1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

Kredi Notu Sorgulamanın Yolları

Kredi Notu Sorgulamanın Yolları
0

İş dünyasında bazı fırsatlar hiç sermayeniz olmadığı zaman karşınıza gelebilir. Bu durumda en acil sermaye bulma yöntemi elbette kredidir. 21’nci yüzyıl ile birlikte kredisiz iş dünyasında ilerlemek gerçekten çok zor.

Herhangi bir nedenden dolayı kredi almayı planlıyorsanız eğer, öncelikli konu kredi puanınız. Türkiye’de kredi puanınız yeterli seviyenin altındaysa, tapu, araç, makine ve benzeri değerli bir malı ipotek ettiremiyorsanız kredi alamazsınız. Ancak kredi puanınız yüksekse, herhangi bir malı ipotek ettirmeden de rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Kredi notumuzu nasıl öğreneceğiz?

Kredi Notu Sorgulama rehberinde yer aldığı üzere, kredi notunu sorgulamanın birçok yolu var. Türkiye’de kredi notunu hesaplayan ana kurum Kredi Kayıt Bürosu’dur.(KKB). KKB vatandaşlara hizmet verebilmek adına Findeks adlı internet sitesini kurmuş ve kullanıcıların diledikleri zaman ücret karşılığında kredi puanlarını ayrıntılı bir şekilde görmesini sağlamıştır. Ancak belirttiğimiz üzere Findeks üzerinden kredi notunuzu sorgulamak ücretlidir. Cep telefonu faturanıza ek veya direkt kredi kartınız ile Findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ücreti 9 liradır.

Ücretsiz olarak kredi notunuzu sorgulamanın ise bazı alternatif yolları vardır. Öncelikli olarak bir banka hesabınız varsa, yüksek ihtimal ile bağlı bulunduğunuz banka şubesine giderek kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca İş Bankası ve Garanti Bankası’nın internet bankacılığı hizmetlerinden de kolaylıkla kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlemler çok basittir ve dilendiği takdirde müşteri hizmetleri aranılarak da gerçekleştirilebilmektedir.

KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI

kredi

Kredi notunuz 1 ila 1900 puan arasında hesaplanmaktadır. Genel geçer bilgiler olarak;

1 ila 699 puan aralığında yer alıyorsanız muhtemelen riskli gruptasınız. Bu grupta yer alan kişiler ya çok kötü bir kredi geçmişine sahiptir yada daha önce bankalar ile pek çalışmamıştır.

700 ila 1099 puan aralığında yer alan kişiler ise orta riskli olarak değerlendirilir. Kredi alma ihtimalleri düşüktür.

1100 ila 1499 puan aralığı ise Türkiye’de vatandaşların en çok bulunduğu kredi puanı aralığıdır. Bu grupta yer alıyorsanız istediğinizin çok altındaki rakamlar ile kredi çekebilirsiniz.

1500 ila 1699 aralığındaki kredi notu puanları ise bankalar tarafından risksiz olarak değerlendirilir. Diledikleri krediyi almak konusunda genellikle sorun yaşamazlar.

1700 ila 1900 puan aralığında yer alıyorsanız yüksek ihtimal ile daha önce bankalardan yararlandığınız hiçbir hizmette sorun yaşamamışsınızdır. Dilediğiniz krediye dilediğiniz bankadan rahatlıkla başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir