1. Anasayfa
  2. İşletme

Küçük İşletmeler İçin Google Benim İşletmem’e (Haritalar) Genel Bakış

Küçük İşletmeler İçin Google Benim İşletmem’e (Haritalar) Genel Bakış
0

Önceki gün, bir arkadaşım yerel bir manikür-pedikür salonundan randevu almak istiyordu. Nerede olduğunu biliyordu, ancak Google Haritalar’da bulamadı, çünkü salon Google İşletme listesinde yer almıyordu. Salona gittiği zaman onlara sorduğu ilk şey onların halen faaliyette olup olmadıklarıydı.

Olay şu, yerel bir işletme sahibiyseniz ve Google İşletmem listesinde bulunmuyorsanız, muhtemelen müşteri kaybediyorsunuz demektir.

Potansiyel müşterileriniz ilk olarak ürün veya hizmeterinizi Google’de arayacaklardır. Bu durumda, Google’de yer edinmeyi ve müşterilerinize tüm özelliklerinizi sunmayı elbette istersiniz. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise Google Benim İşletmem’e kayıt olmaktır. Üstelik harika bir haberimiz var, Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz!

Müşterileriniz çevrimiçi olarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi arayacak ve aradıkları şeyin Google’da olduğu akıllarına gelen ilk seçeneklerden biri. Yerel işletmelerin bir Google aramasında görünmesinin en kolay yolu, Google İşletmem girişinizin tüm özelliklerini almak ve kullanmaktır.

İŞLETMELERE KAYIT

Google Benim İşletmem’e giriş için ilk olarak https://www.google.com/business adresine girin ve ardından eğer varsa Google hesabınız ile giriş yapın. Eğer bir Google hesabınız yoksa, ilgili sayfa tamamen Türkçe ve yönlendirmeleri kullanarak bir Google hesabı açın.

baslayinHesabınızı oluşturduktan sonra ilgili sayfaya geri dönüş yapın ve ana sayfada bulunan “Hemen Başlayın butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Bu kısımda sizden, işletmeniz hakkında çok ayrıntı talep ediliyor. Bu bilgilerin tamamını doldurduğunuza emin olun, bunları bir kereliğine yaptığınız için, birkaç fazla dakikanızı harcadığınıza üzülmeyin. Geri dönüşü fazlası ile olacaktır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Tüm girişi doldurduktan sonra kaydınız onaya alınacak. İncelemeler sonrasında sağladığınız bilgilerin doğru olduğunun anlaşılması üzerine, Google Benim İşletmem ve Google Haritalar (Maps) kaydınız yapılacak. Bu süreçte onay durumunuzu, yine Google Benim İşletmem kontrol panelinizde bulabilirsiniz. Ayrıca söz konusu panel ile birlikte işletmeniz hakkında bütün tasarruflara sahip oluyorsunuz.

Google Benim İşletmem Kontrol Paneli’ne girerken şöyle bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

google harita ekleme

Bu panelde, İşletme Bilgileri kısmında, kendi işletmenizin adını göreceksiniz. İşletmenizin sağ kısmında Yeşil işaret yer alıyorsa, haritalara eklemeniz onaylanmıştır. Ancak Google’de kendi işletmenizi arıyorsanız ve henüz sizin işletmeniz sonuçlarda yer almıyorsa endişelenmeyin, bazen haritalarda yer almak birkaç gün sürebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Türkiye'deki En İyi 72 Yatırım Şirketleri ve Aracı Kurumlar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Haritalar’da Üst Sıralarda Çıkma İpuçları

YAYINLARI KULLANIN

Google İşletmem yayınları, Google İşletmem listenizde mini reklam gibi görünen bir yayın oluşturmanıza olanak sağlayan harika özelliklerdir. Gönderiler için herhangi bir ücret alınmaz, ve listenizi çok daha dikkat çekici hale getirir.
Google İşletmem kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra, İşletmenizin üzerine tıklayın. Yayın oluşturmak için sol menüde bulunan YAYINLAR menüsüne tıklayın. Yayınlarda aldatıcı bilgiler vermemenizi kesinlikle öneriyoruz. İşletmeniz ile ilgili yeni güncellemeleri paylaşmanız en iyi seçenektir. Örneğin yeni bir indirim başlattıysanız bunu paylaşabilirsiniz veya yeni bir hizmet / ürün gibi. Ayrıca seminer, çeşitli etkinliklerden de bazı yayınlar paylaşabilirsiniz.

Önemli olarak, bu yayınlara fotoğraf veya videolar da eklemenizi öneririz. Ayrıca ikinci önemli notumuz ise emojiler. Yeni nesil artık Google’de çeşitli emojiler arama yapıyor ve Google de bunları içeren web sayfalarını indexliyor. Bu durumda emoji içerikli bazı yayınlar da paylaşabilirsiniz. Örneğin, pizza yemek isteyen biri pizza emojisi  pizza ile arama yapabilir.

WEB SİTESİ OLUŞTURMAK

Google Benim İşletmem aynı zamanda size ücretsiz bir web sitesi oluşturma fırsatı sağlar. Google’nin sağladığı business.site adlı uzantı ile birlikte benimisletmem.business.site gibi bir site oluşturabilirsiniz. Web sitenizi oluşturak için, yine Google Benim İşletmem kontrol panelinize giriş yapın ve işletmenizin adına tıklayın. Ardından sol menüde yer alan WEB SİTESİ menüsüne tıklayın. Bu menüye tıkladığınız anda Google işletmeniz için hemen bir web sitesi oluşturur.

Web sitesi üzerinde birçok değişiklik yapma hakkına sahip oluyorsunuz. Türkçe olarak kullanılabilen panel aracılığıyla, birkaç dakikada web sitenize iletişim bilgileri, resimler, videolar, işletmeniz hakkında diğer bilgileri ekleyebiliyorsunuz. Web sitesi hoşunuza gittiyse, söz konusu sayfada sağ üst kısımda bulunan yayinla butonuna basın. Ve tebrikler, artık bir web siteniz var! Bu internette daha kolay bulunabilmenizi sağlayacak. Ancak daha profesyonel olmak istiyorsanız, kendi web sitenizi kurmak isteyebilirsiniz. Bu durumda 25 Dakikada Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur adlı rehberimiz işinize yarayabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir