1. Anasayfa
  2. Tarım - Hayvancılık

Lotus Çiçeği Nasıl Yetiştirilir (Çok Karlı)

Lotus Çiçeği Nasıl Yetiştirilir (Çok Karlı)
0

Hindular ve Budistler için kutsal bir çiçek olan Lotus Çiçeği, bu özelliği nedeniyle en popüler çiçekler arasında yer alıyor. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de son dönemde Lotus Çiçeği’ne yoğun ilgi var. İnternet üzerinden de yoğun bir şekilde satılan Lotus Çiçeği için bir yetiştiricilik işi başlatarak para kazanabilirsiniz.

Lotus çiçeği sonsuz hayatın, saflığın, güzelliğin, zarafetin, doğurganlığın, zenginliğin, bilgeligin ve dinginliğin simgesi olarak lanse ediliyor. Bu da çiçeğin satabilmenin birçok alternatifini oluşturuyor. Bu kapsamda bu çiçeğin yetiştiriciliğine odaklanarak, internetten satış ile önemli gelirler elde edebilirsiniz.

Genel olarak beyaz ve pembe renklerde olan Lotus, sığ ve bulanık sularda büyürler. Lotus çiçekleri sıcak güneş ışığının tadını çıkarır ve soğuk havaya karşı çok dayanıksızdır. Bu yüzden Lotus kışın çiçek açarken görülmez. Lotus Asya’ya özgüdür ve Hindistan’dan Çin’e kadar çok çeşitli iklimlerde yetişir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lotus bitkisi, çok yıllık bir su bitkisidir, güney Asya ve Avustralya’ya özgüdür ve en çok su bahçelerinde yetiştirilir. Güzel ve hoş kokulu Lotus çiçeği, sabahları sere serpe açılır.

LOTUS YETİŞTİRİCİLİĞİ

lotus yetiştiriciliği

Lotus yetiştiriciliği genellikle tohumlar aracılığıyla yapılıyor. Bu nedenle fide satın almaya kalkmayın. Lotus yetiştiriciliği için dönüm dönüm arsalara ihtiyacınız yok, çünkü çok ciddi bir satış potansiyeli yok. Genellikle bahçeniz varsa veya saksılarda yetiştirmek yeterli olacak. Ancak kişiye özel küçük saksılarda yetiştiricilik yaparak daha fazla gelir sağlama avantajınız da olabilir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İnternet üzerinden lotus tohumu bulabilmek mümkün. Bir tohum 1-2 liradan alınabiliyor. Tohumları, içi derin bir saksıda büyütebilirsiniz. En iyi verimi alabilmek için saksının dibinde 25 santim kalınlığında killi toprak ve üzerine de yine 25 santim su ekleyin ve tohumu içine bırakın. Tek bir tohumdan çıkan kök 1.5 – 2 metre genişleyebilir. Çok hızlı büyüyen Lotus’un çiçekleri, 20 cm ile 33 cm arasında bir çapa sahip olan, inanılmaz görkemli kokulu çiçeklerdir. Tropik bitki olduklarından, soğuğa dayanıklılıkları azdır. Kısa süreli donlara dayanabilirler. Çiçeklenme dönemine kadar sadece bazen çapı 60 cm’ e ulaşan tropik parlak yaprakları dahi Lotus yetiştirmek için yeterli bir sebeptir. Lotusun etkileyici bir diğer özelliği ise, kirli sularda yetişmesine rağmen yapraklarının sürekli temiz ve parlak olmasıdır. Aynen insanlar gibi, bitki kendi ısısını ayarlayamaz. Bu nedenle hava sıcaklığı 10 dereceye düşse dahi, Lotus bitkisinin ısısı bir insan gibi 36-37 derecede kalır ve çevresine sıcaklık yayar. Dünyada bunu yapabildiği bilinen ender bitkiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Balık Üretim Yetiştiriciliği Çiftliği Kurmak (Maliyeti ve Teşvikleri)

Hep havuzlarda ve göletlerde yetiştiğini, düşündüğünüz lotus, kolayca derin, içi su dolu bir saksıda yetiştirilebilir. İdeal saksı yetiştiriciliği için 35-40 cm çapında, yine 35-40 cm derinliğinde bir saksı yeterlidir. Lotuslar, sudan 1.60 cm e kadar uzayan yapraklarını dışarıya uzatabilirler.

Tohum ekimi
Dış mekan ekimleri Haziran aylarında başlamaktadır. İç mekan ekimlerinde istenilen ısıyı sağlarsanız eğer tüm yıl ekim yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRFasulye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Nasıl çimlendirilir?
Bu doğru bilgi ve uygulamalar için size çok detaylı ve adım adım fotoğraflarla neler yapmanız gerektiğini görebileceğiniz, satın alacağınız her bir Lotus tohumunu çimlendirip, başarı ile nasıl yetiştirebileceğinizi öğreneceğiniz bir kitapçık hazırladık.

Bakımı ve diğer bilgiler
Gübreleme Şubat sonundan başlayarak Ağustos sonuna kadar yapılır. Diğer aylar gübreleme istemez. Yavaş çözülen tablet ya da granül gübreyi, köklere değmeyecek şekilde toprağın içine bastırarak sabitleyin. Granül gübreyi, kahve filtresi içinde toprağın altına gömebilirsiniz. 20-10-5 ya da 12-8-8 uygun gübre değerleridir. Ziraatçınızdan bu değerlerde yavaş çözülen gübre sorunuz. Ulaşabiliyorsanız, sucul bitkiler için satılan tablet gübrelerden uygulayınız.

Kışlarınız uzun ve soğuk geçiyorsa, sucul bitkilerinizi korumak için kışın uykuya yatırın. Bunun için, bitkinin su altında oluşturduğu rizomunu uzayan kök ve dallarını temizleyerek, nemli sphagnum moss dolu bir kilit torbanın içine koyup, 10°C de bahara kadar muhafaza edin. Zaman zaman nemi ve rizomu kontrol ederek sürekli nemli kalmasını sağlayın. Isı 0°C nin altına inmedikçe ve 10°C derece üzerinde olmadıkça kök uyur ve bozulmadan saklanabilir.

Nerede yetiştirilir ?
Havuzlarda ve göletlerde yetiştiğini düşündüğünüz Lotus, kolayca, derin, içi su dolu bir saksıda da yetiştirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir