1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Letgo’dan Para Kazanmak: Alım Satım Teknikleri

Letgo’dan Para Kazanmak: Alım Satım Teknikleri
0

Letgo’dan para kazanmak son yıllarda ülkemizdeki en iyi ikinci el para kazanma yöntemleri arasına girmiş durumda. Platform hızla büyüyor ve ülkemizin her bir noktasında alıcı ve satıcılar arasında önemli bir köprü görevi görüyor.

Letgo kurulduğu 2015 yılından itibaren ülkemizde izlediği agresif reklam politikası ile birlikte önemli bir ikinci el alım ve satım platformuna dönüştü. Bu sayede kullanıcılar diledikleri ürünü alabiliyor ve satışa sunabiliyor. Güvenilir bir ticaret platformuna dönüşmesi için yoğun gayret ortaya konulan Letgo’dan para kazanmanın birçok stratejik tekniği var.

Bir girişimci olarak Letgo’yu sadece kullanmadığınız ürünleri satmak için kullanmayın. Platform aynı zamanda önemli düzeyde para kazanma potansiyeli sağlıyor. Siz de Letgo’dan tamamen ücretsiz bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Elbette belirli ölçüde sermaye gereksinimine ihtiyaç duyacaksınız.

LETGO NEDİR?

Letgo genel olarak ikinci el ürün almak isteyen ve ikinci el ürünlerini satmak isteyenleri aynı ortamda ücretsiz olarak buluşturan bir platformdur. Sizden hiçbir komisyon kesilmez ve ürünlerinizi birkaç tık içerisinde kolaylıkla satışa sunma imkanı verir.

Letgo son yıllarda izlediği agresif reklam politikası ile en iyi ikinci el alım ve satım uygulamaları arasına girmeyi başarmıştır. Platformun akıllı cep telefonu uygulamaları milyonlarca indirmeyi aşmıştır.

Letgo’nun bu kadar sevilmesinin iki ana nedeni var;

 1. Ücretsiz olması
 2. Kullanımının kolay olması

Her iki unsur nedeniyle platform gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırmayı başarmıştır.

LETGO NASIL KULLANILIR?

letgo para kazanma

Letgo genel olarak en kolay ikinci el alım ve satım uygulamaları arasında yer alıyor. Çok basit bir şekilde uygulamayı indirdikten sonra ilan açabilir veya mevcut ilanlara teklif sunarak satın alabilirsiniz.

Letgo’yu kullanmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Platform güvenlik amacıyla üyeliğinizi oluştururken bir cep telefonu sağlamanızı da talep ediyor. Cep telefonunuzu doğrulamadan ilan açamaz veya mevcut ilanlar ile etkileşime geçemezsiniz.

Üyeliği oluşturmanın diğer adımları da sosyal medya hesabınızı bile bağlayarak gerçekleştirilebiliyor.

Letgo’yu alıcı ve satıcı olarak kullanmak için 2 ayrı hesap açmanıza gerek yok. Tek bir üyelik altından hem alıcı hem de satıcı gibi faaliyette bulunabilirsiniz.

Letgo’da satıcı pozisyonunda işlem yapmak için; İLAN SAT butonu altından ilanınızın fotoğrafını çekmeniz ve ardından şu bilgileri sağlamanız gerekiyor:

 1. Ürün adı
 2. Ürün fiyatı
 3. Ürün açıklaması
 4. Mevcut konumu
 5. Ürünün durumu

Tüm bilgileri sağlıklı bir şekilde sağladıktan birkaç dakika sonra ürününüz size yakın olan kullanıcıların aramalarında yer almaya başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İkinci El Giyim Siteleri

LETGO’DAN PARA KAZANMAK

Bir girişimci veya yatırımcı olarak Letgo’dan para kazanmak istiyorsanız; bunun için birçok farklı yola sahipsiniz. Letgo son dönemdeki önemli popülarite artışı sayesinde önemli para kazanma fırsatları sağlamıştır. Elbette bu fikirlerin temelinde e-ticaret yatmaktadır.

1. SATIN ALARAK PARA KAZANMAK

Letgo’dan sadece satarak para kazanacağınızı düşünmeyin. Alıcı pozisyonunda olarak da para kazanabilirsiniz.

Ticaretin temel kurallarından biri bir ürünü alırken para kazanmaktır. Dolayısıyla platformda sürekli gezinim sağlayarak piyasadan uygun satılan ürünlere yönelik bir satınalma gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun fiyatlı ürün almaktan para kazanmak için bu ürünleri daha yüksek fiyat ile alabilecek birilerini bulmanız gerekiyor. Ancak para kazanmak için önce alırken piyasadan ucuza almayı başarmanız gerekiyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. SATARAK PARA KAZANMAK

Letgo söz konusu olduğunda satarak para kazanmak çok kolay. Çok yüksek bir kullanım kitlesi olması hasebiyle hemen hemen her türlü ürünü kolaylıkla satabilme fırsatına sahipsiniz. Para kazanmak için özellikle yoğun satış kategorilerine yönelik ürünlere yönelmenizi öneriyoruz.

Piyasada spotçu adı verilen işletmelerden de ucuza ürün temin ederek burada satışa sunabilirsiniz. Hatta bazı girişimciler ellerinde olmayan ve spotçulara ait olan ürünlerin fotoğrafını ve bilgilerini alarak satışa sunmakta ve satıldığı takdirde aradaki komisyondan para kazanmaktadır.

Letgo bu açıdan önemli bir pazar sağlamaktadır. Önemli olan insanların neye ihtiyacının olduğunu belirlemek ve piyasadan ucuza ürün bulmaktan geçiyor. Her ikisini sağladıktan sonra bir gün içerisinde bile onlarca ürün satışı gerçekleştirmeniz önünde hiçbir engel yoktur.

Letgo’da en çok satılan ürün kategorileri:

 • Elektronik
 • Ev ve bahçe ürünleri
 • Mobilya
 • Kitap
 • Bisiklet
 • Spor Malzemeleri

3. ÜRÜN TAMİRİ ve YENİLENMESİ İLE KAZANMAK

Letgo’dan para kazanmak için kategoriler arasında bozulmuş ya da tamir görme ihtiyacı olan ürünleri çok uygun fiyatlar ile aldıktan sonra bunları tamir ederek veya yenileyerek para kazanan çok sayıda girişimci var. Özellikle tamir etmek konusunda başarılı olanlar için mutlaka tercih edilmesi gereken yollar arasında yer alıyor.

Tamir etmek konusunda bilgi ve deneyime sahip değilseniz; bu durumda mevcut ürünleri almadan önce tamirciler ile bir anlaşma yaparak yine aynı yolu izleyerek para kazanabilirsiniz. Tamirciler tekli tamirler için yüksek ücret talep ederler. Ancak anlaşma yoluna giderek çok uygun fiyatlar ile tamir hizmeti alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Rent A Car Açmak (Oto Kiralama)

Örneğin, Letgo’da çok eski mobilya ürünlerini 50-100 lira gibi bir ücretle satın aldıktan sonra bunları bir mobilya yenileme atölyesinde 200 lira gibi bir ücretle yenileyebilir ve bin liradan daha yüksek bedeller ile satışa sunabilirsiniz.

Letgo’da en yüksek kazanç sağlama yollarından biridir. Tamir ve bakım hemen hemen tüm kategorilerde değerlendirilebilecek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

SATIŞ TEKNİKLERİ

letgo para

Letgo’dan daha fazla satış yapmanızı sağlayacak birçok ana unsur vardır. Bunlardan bir kaçına değinmek gerekiyor.

– İlk olarak mutlaka piyasada çok talep gören ürünlere yönelik çalışma göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde ilanlarınız uzun bir süre bekleyecek ve bu motivasyonunuzu büyük ölçüde düşürecektir.

– Piyasada yoğun olarak bulunan ürünlerde rekabet fazladır. Ancak Letgo’daki satıcıların büyük bir kısmı aklına gelen ilk fiyatlar ile ürün listelemesi yapıyor. Dolayısıyla sizin kadar bu işi profesyonel olarak gerçekleştirmiyor. Sizin ana amacınız sürümden kazanmak olmalıdır. Bu nedenle satacağınız ürünü piyasada arayarak en uygun fiyatlar ile listeleme yapmaya çalışın. Satıcılar koydukları fiyatı incelemezler ancak alıcılar tüm fiyatları incelerler.

– Satacağınız ürünün nakliye ihtiyacı varsa eğer mutlaka satışı başlatmadan önce bir nakliyeci ile anlaşın. İlanın açıklamasına da nakliye konusunda yardımcı olunur ibaresini ekleyin. Ortalama bir nakliye ücretinin üzerine komisyon ekleyin. Bu sayede nakliyeci ücretinden de ekstra gelir elde etmiş olursunuz. Letgo’da alıcıların yaşadığı en büyük sorunların başında geliyor.

– Satacağınız ürünün resimlerini birçok açıdan çekin. Fotoğrafların kalitesi görünmesi için iyi bir kamerası olan cep telefonu kullanabilirsiniz.

– Sattığınız ürünlerin profilinizde yer almasını sağlayın. Alıcılardan yorum ve değerlendirme talep edin. Bu sayede profiliniz çok güvenli görünecektir. Güven bu tür platformlarda her şeydir. Dolayısıyla buna çok dikkat etmeniz gerekiyor.

– Pazarlık için ürün fiyatlarında mutlaka aralık belirleyin. Her alıcı sizinle mutlaka pazarlık yapacaktır. Bunu hiç yapmazsanız; ürünü uygun fiyatlı olarak listelemiş olsanız da satış rakamlarınız düşecektir. Mutlaka yüzde 20 indirim yapacakmış gibi bir fiyat belirleyin.

– Letgo profilinizi kurumsal bir yapıya büründürmeye çalışın. Profilinizi mutlaka iyi bir şekilde doldurun. Kendi adınızı ve soyadınızı kullanın ve kişisel bir resminizi de profil resmi yapmaktan çekinmeyin. Bu güven sağlayacaktır.

– Satış yapacağınız ürünü mümkün olacak en iyi duruma getirdikten sonra satışa koyun. Kirlenmiş veya yırtıkları gözle görülür ürünleri satarken sorun yaşayacaksınız. Bu nedenle ürünü iyice bir elden geçirmeden satışa koymayın. Teknolojik ürünlerinizin de tam olarak çalıştığından emin olun.

– Satacağınız ürün hakkında mutlaka bilgiye sahip olun. Alıcılar çok sık soru sorar ve ne soracaklarını tahmin etmek genellikle zordur. Bu nedenle sattığınız ürün hakkında bir fikriniz olsun. Örneğin, bir ofis masası satıyorsanız; masanın ağaç türünün ne olduğunu mutlaka bilmelisiniz.

– Ürünün açıklamasını oluştururken çok iyi detaylar vermeye özen gösterin. Bu aynı zamanda vaktinizin boşa harcanmaması için de çok önemlidir. Örneğin, insanlar smart bir tv arıyor olabilir. Eğer televizyonunuzda smart özelliği varsa bunu açıklamaya mutlaka ekleyin. Smart aramayan insanlardan gelecek sorularla boşuna vakit kaybı yaşamazsınız.

– Letgo’dan para kazanmak için daha fazla ürün satmayı başarmanız gerekiyor. Letgo’nun algoritması gereği videosu olan ürünler daha çok listeleniyor. Bu nedenle sattığınız her ürüne kısa da olsa bir video eklemenizi öneririz. Bu sayede ürününüz aramalarda daha yukarı çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İkinci El Alım Satım Platformları

SAĞLIKLI BİR İLETİŞİM KURMALISINIZ

Dünyanın neresinde olursa olsun kaba ve yardımcı olmaktan uzak bir iletişim dili ile satışlarınızı artıramazsınız. Letgo’da alıcılar çok fazla soru sorar ve tam güven sağlamadan ürünü almak üzere harekete geçmezler. Bu nedenle iletişim dilinizin çok kuvvetli ve nazik bir yaklaşıma sahip olması önemlidir.

Letgo’da gerçekten para kazanmak ve bunu sürekli bir iş haline getirmek istiyorsanız; seviyeli bir iletişim dili kurmayı öğrenmeniz gerekiyor. Satışları artırmak için en önemli stratejik ipucu doğru bir iletişim dili kurmaktır.

Müşteri ilişkileri konusunda gelişen firmalar aynı ürünü piyasada çok daha ucuza bulunmasına rağmen çok daha pahalıya satabilirler. Alıcılar genellikle konfordan hoşlanır. Bu nedenle onları memnun etmeyi ilk olarak iletişiminiz ile başarmanız gerekiyor. Bunu sağlarsanız; bir sonraki satın almada da ilk olarak size geleceklerdir.

Potansiyel alıcılarınız ile size gelen teklif ne olursa olsun nazik ve yapıcı dilinizi korumanız gerekiyor. Letgo’da bin lira istediğiniz ürünlere çok sayıda yüz liralık teklifler alacaksınız. Buna hazırlıklı olmalı; nazikçe reddetmeyi ve bunun neden olamayacağını anlatmanız gerekiyor.

İletişim dilinizi geliştirdikçe daha çok satış yapacak ve dolayısıyla daha fazla para kazanacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir