Kredi Kartı Limitini Artırmanın Garantili 8 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Kredi Kartı Limitini Artırmanın Garantili 8 Yolu

0

Türkiye’de her yıl düzenli olarak kredi kartları artarken, kredi kartları ile yaptığımız alışverişlerde de önemli oranda yükselişler var. Kredi kartları artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor olup, bu açıdan kredi kartı limiti de önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor. Eğer kredi kartı limitinizden memnun değilseniz, garantili olarak artırmanızı sağlayabilecek birçok yol var.

Ülkemizde 2019 yılının ikinci yarısı itibarıyla 67 milyon kredi kartı var. Bu kartlar ile ortalama olarak bir yıl içerisinde 820 milyar liralık harcama yapıyoruz. Bu tutar yıllık ortalama yüzde 15 civarında büyüme kaydediyor. 2020 yılında söz konusu rakamın 1 trilyon liraya ulaşması beklenirken, harcama tutarına doğrudan kredi kartı limitleri etki ediyor.

Herhangi bir bankada bulunan kredi kartınızın limitini yükseltmek istiyorsanız, sizler için garantili 8 adımı listeledik…

ÖNCELİKLİ OLARAK: KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL BELİRLENİR

Bankalarda bulunan kredi kartı limitiniz yasal düzenleme ile birlikte tüm bankalar tarafından ortak sistem ile belirlenir. Bunun için basit bir hesaplama formülü kullanılıyor. Kredi kartlarınızın toplam limiti, ilk yıl için aylık gelirinizin 2 katı, sonraki yıllar için ise toplam maksimum 4 katından fazla olamaz.

Örneğin aylık 2 bin lira geliriniz varsa, kredi kartı aldığınız ilk yıl toplam tüm kredi kartlarınızın limit 4 bin lira, ikinci yıldan sonra da 8 bin liradan fazla olamaz. Eğer geliriniz artarsa, bankalara gelir belgesi göstererek bu limitinizi artırabilirsiniz. Ancak bankalar direkt olarak bu limitleri sonuna kadar zorlamaz, bunun için rehberde yer alan maddelere ihtiyaç duyacaksınız.

1. BORÇLARINIZA SADIK OLUN

Bankalar kredi kartları aracılığıyla gelir elde etmektedir. Bu nedenle bankalar arasında daha fazla kredi kartı harcaması yapmanızı ister. Ancak bu harcamalarınızın ödemelerini zamanında yapmadığınız takdirde bankalar bu durumdan zarar görmektedir. Bu nedenle bankalar borçlarınıza sadık olduğunuz takdirde kredi kartı limitlerinizi yükseltmek konusunda daha iştahlı olacaktır. 2 yıllık bir düzenli ödeme periyodu mutlak takdirde limit artışına doğrudan etki etmektedir.

Bu nedenle bankalarda bulunan kredi kartı borçlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak ödemeniz önemlidir.

2. TÜM BORCU ÖDEYİN

Bankalarda bulunan kredi kartlarınız ile harcama yaptığınız zaman ortalama yüzde 40’ını hesap kesiminden sonraki 10 gün içerisinde ödemeniz istenir. Bu tutara asgari ödeme tutarı denir. Ancak sürekli olarak bu tutarı ödemeniz, paranızın ya da gelirinizin az olduğuna işaret eder. Bu durumda kredi kartınızın limitini yükseltmek istiyorsanız, sık sık kredi kartı borcunuzun tamamını ödemenizi öneririz.

3. KREDİ NOTUNUZU YÜKSELTİN

Bankalardan yeni kredi kartı almak veya kredi kartı limitinizi yükseltmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu elbette kredi notudur. Kredi notunuz yükseldikte kredi kartı limitlerinizi doğrudan etkiler. Kredi notu bambaşka bir süreç olsa bile, bu listede yer alan her madde de doğrudan kredi notunuzu da yükseltecektir. Bu nedenle rehberde yer alan maddelere özen göstererek, kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz. Aslında tüm süreç birbiri ile doğrudan bağlıdır.

4. HARCAMALARINIZI KART İLE YAPIN

Bankalar kredi kartları ile sık sık alışveriş yapan müşterileri ister. Çünkü her harcama bankaya doğrudan gelir sağlamaktadır. Bu nedenle çok az tutarlar olsa bile harcamalarınızı kredi kartları ile yapmanızı mutlaka öneririz. Bu durumun kısa vadede pek etkisi olmasa bile uzun vadede kredi kartı limitlerinize doğrudan etki edecektir.

5. KULLANMADIĞINIZ KARTLARI KAPATIN

Yasal düzenleme ile birlikte tüm bankalarda bulunan kredi kartlarınızın limiti ile geliriniz doğrudan ilgilidir. Bu nedenle farklı veya kullandığınız bankalarda bulunan ancak kullanmadığınız kredi kartlarını mutlaka kapatın. Bu sayede ekstra limit açmış olursunuz ve diğer kredi kartlarınızın limitini yükseltme fırsatı elde edersiniz. Bu konuda kredi kartı limiti nasıl belirlenir başlığında ek olarak değinmiştik.

6. KREDİ BORÇLARINIZA ÖZEN GÖSTERİN

Tüm bankalar tüm müşterilerin finansal durumunu ayrıntılı olarak tek bir ekranda görebiliyor. Bu nedenle eğer bankalardaki kredi kartlarınızın durumu iyi ise ancak kredi borçlarınız çok fazlaysa veya gecikmeye girmişse; bu durumda bankalar yine size ekstra kredi kartı limiti sağlamayacaktır. Bu nedenle bankalara olan diğer borçlarınızı da eksiksiz ve zamanında ödediğinize dikkat edin.

7. SIK BAŞVURU YAPMAYIN

Kredi kartınızın limitini yükseltmek istediğinizi anlıyoruz. Bu durumda muhtemelen sık sık kredi kartınızın limitini yükseltmek için çağrı merkezinden, şubelerden veya online bankacılık sisteminden kredi kartı limit artırımını talep ediyorsunuzdur. Ancak bu işlemi sık sık gerçekleştiriyorsanız, bankalara “param kalmadı” mesajını veriyorsunuzdur. Ve bankalar parasının olmadığını düşündüğü kimseye ekstra limit sağlamaz. Bu nedenle asla ama asla bankalarda bulunan kredi kartı limitinizi artırmak için sık sık başvuru yapmayın. Son başvurunuz üzerinden minimum 6 ay geçmiş olduğuna dikkat etmenizi öneriyoruz.

8. OTOMATİK ÖDEME TALİMAT VERİN

Çok az etkilese bile, bankalar otomatik ödeme talimatlarına dikkat etmektedir. Bu nedenle elektrik, su, telefon veya diğer aylık ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vermenizi öneriyoruz. Bu sayede bankalar kredi kartı üzerinde uyguladığı masrafları da azaltmakta ve ekstra bonus-cip de sağlamaktadır.

LİMİT ARTIRIM ENGELLENMESİ DURUMU

Yasal düzenlemeler gereği bankalarda bulunan kredi kartlarınızın asgari ödeme tutarını bir takvim yılı içerisinde 3 defa zamanında ödemezseniz, bankalar limit artışınızı kapatmaktadır. Bu nedenle mutlak suretle bir takvim yılı içerisinde (1 Ocak – 31 Aralık) asgari dönem borcunuzu 3 defa geciktirmeye dikkat edin.