Küçük – Az Sermaye ile Yapılacak İşler (AKTİF)

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermaye tutarınız orta veya yüksek sermayeli yeni bir iş kurmak için nispeten daha az bir seviyede bulunuyorsa, sizler için küçük sermayeli işler için önemli bir araştırma gerçekleştirdik. Düşük sermaye ile kurulacak işler rehberimize mutlaka göz atın.

Ciddi sermaye gücü olanlar için harika iş fikirleri her zaman var. Ancak küçük sermayeye sahip girişimci ve yatırımcılar “küçük sermayeyle ne iş yapılır” sorusu ile uzun vakit harcıyor ve çoğu zaman bir sonuç elde edemiyor. Evet, düşük bütçe ile yapılacak iş fikirleri bulmak ve başarılı olmak elbette daha zor; ancak danışman ekibimiz daima piyasada araştırmalar yapmakta ve özellikle ufak sermayeli girişimciler için yapılacak birçok iş fikirlerini de listelere dahil etmektedir.

Önemli Not: Sermaye gerektirmeyen işler için araştırma yaparken dikkat edin, çoğu tamamen dolandırıcılık amacıyla açılmış birçok internet sitesi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu rehberde yer alan işler için maksimum 20 bin lira civarı sermaye gerektirecektir. Ancak bazı iş fikirleri ise 1-2 bin lira ile bile yapılabilir ve doğru bir planlama ile rahatlıkla para kazandırabilir. İş fikirlerine göz attığınız zaman sadece sermaye odaklı bakmamalısınız. Yetenekleriniz, eğitiminiz, ayırabileceğiniz zaman da bu iş fikirleri arasında seçim yapmak için büyük önem arz etmektedir.

Son olarak bu iş fikirlerini büyük şehir olarak bilinen şehirlerde yapmanız daha fazla potansiyel sağlayacaktır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Antalya, Adana, Mersin öncelikli hedef noktalarınız olmalı, çünkü bu şehirlerde piyasa daha aktiftir ve dönüşüm sürecini izlemek daha kolay olacak.

AZ SERMAYE İLE İŞ KURMAK

Az sermaye ile iş kurmak istiyorsanız rehberimizde yer alan iş fikirlerine göz atarak bu işler arasında size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu konuda tekrar bir uyarı yapmak gerekirse eğer, sakın sadece düşük sermaye ile yapılan işlere sermayenize göre bakmayın, yetenekleriniz ve becerileriniz de bu konuda önemlidir. Yani size hiç uymayan bir işi sadece sermayeniz az diye yapmaya çalışmayın.

Az sermaye isteyen işlerin en önemli özelliği genellikle taşınmazlarının düşük olması ve çok yüksek miktarda dekorasyon ve reklam istememesidir. Bazı iş kollarında sermayenizin aslında büyük önemi yoktur. Çok ucuz bir şekilde de iş yerini kurabilirsiniz. Mesela 10 metrekarelik bir çay evini 5 bin liraya da kurabilirsiniz, 50 bin liraya da kurabilirsiniz. Bu nedenle aslında iş fikirlerinde başarıya ulaşmak istiyorsanız daima biraz özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Düşük sermaye ile yapılabilecek, potansiyeli yüksek karlı iş fikirleri:

BİSİKLET KİRALAMA

Öneri: 8/10

Küçük sermaye ile yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalarda ve şehirlerdeki aktif yürüyüş yollarında bisiklet kiralayarak para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk etapta 3-4 adet olmak üzere birkaç bisiklet satın almak ve bunları kiralamaktır. Genellikle iş dışında kullanılan bu bisikletler için saatlik 10-20 lira ücret alabilirsiniz.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Öneri: 8/10

Belirli bir konuda diğer insanlara aktarabilecek kadar deneyim ve bilgi sahibiyseniz bunu kolaylıkla bir danışmanlık hizmeti işletmesi kurarak paraya dönüştürebilirsiniz. Örneğin, girişimciler için iş kurma adımlarına yönelik bir danışmanlık verebilirsiniz. Ya da prefabrik ev kurmak isteyenlere bu yönde bir danışmanlık verebilirsiniz.

Danışmanlık sektörü çok kapsamlıdır, sadece insanların ihtiyaç duyduğu bir konuda kendinizi geliştirmeniz yeterlidir. Genellikle danışmanlık hizmetleri küçük bir ofiste bile yapılabilir. Bunun için 5-10 bin liralık sermaye çoğu zaman yeterlidir.

KOMBİ BAKIMI

Öneri: 9/10

Türkiye’de son 10 yılda tam anlamıyla bir doğalgaz dönüşümü yaşanmıştır. Bu nedenle kombi satışlarında yaşanan artış ile birlikte ülkemizde kombilere yönelik tüm işletmelerde ciro artışları yaşanıyor. Eğer düşük sermayeli olarak bu sektörde bir iş fikri arıyorsanız; Kombi ve petek bakımı tam olarak aradığınız iş fikri olabilir. Bu konuda kendinizi geliştirerek ve Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla sertifika alarak bu iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

DIŞ ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

Öneri: 7/10

Son dönemde insanların dış çekim fotoğrafçılarına olan ilgisi tam anlamıyla “tavan yapmış” durumunda. Ortalama 6 ila 10 bin lira arasında değişen profesyonel bir fotoğraf makinesi alarak bu işe başlayabilirsiniz. Elbette öncelikle profesyonel olarak fotoğraf çekebilecek kadar kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler ve Dernekler aracılığıyla oluşturulan yüzlerce ücretsiz kurstan faydalanabilirsiniz. Birkaç aylık eğitim sonrasında, sosyal medyada hesaplar açın ve küçük bütçeler ile reklam vererek dış çekim fotoğrafçılığı için iş almaya başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

EV YEMEKLERİ DÜKKANI AÇMAK

Öneri: 6/10

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ev yemekleri yaparak yada yaptırarak ve bunları satabilecek bir dükkan açabilirsiniz. Ev yemeklerini kendiniz yapabileceğiniz gibi başkalarına da yaptırabilirsiniz. Her halükarda güzel ve nezih bir yemek satış noktası açarsanız kesinlikle para kazanacaksınız. Ev yemekleri dükkanı açmak için en fazla 10 bin liraya ihtiyacınız olacak.

KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Öneri: 8/10

Kültür mantarı ve diğer birçok mantar yetiştiriciliğinde harika paralar var. Bu sektöre girebilmek istiyorsanız az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Mantar yetiştiriciliği ile ilgili olarak Google‘nin Youtube servisinde harika videolar var. Sadece bu videolar aracılığıyla bile bu işi yapabilmenizin mümkün olduğunu belirtelim. Bu iş için en az 5 bin liraya ihtiyacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

AYAKKABI SATIŞ DÜKKANI

Öneri: 8/10

Hepinizin bildiği üzere bir ayakkabı satış dükkanı açılabilir. Ayakkabıları temin etmek için binlerce farklı fabrikanın olduğunu unutmayın. Ayakkabı satış dükkanında kar marjının çoğu zaman yüzde 200’e vardığını unutmayın. Minimum sermaye tutarı ise bu iş için 15 bin liradır. Küçük sermaye ile yapılabilecek bir iş olduğu gibi çok yüksek sermayeler ile açılan ayakkabı satış dükkanları da bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ayakkabı Dükkanı Açmak

BEBEK GİYİM MAĞAZASI

Öneri: 8/10

Bebek giyim mağazaları aslında çok yüksek sermaye istemez. Bu tür bir mağazayı 10 bin lira ile bile kurabileceğiniz gibi milyonlarca liraya da kurabilirsiniz. Bu tür bir mağazada dekorasyon ve diğer dekor ürünlerinin önemi büyüktür. Eğer güzel bir mekan kurmak istiyorsanız çok fazla sermaye ihtiyacınız olacak ama küçük ve nezih bir bebek giyim mağazası açmak ortalama 20-30 bin lira ister.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çocuk Giyim Mağazası Açmak

OTO YIKAMA DÜKKANI

Öneri: 7/10

Oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız bu iş kolunun diğer iş kollarına benzemediğini ve bu iş için gece gündüz çalışmanız gerektiğini unutmayın. Oto yıkama dükkanlarında ayrıca bayilik alabilirsiniz. Ortalama bayilik ücreti 10-15 bin lira civarındadır. Bayiliklere göz atmak için Oto Yıkama Bayilikleri Veren Firmalar adlı rehbere göz atabilirsiniz.

HALI YIKAMACI

Öneri: 7/10

Halı yıkama dükkanı da oto yıkama dükkanı gibi bir iş koludur ve bu iş kolunda da gece gündüz çalışmanız gerektiğini unutmayın. Son zamanların popüler işlerinden biridir ve her geçen gün daha fazla sektör büyüme göstermektedir. Halı yıkama sektörüne girmek istiyorsanız küçük bir dükkan için ortalama 10 bin lira sermayeye ihtiyacınız var.

ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK

Öneri: 6/10

Yine herkesin bildiği ancak eskisi kadar düşük sermayeler ile açılmayan bir iş kolu olan Çiçekçi Dükkanı işi de halen küçük sermayeler ile kurulabiliyor. Farklı ve bir kategoriye yönelik küçük bir çiçekçi dükkanı açabilirsiniz. Minimum 25 bin liralık bir yatırım maliyeti gerekecektir.

İLGİLİ: Çiçekçi Dükkanı Açmak

DÜŞÜK GİRİŞ BEDELLİ BAYİLİKLERE GÖZ ATIN

Öneri: x/10

Türkiye’de yeni yeni büyümeye çalışan veya hızla büyümek isteyen bazı şirketler düşük ücretler ile bayilik verir. Bu bayilikler ise her zaman verilmek yerine ara dönemlerde artış gösterir. Bazı bayiliklerin zaman zaman giriş bedelleri 50 bin lira iken özellikle yılbaşına yakın dönemlerde 10 bin liraya kadar düşüş gösterir. Karlı İş Fikirleri’nin BAYİLİK VEREN FİRMALAR adlı kategorisinde sık sık ucuz bayilik veren şirketlere de yer veriyoruz. Takipte kalmayı unutmayın. Her yatırımcı için önemli fikirlere yer veriyoruz.

BÜFE AÇMAK

Öneri: 9/10

Orta halli bir market açmak için minimum 40-50 bin liralık sermayeye ihtiyacınız var. Ancak 8-10 bin lira ile büfe açmanız mümkün. Güzel ve işlek bir nokta bulabilirseniz eğer 8-10 bin liraya büfenizi paket halinde kurabilir ve yine 2-3 bin liralık malzeme ile direkt olarak satışa başlayabilirsiniz. Büfelerde özellikle hızlı tüketim malzemeleri satılması nedeniyle kısa zamanda yüksek cirolar elde edebilirsiniz. Büfe açacağınız noktanın işlek bir nokta olması çok önemlidir ve bazı büfelerin aylık 50-60 bin liraya kadar para kazandırdığını da unutmayın.

İLGİLİ: Büfe Açmak

T-SHİRT SATIŞI

Öneri: 8/10

Ciddi bir büyüme potansiyeli olan ve küçük sermayeli olarak kurulabilen bir iş fikri arıyorsanız, t-shirt tasarlayıp bunları pazarlamaya girişebilirsiniz.

Her yıl ciddi bir değişim gösteren, daima yeni ve farklı tasarımların piyasaya girdiği t-shirt sektöründe yeni girişimcilere de eşsiz fırsatlar var. Üstelik bizzat t-shirt alıp bunların baskısını yapmaya odaklanmak yerine, t-shirt baskısı yapan firmalardan hizmet alabilirsiniz. Bu sayede 5-10 bin liraya bile rahatlıkla girilebilen bir iş fikri.

ÇİĞKÖFTECİ

Öneri: 7/10

Türkiye’de çiğ köfte bayiliği alabileceğiniz onlarca firma bulunuyor. Firmaların neredeyse tamamında giriş bedeli 10 bin lira civarında. Hatta 3-4 bin liraya bile bayilik alabileceğiniz çiğ köfte markaları bulunuyor.

Az sermayeli iş fikri arayanların sıklıkla hayata geçirdikleri bir iş fikri olmasının yanı sıra, karlı ve geliştirilebilir bir iş fikri olarak da dikkat çekiyor. Çiğ köfte bayileri genellikle çok hızlı nakit dönüşümü sağladıkları için, girişimcilere ek fırsatlar sağlamaktadır.

Artık hemen hemen her sokakta bir çiğköfteci bulmak mümkün. Ancak elbette bazı noktalarda bu konuda eksiklikler bulunuyordur. Siz bu işe girmek istiyorsanız mutlaka dükkanı kuracağınız yere 500 – 600 metre yakınlıkta çiğköfteci olmamasına dikkat edin. Bu sayede dükkanı kurar kurmaz gelir elde etme şansınız olacak. Zira çiğköftede lezzetler hemen hemen aynı, bu konuda en önemli konu rekabetin az olması yani erişilebilir olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KÜÇÜK SERMAYELİ KARLI İŞLER!

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık