1. Anasayfa
 2. Yatırım

Kripto Para Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto Para Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

Kripto para dikkat edilmesi gerekenler, ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik krizler sonrasında bireyler alternatif yatırım araçlarına yöneldi. Bu araçlar arasında kripto para yer almaktadır. Riskli işlemler olması sonrasında kullanıcıları belirli zamanlarda tedirgin etmektedir. Kripto paraya başlamak isteyenler veya bazı durumları gözden geçirmek isteyenler için rehber niteliğinde yazımız sizi beklemektedir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para dijital varlık oluşturularak bunların saklanmasını sağlayan para birimidir. Dijital para birimi olarak geçen bu alanda kişiler alım-satım yaparak değerlerine göre para kazancı sağlamaktadır. 

Kullanıcıların yatırım arzına göre piyasada kazanç sağlanmaktadır. Bazı kripto para birimleri zaman içerisinde değerlenirken bazıları uzun süreçte kazanmamaktadır. Belirli dönemlerde yükselişe geçen kripto para birimleri tüm piyasayı etkileyecek duruma gelmektedir. Genellikle ekonomik durumlara göre kripto para piyasasında oynamalar meydana gelmektedir.

Kripto para dikkat edilmesi gerekenler, kripto para nedir, kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir.

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Para Yönetimi: Kripto para yatırımlarında reklamlardan veya çoğu paylaşım yerlerinde anında para kazan gibi paylaşımlar görmektesiniz. Bu tür olaylara inanan kişiler yüklü bir para yatırımı sağlamaktadır. Hatta kredi çekip yatıranlar bile olmaktadır. Kripto para sektörü değişken sektördür. Köşede harcamayı görmediğiniz parayı yatırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde olumsuz sonuçlarda psikolojinize zarar verebilecek durumlar yaşanabilir. Kripto para piyasasında kazanç kesin değildir.
 2. Duyguları Kontrol Etmek: Kripto para piyasasında duygularınıza hakim olarak mantık yönünde hareket etmeniz gerekmektedir. Kripto para yatırdığınız alanla ilgili detaylı araştırmalar sağlayarak yatırım yapmalısınız. Aksi halde boşa yatırım meydana gelebilir. Kripto para ilgilenen kişilerin yüklediği videoları takip ederek sektör hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 3. Yatırım Aracına Dikkat Edin: Kripto para birimlerine para yatırmak için yatırım sitesinin güvenilir olması gerekmektedir. Kripto olarak geniş hacme sahip olan yerleri seçmeniz sizler için daha iyi yatırım alanı sağlayacaktır. Bu durumu daha önceden platformu kullanan kişilerin yorumlarına göre hareket ederek yapabilirsiniz.
 4. Farklı Kriptolar Uzak Durun: Belirli dönemlerde altcoin, shitcoinler çıkmaktadır. Bu coinler yeni çıkanları yatırımları riskli olmaktadır. Ayrıca bu tür coinler genellikle dolandırıcılar tarafından oluşturan kripto para yeridir. Kullanıcıların bu tür coinler uzak durarak en çok tercih edilen kriptoları yönelmese gerekmektedir.
 5. Ani Hamlelerden Kaçının: Ani hamleler kripto para piyasasında meydana gelmektedir. Bazı kripto paralar anlık düşüşe geçerek paniğe yol açabilir. İyi analiz sağlayarak bu durumu koruma çalışın.
 6. Kar-Zarar Durumları: Bazı durumlarda ciddi zarara gidebilirsiniz. Bu zararlardan kurtulmanın yanı elinizdeki parayı kurtarmaktadır. Piyasaların durumuna göre hareket ederek bu analizleri sağlamanız gerekir. Elinizdeki para tecrübe parası olduğunu unutmayın ve büyük umutlar içerisinde hareket etmeyin.
 7. Hazırlıklı Olun: Kripto yatırımcılar günden güne değişiklik göstermektedir. Kimi büyük firmalar kripto para yatırımları veya ona göre ek teşvikler sağlamaktadır. Bu durumlar kripto para piyasasında hareketlenmeler meydana getirebilir. Ani çöküş ve çıkışlara hazırlıklı olarak yatırım psikolojisini anlamanız gerekmektedir. Bu tür durumlara göre hareket ederek yatırımınızı sağlayabilirsiniz.
 8. Düşük Potansiyele Yatırmayın: Piyasada birçok altcoin çıkmaktadır. İlk çıktıklarında oldukça ucuz fiyattan çıkmaktadır. İlerde yükselme düşüncesiyle birçok kişi yüklü para yatırmaktadır. Hatta yükselme sonrasında milyoner olacak kişilerde bulunmaktadır. Ancak bunun olma ihtimali oldukça düşük veridir. Bu tür hayaller sizin için boşa zaman kaybı yaratacaktır. Daha gerçekçi kripto paralarla uğraşma sağlayarak alan hakkında ek gelir oluşturabilirsiniz.
 9. Bitcoin Takibini Bırakmayın: Dünyada en gözde kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin de yer alan hareketlilik direk olarak diğer kripto para birimlerini etkilemektedir. Bu yüzden burada yer alan gelişmeleri, piyasa yatırımları gözden geçirin ve durumunuzu ayarlayabilirsiniz.
 10. Daha Önceki Gelişmelere Bakın: Kripto para birimleri bazı senaryolar tekrarlamaktadır. Bu tür durumlara geçmişten yararlanarak hangi sezonda arttığı, ne kadar yatırım aldığı, süreç içerisinde ne kadar arttığını araştırma yapın. Bu süreç içerisinde yatırımlarınızda yeni fikirler oluşmasını sağlayabilir.
 11. Kripto Para Eğitimlerine Göz Atın: Sosyal medya üzerinde birçok kripto para analizleri ve eğitimleri yer almaktadır. Özellikle yabancıların yaptığı yatırımlara göz atarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Analizlere göz atmak sizler için yatırım fikri oluşturabilmektedir. Ancak yatırım sağlayacakken sağlam kaynaklardan hareket ederek yatırımlarınızı sağlamanız gerekmektedir. 
 12. Paranızı Unutun: Kripto para yatırımlarında en büyük hatalardan biri de anlık kazançlar beklemektedir. Belli dönem için yatırdığınız parayı unutarak hareket edin ve süreci sadece takip edin. Yükseliş gördüğünüzde bunun stabil olduğuna kanaat getirdiğinizde yeni paranızı alabilirsiniz. Unutmayın ki kripto sektöründe herkes kazanacak diye kural yoktur!
Kripto para dikkat edilmesi gerekenler, kripto para nedir, kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir