Kredi Çekemiyorum Nereden Para Bulabilirim

kredi para

Ülkemizde girişimci ve yatırımcıların en çok sorun yaşadığı konulardan biri de sermaye bulmaktır. Ancak birçok girişimci ve yatırımcı sermaye bulmak üzere bankalara başvurduğu zaman olumsuz yanıt almaktadır. Eğer kredi çıkmıyorsa ve iş fikrinizi hayata geçirmek için paraya ihtiyacınız varsa; bu durumda para bulabilmeniz için farklı yolları denemeniz gerekir.

Bu yollar garanti değildir, bu nedenle kredi notunuzu yükseltip kredi çekmek üzere de harekete geçebilirsiniz. Eğer bu yola başvuracaksanız; bunun için de net bir şekilde kredi notunuzu artırmak üzere bilgi sağlayacağız.

AİLENİZ ve AKRABALARINIZDAN BORÇ İSTEYİN

Daha önce Aileniz veya akrabalarınızdan borç istemediyseniz şansınız çok yüksek. Türkiye’de insanlar duygusaldır ve diğer insanlara yardım etmeyi sever. Eğer onların yanında krediniz varsa ve işinizi iyi anlatabilirseniz borç isteyebilirsiniz. Borç istediğiniz tutar eğer yüksekse birkaç akrabanızla bölüştürmeye çalışın.

Aileniz ve akrabalarınızdan borç istediğiniz zaman bu paraya ne yapacağınızı iyice anlatmayı ihmal etmeyin. Ayrıca bu borç parayı ne zaman geri ödeyeceğiniz konusunda net bir taahhüt verin. Bunun için bir sözleşme de yapabileceğinizi mutlaka belirtin.

KOSGEB PROGRAMLARINA GÖZ ATIN

Ülkemizde girişimci ve yatırımcılar için en çok destek sağlayan kurumların başında KOSGEB gelmektedir. Her türlü girişimi destekleyen ve çeşitli sektörlere yönelik hibe programları bulunan KOSGEB aracılığıyla kolaylıkla işinizi kurmak üzere kredi veya hibe alabilirsiniz.

KOSGEB programlarından faydalanmak için öncelikli olarak girişimcilik belgesi almanız gerekir. İlgili belge İŞKUR aracılığıyla başvurular ile alınabiliyor. Eskiye nazaran Girişimcilik Belgesi almak için kurslara aktif olarak katılmanız da gerekmiyor. Online olarak girişimcilik belgesi alabilirsiniz.

HİBE PROGRAMLARI

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

KOSGEB’den kredi veya hibe programlarından olumlu yanıt alamadıysanız eğer HİBE programlarına da göz atabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi kurumları sık sık iş yapmak isteyenler için hibe programları açmaktadır. İlgili hibe programlarını sık sık incelemeyi ihmal etmeyin.

Hibe programları tam olarak işiniz ile doğrudan ilgili olmasa bile, işinizi belirli ölçüde değiştirmeyi de planlayabilirsiniz. Zira, ülkemizde yeni iş fikirleri için sermaye bulmak gerçekten zor. Eğer bu şansınız varsa, mutlaka değerlendirin.

BORSA VE ODALARA BAŞVURUN

Türkiye tam anlamıyla Odaların ve Borsaların cennetidir. Türkiye’nin her ilinde sayısız borsa ve oda bulunmaktadır. Çeşitli amaçlar için kurulan bu oda ve borsalar yine çeşitli dönemlerde girişimci ve yatırımcılar için eğitim, hibe ve destek programları başlatmaktadır. Siz de işiniz ile doğrudan ilgili odalar ve borsalardan bilgi alabilirsiniz.

SENETLE ALIŞVERİŞ YAPMA İMKANI VEREN İŞLETME FIRSATLARI

Ülkemizde birçok perakende işletmesi senet ile alışveriş yapmanıza imkan tanımaktadır. Bu işletmelerden birine giderek senet ile aldığınız ürünleri, başka birine satarak nakit para elde edebilirsiniz. Lakin, bu yönteme başvururken; sıradan bir kredi faizinden çok daha fazla zarar edeceğinizi belirtelim. İlgili yöntemde, hem aldığınız ürünü piyasa fiyatının üzerinde alacaksınız hem de satarken piyasa fiyatının altında satacaksınız.

KREDİ NOTUNUZU YÜKSELTİN

Kredi dışındaki hemen hemen tüm yöntemler size kısa sürede tam olarak istediğiniz tutarda nakit sağlamayabilir. Ayrıca bazı yöntemler doğrudan kredi faizlerinden bile masraflıdır. Bu nedenle kredi çekemiyorsanız eğer, iş fikrinizi biraz erteleyip; kredi notunuzu yükseltmeyi bekleyebilirsiniz. Her şeyi doğru yaparsanız 5-6 ay içerisinde kredi çekmenize yetecek kadar kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

1. BORÇLARINIZA SADIK OLUN

Bankalar kredi kartları ve krediler aracılığıyla gelir elde etmektedir. Bu nedenle bankalar daha fazla kredi kartı harcaması yapmanızı ve kredi kullanmanızı ister. Ancak bu harcamalarınızın ödemelerini zamanında yapmadığınız takdirde bankalar bu durumdan zarar görmektedir. Bu nedenle bankalarda bulunan kredi kartı ve kredi borçlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak ödemeniz önemlidir.

2. TÜM BORCU ÖDEYİN

Bankalarda bulunan kredi kartı ve kredi borçlarınızın tamamını veya ödeyebildiğiniz kadar yüksek kısmını ödeyin.

3. HARCAMALARINIZI KART İLE YAPIN

Bankalar kredi kartları ile sık sık alışveriş yapan müşterileri ister. Çünkü her harcama bankaya doğrudan gelir sağlamaktadır. Bu nedenle çok az tutarlar olsa bile harcamalarınızı kredi kartları ile yapmanızı mutlaka öneririz.

4. KULLANMADIĞINIZ KARTLARI KAPATIN

Yasal düzenleme ile birlikte tüm bankalarda bulunan kredi kartlarınızın limiti ile geliriniz doğrudan ilgilidir. Bu nedenle farklı veya kullandığınız bankalarda bulunan ancak kullanmadığınız kredi kartlarını mutlaka kapatın.

5. KREDİ BORÇLARINIZA ÖZEN GÖSTERİN

Tüm bankalar tüm müşterilerin finansal durumunu ayrıntılı olarak tek bir ekranda görebiliyor. Eğer bankalardaki kredi kartlarınızın durumu iyi ise ancak kredi borçlarınız çok fazlaysa veya gecikmeye girmişse; bankalar yine size ekstra kredi kartı limiti sağlamayacaktır. Bankalara olan diğer borçlarınızı da eksiksiz ve zamanında ödemeye dikkat edin.

6. SIK BAŞVURU YAPMAYIN

Bankalar sık sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin “paraya acil ihtiyacı” olduğunu düşünür ve o müşteriyi riskli olarak algılar. Bankalara sık sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapmamaya özen gösterin. Son başvurunuz üzerinden mutlaka 3 ay geçsin.

7. OTOMATİK ÖDEME TALİMAT VERİN

Çok az etkilese bile, bankalar otomatik ödeme talimatlarına dikkat etmektedir. Elektrik, su, telefon veya diğer aylık ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı vermenizi öneriyoruz.

8. BORÇLUYSANIZ BORÇLARI YAPILANDIRIN

Bankalarda ödeme güçlüğü çektiğiniz borçlarınız varsa, bu borçların üst üste birikmesini ve faiz ile ciddi oranda artmasını izlemek yerine; banka ile iletişime geçerek yapılandırın. Yapılandırma döneminde kredi notunuz da bundan ciddi oranda etkilenmez.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık