1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Küçük Sermayeli İş Fikirleri

Küçük Sermayeli İş Fikirleri
0

Sermayesiz iş fikirlerini bulmak ve bunlardan kar elde etmek zordur ancak elinizdeki küçük bir miktarda sermaye varsa eğer binlerce küçük sermayeli iş fikirleri ile para kazanma olasılığınız çok daha yükselecek. Ayrıca sermayesiz işlerdeki kar marjlarına göre küçük sermayeli karlı işler birçok avantaj barındırıyor.

Sermayesiz iş fikirleri genellikle daha fazla emek gücü, bilgi, beceri ve deneyim ister. Ancak elinizde 5 bin liraya kadar küçük sermayeler varsa eğer harika iş fikirleri ile kısa sürede bu para ile güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak daima uyardığımız gibi bu tür küçük sermayeli iş fikirleri herkese uygun olmayabilir. Hangi işin size uygun olup olmadığı konusundaki değerlendirme ise sizin bilgilerinize, deneyimlerinize, geçmiş iş tecrübelerinize, hobi ve fobilerinize, bir iş için ayırabileceğiniz zamana ve kendinizden ne kadar ödün verebileceğinize göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca aynı işten bir girişimci binlerce lira para kazanırken siz hiç kazanamayabilirsiniz, bu nedenle bir iş fikrini hayata geçirmeden önce sermayeniz ne kadar küçük olursa olsun detaylı inceleme yapmanızı öneriyoruz.

Herhangi bir sorunuzu da rehberin sonundaki yorum bölümünden editörlerimize sorabileceğinizi de unutmayın. Şimdi küçük sermaye ile yapabileceğiniz işlere hep birlikte göz atalım…

1 – AYAKÜSTÜ PİLAV

pilav
Ayaküstü pilav yada pilavcı olarak adlandırılan ve genellikle işlek yollarda ve AVM’lerde kurulan bu stantları kurmak için en fazla 4-5 bin liralık sermaye ihtiyacınız var. Ortalama olarak aylık 3-4 bin lira gelir elde eden bu tür stantları kurmak için bir pilav bayiliğine başvurabilir yada ikinci el pilav arabalarından birini satın alabilirsiniz. Lezzetli bir pilav üretebilmeyi başarırsanız eğer her geçen gün sabit müşteri elde etme şansınız bile var. Bu işe giren birçok girişimci 1-2 yılın ardından 10 – 20 pilav stantına ulaşmayı başarıyor. Küçük sermaye ile kurulan bu iş fikrinde başarılı olmak için mutlaka hijyen ve lezzet konularına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu iş fikri ile ilgili ek bilgiler için Nohut Pilav Arabası ile Para Kazanmak adlı rehbere mutlaka göz atın.

2 – ORGANİZASYON DANIŞMANLIĞI

organizasyon-danismanligi
Türkiye’de son 5-6 yılın en popüler küçük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan organizasyon danışmanlığı ile harika paralar kazanma şansınız var. Eğer sermayeniz çok düşükse bu işi yapmak için ilk etapta sosyal medya ve üniversitelerdeki ilan panolarından iş ayarlayabilirsiniz. Son yıllarda parti, düğün, nişan gibi birçok organizasyon düzenleniyor. Bu tür organizasyonlar için danışmanlara sık sık ihtiyaç duyuluyor. Ortalama bir organizasyondan danışmanlar genellikle 4-5 bin lira arası para kazanabiliyor. Bu tür bir işi yapabilmek için sadece deneyime ihtiyacınız var. İlk etapta arkadaşlarınızın, akrabalarınızın bu tür organizasyonlarını ücretsiz olarak yaparak bu konudaki deneyimi elde edebilirsiniz. Eğer başarılı olabilir ve insanları mutlu edebilirseniz, 5-10 işin ardından küçük bir ofis açarak daha resmi olarak çalışma yapabilirsiniz. Ek bilgileri Parti Organize Ederek Para Kazanın adlı rehberden bulabilirsiniz.

3 – EV YEMEKLERİ YAPMAK

ev-yemekleri
Evden yapılacak küçük sermayeli iş fikirleri arasında en popüler ve para kazandıran iş fikri olan Ev Yemekleri Yapmak ile ilgili çok fazla ayrıntılara aslında ihtiyacınız yok. Ev yemekleri konusunda kendinize güveniyorsanız eğer ilk etapta çevrenizdeki evlere ve iş yerlerine küçük bir kartvizit bırakmanız yeterli. Şehrinizdeki her yere ev yemekleri ulaştırmak için ise sosyal medya size can suyu olacak. Ayrıca şehrinizdeki yerel gazetelere haftalık reklam ücreti 50 ila 100 lira arasındadır, bu gazetelerden 2-3 tanesine de reklam vermeniz yeterli. Bu konuda en önemli süreç elbette lezzetli yemekler çıkartabilmek. Ayrıca son zamanlarda evde börek yaparak para kazanan birçok ev hanımı da var. Bu konudaki bilgilere ise Evde Börek Yapıp Satarak Para Kazanmak adlı rehberden ulaşabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

4 – AHŞAP BOYAMA

ahsap-boyama
El becerileri konusunda hamaretliyseniz eğer birçok mobilya atölyesi tarafından evlere ve çalışmak isteyenlere ahşap boyama işleri verilmekte. Şehrinizde bulunan onlarca – yüzlerce mobilya atölyesine giderek bunların ahşap boyama konusunda verdiği işleri alabilirsiniz. Sadece birkaç atölyeye gitmeyin, bulabildiğiniz her atölyeye mutlaka başvurun. Hatta bu konuda küçük bir ofis açacak kadar iş elde edebileceğinizi belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sosyete Çiğ Köfte Bayilik

5 – SPOTÇULUK

spotculuk
Az sermayeniz varsa sizlere önerebileceğimiz EN HARİKA İŞ FİKRİ! Yıllardır spotçuluk Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Halen bu meslek potansiyelini koruyor ve para kazandırmaya devam ediyor. Spotçu dükkanı kurmak için gerekli sermaye aldığınız mal kadar olduğu için sermayenizin büyük ölçüde önemi yok.

Ortalama bir spotçuda 5 buzdolabı, 5 fırın, 5 koltuk takımı, 5 televizyon bulunduğunu düşünelim. Tüm bu ürünler ikinci elde 5-6 bin lira tutuyor. Bu nedenle bu işe girmek için aşırı bir sermaye ihtiyacınız yok. Ürünleri ise Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor, Facebook, Instagram gibi platformlarda hem satın alabiliyor hemde satabiliyorsunuz. Ürünleri dükkanınızdan satmak için ise küçük ev ilanlarını evlerde dağıtabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

6 – HEDİYELİK EŞYA ÜRETMEK

hediyelik-esya
Size en yakın marangoz ve tuhafiyeciye giderek burada aldığınız onlarca malzemeden hediyelik eşyalar üretebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube gibi harika bir platformda binlerce hatta milyonlarca hediyelik eşya yapımına ilişkin adım adım hazırlanmış videolar var. Bu videoları izleyerek hediyelik eşyalar üretebilir ve bunları sosyal medyadan, açacağınız küçük bir stanttan satabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya satan iş yerlerine de bu ürünleri kar payı ile satabileceğinizi belirtelim. Bu tür ürünler son zamanlarda hediyelik eşya arayanlar tarafından çok dikkat çekiyor, çünkü hep standart ürünler piyasada var ve doğal olarak bunlar zaman geçtikçe dikkat çekmemeye başlıyor.

7 – FOTOĞRAFÇILIK

fotografcilik
Başarılı bir fotoğrafçıysanız yada olabileceğinize inanıyorsanız ortalama olarak 3 ila 10 bin lira arasında satılan profesyonel bir fotoğraf makinesi satın alarak fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Düğün, nişan gibi organizelerde sık sık ihtiyaç duyulan fotoğrafçılar ortalama olarak 2 saatlik bir iş için 300 lira para kazanabiliyor. Bu tür işleri bulmak için çevrenize haber verin ve kısa sürede nasıl yayıldığınızı siz bile fark ederken şaşıracaksınız. Ayrıca fotoğrafçılara giderek bunlara da iş yapabileceğinizi belirtin. Fotoğrafçılar size verecekleri işlerden yüzde 20 – 30 komisyon alarak arada sırada size iş paslayacaklardır. Eğer müşteriler sizden memnun kalırsa sık sık telefonunuzun çalacağını belirtelim.

8 – EMLAK DANIŞMANLIĞI

emlak-danismanligi
Eski emlakçılar yavaş yavaş yerini profesyonel danışmanlara bıraktı. Herhangi bir iş yeri olmayan yada sadece bir iş yerine dolaylı olarak bağlı olan emlak danışmanları her işten yüzde 1-2 arasında komisyon alıyor. Bu tür emlak danışmanları için herhangi bir belge, bilgi talep edilmiyor. Sadece bu konuda kendinize güvenmeniz yeterli. Emlak danışmanlığına başlamak için yapacaklarınız kısaca şu şekilde: İnternet üzerinden emlak satılan Sahibinden gibi platformlardaki ev ve işyeri ilanlarından bazılarına göz atarak satabileceğinize inandığınız ilanın sahiplerine ulaşarak bu konuda danışmanlık yapabileceğinizi belirtin. Bu ilanın bulunduğunuz ilde olması büyük önem taşıyor. 5 – 10 aramanın ardından mutlaka size danışmanlık verecek bir gayrimenkul sahibi bulacaksınız. Asıl süreç de bundan başlıyor, sosyal medyayı, açacağınız bir gayrimenkul sitesini kullanarak bu gayrimenkulu satmayı başarmanız gerekiyor. Bu tür işlerde ilk etapta danışmanlık yapmak zordur ancak 3-5 işin ardından yavaş yavaş bağlantılar elde etmeye başlarsınız ve bu sayede danışmanlığını aldığınız iş için direkt olarak arayabileceğiniz yatırımcılar oluşmaya başlar. Bu iş için tek sermaye ihtiyacı güzel bir ofis kurmak olacaktır. Size ofis sahibi olmanız size güven sağlar, bunu ihmal etmeyin.

9 – OTO YIKAMA VE KUAFÖR

oto-yikama
Oto yıkama ve kuaför iş yerleri ortalama olarak 10 bin liraya kurulabiliyor. İşlek ve araçların genellikle park edildiği yerlerde bir iş yeri bulmanız gerekecek. Bu tür bir iş yerini bulduktan sonra Türkiye’de birçok oto yıkama ve kuaför şirketi bayilik veriyor. Profesyonel destek de sağlayan bu tür firmalardan birinin bayiliğini alarak aylık 5-6 bin liralık gelir kapısını açabiliyorsunuz. Bu konuda ayrıntılı rehbere Oto Yıkama Bayilikleri Veren Firmalar adlı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca küçük sermayeniz varsa sizler için 2 harika rehberimiz daha var! Mutlaka göz atmalısınız:

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir