Küba Asgari Ücret Ne Kadar?
  1. Anasayfa
  2. Şehirler - Ülkeler

Küba Asgari Ücret Ne Kadar?

0

Küba birçok kişinin gezmeyi hayal ettiği uzak bir noktada yer alan küçük ve kendi kendine yeten bir cazibe merkezidir. Küba’da çalışmak isteyenler Küba asgari ücret konusunu merak edeceklerdir.

Evde ticaret fikirleri her ülkede olduğu gibi Küba için de geçerli ama bu ülkede iş kurma fikirleri oldukça çeşitlidir. Yan gelir fikirleri de Küba için oldukça geçerlidir çünkü Küba asgari ücret yeterli gelmeyebilir. Küba’da küçük sermaye ile yapılacak işler vardır. Mesela bu işlerin başında kurye olmak geliyor. Bir motosiklet kiralayıp bu işi yapabilirsiniz. Eğer iş kurma fikri üzerinde araştırma yapıyorsanız en çok para kazandıran iş araştırmasından önce küçük gelirlerle yükselmeye çalışın.

Bu ülkede düşük sermayeli iş fikirleri rahatlıkla hayata geçirilebilir. Küba’da en iyi girişimcilik fikirleri ile bu kıtaya açılacaklar için fırsatlar var. İş fikri konusunda deneyimim yok ama iş bulmak istiyorum diyenler, evde iş fikirleri arayanlar Küba’ya yerleştikten sonra evinizi garajınızı bile kiraya paylaşarak gelirler elde edebilir, evde bilgisayar tamir edebilir beceriniz varsa tesisat onarabilirsiniz.

Küba Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Küba asgari ücret 2023 yılında 830 Amerikan dolarına tekabül ediyor. Bu içeriğimizde verilen tüm dolar birimleri Amerikan doları olacaktır.  Küba’da bir ev kirası veriyorsanız ayda 1070 dolar kazanmanız gerekiyor. 5 kişilik bir aile için aylık masraflar kira dahil 2.500 dolardır. Kira vermeyenler için 1 kişinin aylık mutfak masrafları 500 doları geçmez. 5 kişi için aylık masraflar 1.500 doları geçmez. Aylık şehir içi ulaşım 50 dolar, restoranlarda yemek 1 kişi için aylık 390 dolar tutacaktır. Ülkede nüfusun yüzde 6’sı İngilizce konuşuyor. Küba’da bir lokantada öğle yemeği için 9 dolar ödemeniz gerekir. Fast Food yiyecek menüsü de 7 dolardır. 1 L Coca Cola Küba’da 4 dolardır.

Öğretmen Maaşı$ 434
Doktor Maaşı$ 1400
Eczacı Maaşı$ 1000
Elektrik Mühendisi Maaşı$ 723
Mimar Maaşı$ 860
Garson Maaşı$ 216
Arayüz Tasarımcısı Maaşı$ 662
(1) Veriler bu kaynaktan alınmıştır.

Küba Ev Kiraları Ne Kadar? 2023

  • Küba’da 40 metrekare ev kirası $ 590
  • Tek yataklı daire kirası $ 400
  • Şehir merkezinde 80 metrekare daire $ 1.200
  • 3 yataklı kenar mahallede ev kiraları $ 600
  • Aylık elektrik su gaz giderleri $ 22
  • Şehir merkezinde 1 metre kare daire fiyatı $ 450
  • Kenar mahallelerde 1 metre kare daire fiyatı $200

Küba asgari ücret 2023 yılında da masrafları karşılamıyor ama insanlar bunun yanında ek işler de yapabiliyor.

Küba Market Fiyatları Ne Kadar?

1 Ekmek$ 1.5
1L Süt$ 3
1 Kg Pirinç$ 1.4
12 yumurta$ 3
1 Kg Peynir$ 4
1 Kg Tavuk$ 6
1 Kg Elma$ 5
3 Kg Muz $ 3
5 Kg Patates $ 10
3 L Su $ 2
1 Paket Sigara $ 3

Küba Turist Rehberi

Küba, Karayip Denizi’nde bulunan bir ada ülkesidir. Adanın birkaç küçük takımadası vardır. Küba’nın ana cazibe merkezlerinden biri rom üretimidir. Aynı zamanda bu ülke dünyaca ünlü puroları ile de tanınmaktadır.

Küba’ya gelen çoğu ziyaretçi hava yoluyla gelir. Ancak Küba’nın da harika bir karayolu ağı var. Küba’nın farklı bir tarafını görmek istiyorsanız, kendi arabanızla bir tur atmayı düşünün. Günde birkaç dolara araba kiralayabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce kuralları ve düzenlemeleri kontrol etmenizde yarar var.

Küba’da Yapılacak Şeyler

Küba’da yapılacak çok şey var. Örneğin adanın birçok plajını ziyaret edebilirsiniz. Varadero’da Karayipler’deki en iyi plajlardan bazılarını bulacaksınız. Küba’da bazı harika şelaleler de var. Ülkenin plajları yaz aylarında çok sıcak olabilir, bu nedenle güneş kremi ve şapka kullanılmalıdır.

Küba’da herhangi bir otelde veya bir paladarede kalabilirsiniz. Paladare, bir çeşit pansiyondur. Dilerseniz kırsal bir pansiyonda da kalabilirsiniz. Bunlardan bazıları yerel Kübalılara aittir. Ev yapımı yiyecekler yemeyi, Küba müziği dinlemeyi ve ev konforunun tadını çıkarmayı burada çok rahat gerçekleştirebilirsiniz ama fiyatlar değişebilir, bu nedenle pazarlık yapmalısınız.

Küba, muhteşem doğal güzelliğinin yanı sıra canlı bir kültüre de sahiptir. Ülkenin şehirlerinde zengin bir tarih bulacaksınız ve sokaklar hayat dolu insanlarla dolu. Küba’daki belli başlı şehirlerden bazıları Havana, Camaguey ve Trinidad’dır. Her şehrin kendine has bir çekiciliği vardır ve benzersizdir.

Küba’da Gezilecek Yerler

Ayrıca ülkenin tütün başkenti Vinales’i de ziyaret edebilirsiniz. Vinales, Havana’nın batısında yer alır ve zümrüt yeşili tütün tarlalarına ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede yürüyüş yapma şansınız da olacak.

Daha aktif bir şeyler arıyorsanız, Peninsula de Zapata Milli Parkı’nda şnorkelli yüzmeye veya dalışa gidebilirsiniz. Park ayrıca çok sayıda nadir kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Körfezin etkileyici bir manzarasını sunan Fuerte Matachin askeri kalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Küba’da gezilecek bir diğer yer ise ülkenin en popüler tatil beldesi Varadero. Plajları muhteşemdir ve asma köprü onu anakaraya bağlar. Ek olarak, Parque Ecologico Varahicacos gibi bir dizi cazibe merkezi de bulacaksınız.

Ayrıca dünyanın en iyi Küba romunu ve ülkenin en ünlü restoranlarında bulacaksınız. Bölgede çok sayıda gece kulübü bulacaksınız. Ayrıca bazı lezzetli deniz ürünlerini buralarda tadabileceksiniz.

Ek olarak Küba’ya gelmişken Küba’nın Alejandro Humbolt doğal parkını da görmelisiniz. Bu bölgede yemyeşil tropikal ormanların yanı sıra çok çeşitli hayvanları keşfedeceksiniz.

Küba Yaşam Maliyetleri

Küba Holguin 350 bin nüfuslu bir şehirdir ve burada 1 aylık yaşam maliyeti 900 dolardır. Camaguey 322 bin nüfuslu şehirdir ve burada 1 ay yaşamak için 1.200 dolara ihtiyaç var. Bayamo kenti 235 bin kişilik bir şehirdir ve burada yaşam maliyeti 1.200 dolardır. Las Tunas şehrinde yaşamak için ayda 1.400 dolar para harcamanız gerekiyor.  Ciego de Avila kenti 143 bin kişilik bir şehirdir ve burada yaşam maliyeti aylık 1.250 dolardır.

Küba’ya turist olarak gidecekseniz 1 ay barınma için en az 1.500 doları fert başına gözden çıkarmalısınız. Turistlerin sürpriz masrafları da kaçınılmaz olacağından dünyanın en ücra ülkesinde parasız kalmamak için 1 aylık macera için her ihtimale karşın 10 bin dolar götürmeniz iyi olacaktır.

Kaynaklar

(1) https://teleport.org/cities/havana/salaries/

İlginizi Çekebilir