalamadır.

MEDİKAL MARKET BAYİLİĞİ VEREN BAZI ŞİRKETLER

Sizler için Medikal Market bayiliği veren bazı şirketleri listeledik. Bu bayiliklere göz atmak için Medikal Dükkanı Bayiliği Veren Firmalar adlı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık