1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Başarılı Bir Ürün Lansmanı İçin 5 İpucu

Başarılı Bir Ürün Lansmanı İçin 5 İpucu
1

Yeni bir ürün oluşturduysanız muhtemelen bu ürünün piyasaya çıkışını duyurmak ve tanıtmak için bir lansmana ihtiyacınız olacak. Peki başarılı bir ürün lansmanı için nelere dikkat etmek gerekiyor, sizler için araştırdık.

Öncelikli olarak lansmanın ne olduğuna değinmek gerekiyor…

LANSMAN NEDİR?

Lansman genel olarak tanıtım anlamına geliyor. Fransızca kökenli olan Lansman kelimesi, yeni bir ürünün veya daha az kullanılıyor olsa bile yeni bir hizmetin pazara sunulması için bir tanıtım programı anlamına gelmektedir. Görsel, yazılı veya işitsel medyadan destek alınarak hazırlanan bu programda, ürün veya hizmet ile doğrudan ilgili insanlar davet edilerek ağırlanır.

Türkçe karşılığı tanıtım olan Lansman hemen hemen tüm ürün geliştiren işletmeler için önemli bir pazarlama faaliyetidir.

BAŞARILI BİR LANSMAN İÇİN 5 İPUCU

Başarılı bir lansman oluşturmak yeni ürününüzün başarısı için kritik bir konudur. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, yılda piyasaya sürülen 30 bin ürünün yüzde 95’i başarısız oldu. Üstelik ürün lansmanlarından sonra tüm ürünlerin yalnızca yüzde 25’i başarılı bir grafik sağlıyor. Bu nedenle yeni bir ürün oluşturduktan sonra lansman programı hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar var.

1. BOŞLUKLARI DOLDURUN

Yeni bir ürün oluşturmak çoğu zaman işletmelerin genel odak noktasıdır. Ancak işletmelerin birçoğu halihazırda piyasada bulunan bir ürünü farklı bir şekilde ele alarak yeniden tasarlamaya çalışır. İşte bu noktada henüz lansman aşamasına gelmeden bile, ürününüzün pazardaki bir boşluğu doldurduğundan emin olmalı veya lansmanı kurgularken bir ana odak noktası belirlemelisiniz. Ürününüz insanlar için yeni bir kolaylık sağlamıyorsa muhtemelen lansman istediği verimi sağlamayacaktır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. DOĞRU FİYATLANDIRMA

Bir lansmanda yeni ürünün fiyatını da açıklamanız gerekir. Bu nedenle ürününüz için doğru ve rekabetçi bir fiyatlandırma oluşturmanız gerekiyor. Marka olarak tabir edilen dünyanın en büyük şirketleri bile rekabet ettiği firmaların fiyatlandırmalarını göz önüne almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tamirciler İçin En İyi 11 İş Fikri

3. HAZIRLIK YAPIN

Birçok işletme lansman için çok düşük bütçeler hazırlar ve birkaç saatlik bir çalışma ile lansmanı kurgular. Bu kritik bir hatadır ve birçok işletme bu nedenle lansmanlardan gerekli faydayı sağlayamamaktadır. Bu nedenle lansman için mutlak suretle hazırlık yapmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: 25+ Yeni ve Yaratıcı Ürün İnovasyon Örnekleri

Bu hazırlık aşamasında elbette lansmana katılacak olan kişilerin de doğru seçilmesi gerekiyor. Eğer yeni bir çikolata için lansman hazırlıyorsanız, temizlik sektöründeki firmaların lansmana katılması elbette mantıklı olmayacak.

Birçok işletme lansmanların herkese açık olmasını kurguluyor, ancak bu hem gereksiz bir masraf, hem de doğru hedef kitleye ulaşamama riskini beraberinde getirmektedir. Lansmanları kalabalık oluşturmak yerine doğru insanlara ulaşmaya çalışın.

4. AÇIK VE PLANLI OLUN

Lansmanlarda birçok insan söz alarak çeşitli konuşmalar yapar ve ürün hakkında bilgi yapar. Bu çoğu zaman çok basit bir hazırlık veya kurgu şeklinde gerçekleştirilir. Ancak bu lansmanların bırakmak istediği etkiyi kesinlikle zedeleyecektir. İnsanlar lansmanda tanıtılan ürünün ne işe yaradığını, hangi konularda bir yenilik getirdiğini, fiyatını ve diğer özelliklerini açık ve net bir şekilde öğrenmek ister. Bu nedenle lansmanda konuşacak olan kişilerin bu konuşmalarını iyi bir şekilde hazırlaması gerekir.

Örneğin, dünyanın en önemli akıllı cep telefonu markalarından Apple’nin son amiral gemisi iPhone X’in lansmanında ürünün yüz tanıma sistemi çalışmamış ve bu hemen hemen tüm medya kuruluşlarında manşetten geçen bir haber olmuştu. Bir sonraki gün ise Apple’nin hisse senetlerinde düşüş yaşanmıştı.

5. TAKİP EDİN

Bir ürün lansmanını hazırladıktan sonra mutlak suretle lansmanın başarısını izlemeniz gerekiyor. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise, ürün lansmanına katılanlara daha sonra bir e-posta, telefon veya çeşitli bir iletişim aracı ile bir anket formu göndererek sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece lansmana katılanlara değil, ürünü satın alan ilk müşterilere de mutlaka aynı şekilde ulaşmanız önemlidir. Böylelikle ürünün geliştirilmesi veya sorunlarının düzeltilmesi için daha hızlı hareket etme şansınız olacak.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 15 Mayıs 2019

    Merhaba afyonkarahisar da ne iş yapa bilirim yardım eder misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir