Makale / Yazı Yazarak Para Kazanmak

makale-yaz-para-kazan

Makale ya da yazı yazarak para kazanmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Özellikle web sitelerine yönelik içerik oluşturmak amacıyla makale yazarak para kazanma seçenekleri önemli düzeyde artmıştır.

İyi bir klavye kullanıcısıysanız ve herhangi bir kaynağa göz atıp, bunun üzerine hızlı bir şekilde kendi fikirlerinizi yazıya dökebiliyorsanız makale yazarak para kazanabilirsiniz. Bunun için sermayeye ihtiyacınız yok, yalnızca bilgisayar bağlantısı bulunan bir bilgisayarınız olması yeterli. Üstelik bu birkaç lira kazanabileceğiniz bir fikir değil, sadece makale yazarak ayda binlerce lira para kazanabilirsiniz.

Yazı yazarak para kazanmak için öncelikle klavye hakimiyetinizin iyi seviyede olması ve bol boş vaktinizin olması gerekiyor. Her yazıya ödeme yapılmaz bu nedenle bu iş için özenli olmanız gerekiyor.

Makale yazarak para kazanmanın birkaç farklı yolu var. Bu yollardan dilediğinize başvurabilir ve hızlıca para kazanmak için harekete geçebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte Makale yazarak para kazanabileceğiniz yöntemlere göz atalım…

BİZE SATARAK BAŞLAYIN

Dil bilgisi kurallarına uygun ve intihal olmayan özgün makaleler mi yazıyorsunuz? Bu şekilde makaleler yazmaktan hoşlanıyor ancak nasıl satacağınızı bilemiyor ya da bununla uğraşmak istemiyor olabilirsiniz. Yazdıklarınızın facebook, twitter, instagram gibi sayfalarda bilâbedel yayınlanması sonucu oralarda alacağınız beğeniler sürekli bir motivasyon sağlamayabilir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bu noktada özgün makalelerinizi bize satarak işe başlayabilirsiniz. bilgi@karliisfikirleri.com adresimize eposta gönderebilirsniz ya da bu yazının altına yorum olarak yazarsanız biz sizinle iletişim kurabiliriz.

KENDİ SİTENİZİ AÇIN

Makale ve yazı yazarak para kazanmanın ilk yolu kendi blog veya sitenizi açarak, orada yazmaktır.

En iyi hangi konuda akıcı ve bilgi içerikli makale yazabildiğinizi öğrenin. Mesela eski uygarlıklar hakkında çok bilgiliyseniz eğer bu konuda bir blog açarak bu makaleleri sitenize ekleyebilir ve zamanla ziyaretçi-takipçi elde edebilirsiniz. Belirli oranda ziyaretçi elde ettikten sonra Google Adsense Ne Kadar Kazandırır adlı rehberimizde yer alan adımlar ile bu ziyaretçilerden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak için bu yöntem ile kendi web siteniz için gelir elde edersiniz. Bu sayede makale için web sitesi yayında kaldığı sürece para kazanma fırsatınız olur. Genellikle diğer yöntemlerde makale için bir kere para kazanma fırsatınız olur.

Web sitesi nasıl açılır ve gelir elde edilir bilmiyor musunuz? Bize yazın ve tüm süreçte size destek olalım.

DERGİ VE GAZETELERE GÖNDERİN

Yerel veya ulusal düzeydeki dergi ve gazeteler için yazı yazarak para kazanabilirsiniz. Öncelikli olarak hangi gazete ve dergi için haber veya yaşam kategorilerinde iyi bir makale çıkartabileceğinizi belirleyin. Ardından bu gazete ve dergilerin iletişim bölümlerinden ulaşarak, makale yazabileceğinize ve çalışmak istediğinize yönelik başvuruda bulunabilirsiniz.

EDİTÖR İLANLARINA BAŞVURUN

Türkiye’de yaşıyorsanız eleman arama siteleri olan yenibiris, kariyernet gibi sitelerdeki editör ilanlarına başvurabilirsiniz. Bu tür platformlarda daima içerik editörleri aranır ve editörlerden yalnızca kaliteli içerikler talep edilir. Eğer iyi birkaç makale örneğiniz varsa bu makaleleri de CV’nize eklemeyi unutmayın. Bu tür platformlar genellikle yabancı dil bilen editörlerle de daha çok çalışmak ister. Yabancı diliniz varsa mutlaka bu editör ilanlarına başvurun. En azından bir deneme süreci için sizinle çalışacaklardır. Deneme sürecini geçtikten sonra aylık maaşlı bir iş elde etmiş olacaksınız.

HEM SEYAHAT EDİN HEM KAZANIN

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de insanlar seyahat yazılarını okumayı gerçekten çok sever. Eğer hızlı ve kaliteli yazı yazmanın dışında bir de iyi bir bakış açısına sahip olduğunuza inanıyorsanız seyahat yazarlığı yapabilirsiniz. Bu yazılarınızı bir blogda veya sosyal medya hesabınızda bile paylaşabilirsiniz. Muhakkak insanlar yazılarınız ile karşılaşacaktır ve eğer ilgi çekici olmayı başarırsanız Türkiye’de gerçekten bu işten çok para kazanan insanların arasına girmeyi başarabilirsiniz. Ancak bu iş kolu masraflıdır ilk etapta 5-6 bin liralık bir bütçenizin olması gerekiyor. Sosyal medyayı da aktif olarak kullanmayı unutmayın.

MAKALE SİTELERİNE SATIŞ YAPIN

Türkiye’de birçok platform makale satın almaktadır. Bu makaleler müşterilerin istekleri doğrultusunda hazırlanıyor. Örneğin bir ayakkabı şirketinde iyi makale yazabilen herhangi bir personel bulunamayabiliyor. Bu ayakkabı şirketi ise ayakkabılarını ve şirketini internet sitelerinde ve basın bültenlerinde tanıtmak için sık sık makalelere ve haberlere ihtiyaç duyabiliyor. Bu nedenle bu makale alım – satım sitelerinde günlük binlerce makale satılıyor. Ancak bu konuda bilmeniz gereken asıl nokta müşterilerin istekleri doğrultusunda makale hazırlayabilmenizdir.

Örneğin, bir müşteri komedi tarzında bir spor ayakkabısını 400 kelimede anlatmanızı isteyebilir. Siz bu istekleri karşılayabilmelisiniz aksi takdirde emek verdiğiniz makaleniz satılmaz ve boşuna uğraşmış olursunuz. Bu tür makale sitelerinde ciddi kazançlar elde edebilen bir çok yazar bulunuyor.

Makale satın almak veya satmak için aşağıdaki birkaç örnek siteye göz atabilirsiniz. Bu sitelerde istenilen makale siparişlerini karşılayarak para kazanabiliyorsunuz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık