KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

meryem-koçoğlu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimciler ve KOBI’lere hibe ve kredi desteği sağlıyor. Bu hibe ve kredi alanların yorumları ve görüşleri ise kredi ve hibe almak isteyenler için büyük önem arz ediyor. Daha önce KOSGEB Kredi alanların yorumlarına göz atarak sizde bu önemli noktalara ve ipuçlarına mutlaka dikkat edin. KOSGEB iş kurmak isteyenler için önem arz eden bir kurumdur ve bu kurumdan alacağınız ödemeler sizler için büyük önem arz etmelidir.

KOSGEB’DEN KREDİ ALANLARIN YORUMLARI

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İZMİR ALİAĞA – AYSUMAN YILDIRIM


İzmir’in ALiağa ilçesinde 41 yaşındaki Aysuman Yıldırım, uzun yıllar evlere ütü yapmaya gidiyordu. Bu durumdan sıkılan ve para kazanamayan Yıldırım, Aliağa Ticaret Odası ile KOSGEB ve İŞKUR aracılığıyla yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurup kendi “Yıldırım Çamaşır ve Ütü Evi” adlı işletmeyi kurdu. Konu ile ilgili olarak konuşan Yıldırım, “Bir yıl önce böyle bir dükkanı ve işi hayal dahi edemezdim” diyen Yıldırım, “Bu eğitim fırsatını verdiği için başta İŞKUR ve KOSGEB’e daha sonra her aşamada desteklerini esirgemeyen Aliağa Ticaret Odası ve Başkanımız Adnan Saka’ya çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ORDU ÜNYE – MERYEM KOÇOĞLU

Ordu’nun Ünye ilçesinde ev hanımı olan 35 yaşındaki Koçoğlu, evinde yaptığı turşulardan olumlu tepkiler alınca kendi işletmesini kurmaya karar verdi. Hemen KOSGEB’e başvuruda bulunan Koçoğlu, burada verilen kredi ile 52 farklı turşunun satıldığı işletmesini kurmayı başardı. Konu ile ilgili olarak konuşan Koçoğlu, “Kadınlarımız hayallerini eğer gönülden istiyorlarsa kesinlikle gerçekleştirebilir. Önemli olan istemek.” dedi.

DİYARBAKIR – SELDA SUNAY

Diyarbakır’da 6 ay boyunca öğretmenlik mesleğine atama bekleyen ancak her atamada hayal kırıklığına uğrayan Selda Sunay, kendi işini kurmak için Diyarbakır’da bulunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurdu. Başvurudan 50 bin lira kredi alan Sunay, ünlü bir çikolata firmasının da Türkiye’deki 7’nci bayiliğini alarak bir dükkan kurdu. Konu ile ilgili olarak konuşan Sunay, “4 ayrı üniversite mezunuyum. Olsa yine okuyacağım. 8 kardeşiz. Hepimiz de üniversite mezunuyuz. İlk üniversitem Dicle Üniversitesi inşaat, daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Ondan sonra Vergi ve Muhasebe uygulamalarını bitirdim. En sonda Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldum. Formasyon eğitimimi aldım. Ücretli Öğretmen olarak işe başladım. Kadro alamadım. Yaklaşık bir altı sene ücretli öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenliği çok seviyordum. Daha sonra böyle bir işe giriştim. Diyarbakır’da bir bayanın yapabileceği en elit iş ne olabilir diye düşündüm. Çikolata aklıma geldi. Sonra firmayla görüşmelere başladım. Zorlu bir süreçten sonra 1 sene önce iş yerini açtım. Türkiye’de 7’nci, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da tek şubeyiz. İşyerini açarken KOSGEB’den de 50 bin liraya yakın destek aldım” dedi.

TOKAT – HAKAN KARAGÖLLÜ

İşsizlikten sıkılan 33 yaşındaki Tokatlı Hakan Karagöllü, KOSGEB desteği ile 20 bin liralık kredi alarak ‘stick şeker’ paketleme işine girdi. 500 bin lira ciroya ulaşmayı başaran Karagöllü, “Bir gün kafede otururken, elimde bir şeker paketi ile kafama vurarak ‘Ne yapsam?’ diye düşünüyordum. Ardından ‘Bunu yapan nasıl yapmışlar?’ gibi bir düşünceye kapıldım. Sonra, sosyal medyadan üretim aşamalarının videolarını izledim ve yatırım maliyetlerini hesaplamaya başladım. Pazar analizi yaptım. Analizlerden sonra bu işe girmeye karar verdim. KOSGEB desteğiyle 20 bin lira sermaye ile işe başladım. Stick şekerle yola çıktığımız ticari hayatımıza yeni ürünler de ekledik. Islak mendil üretimi, sıvı ve katı baharat dolumları yapıyoruz. Şu anda ikinci yılımız. Ortalama yıllık 500 bin lira ciro yapıyoruz. Yurt dışına ürünlerimiz gitti. Direkt kendi ihracat belgemizle değil de İstanbul’da bir aracı firma sipariş aldı. Ürünü oraya teslim ettik. Onların vasıtasıyla Kanada ve Ukrayna’ya ürünlerimiz ulaştı” dedi.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık