KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme
 1. Anasayfa
 2. KOSGEB Kredi ve Hibe

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme

0

2018 yılına girerken Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için önemli bir süreç başlıyor. Yeni yılda da KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen KOBİ’ler mutlaka KOBİ Beyannamesi doldurmak veya var olan beyannamelerini güncellemek zorundadır. Eğer bu işlemleri başarılı bir şekilde yapmazsanız, yeni yılda KOBİ desteklerinden faydalanamazsınız.

Türkiye’de KOSGEB tarafından KOBİ‘lere zaman zaman önemli teşvik, hibe ve kredi fırsatları sunuluyor. Bu fırsatlardan faydalanmak için KOSGEB’in KOBİ sisteminden giriş yaparak KOBİ Beyannamesi sunmanız gerekiyor. KOSGEB’in KOBİ’ler için hazırladığı sisteme giriş yaptıktan sonra ortalama 15 dakika içerisinde beyannameyi doldurma ve güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz.

KOBİ Beyannamesi işlemlerini internet ortamında doldurduktan sonra mutlaka internet çıktısını alıp bağlı bulunduğunuz KOSGEB İlçe Müdürlüğü’ne “kaşeli ve imzalı olarak” teslim etmeniz gerekiyor.

KOBİ Beyannamesi nasıl doldurulur?

kobi-beyannamesi3

Adım adım ilerleyerek KOBİ beyannamesini kolaylıkla doldurabilirsiniz. İşlemleri yaparken en net bilgileri sağlamaya çalışın.

 1. KBS Sistemine giriş yapın. 
 2. Daha önce KOSGEB’e kayıt yaptırdığınız zaman aldığınız kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Kayıt olmadıysanız ilk kayıt kısmından kayıt olunuz.
 3. Giriş yaptıktan sonra beyanname vermek istediğiniz yılı işaretleyin (2018)
 4. Karşınıza işletmeniz ile ilgili sorular gelecek. Bu sorulara net cevaplar sağlayın.
 5. İşletmeniz ile ilgili resmi bilgiler talep edilecek. Bu bilgileri işletme evraklarınızdaki gibi doldurmanız gerekiyor.
 6. Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı kısmını doldurun.
 7. Bir yetkili girişi yapın. Yetkili girişi yaparken, işletmenin ilgili yetkilisi için TC Kimlik No ve Telefon no bilgilerini sağlamalısınız.
 8. Faaliyet Konusunu seçin. İşletmenizin bağlı faaliyetini temsil eder.
 9. Otomatik olarak adres bilgileri karşınıza gelecek. Bilgiler doğru ise DEVAM tuşunu tıklatın.
 10. Son adımda da karşınıza KOBİ Beyannamesi formları gelecek. Bu formları indirmeniz gerekiyor.
 11. Bu çıktıları indirdikten sonra kaşe veya imza atın. Bu belgeleri bağlı bulunduğunuz KOSGEB müdürlüğüne teslim edin.
 12. Teslim ederken işletmenize ait İmza Beyannamesi/Sirküleri ve Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi belgeleri de istenmektedir. Yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin.

Neden Beyanname Vermeliyiz?

KOSGEB günümüzde Türkiye’nin KOBİ’ler için en önemli destek kuruluşları arasında yer alıyor. Sık sık yıl içerisinde KOBİLER için çeşitli teşvik ve destekleme programları düzenleniyor. Eğer bu destek ve teşviklerden faydalanmak istiyorsanız mutlaka KOSGEB’e KOBİ beyannamesi sunmak zorundasınız. Bu destek ve hibe programları KOBİ’ler için çok değerlidir; Şirketinizi geliştirmek ve piyasa şartlarına ayak uydurmak istiyorsanız mutlaka bu beyannameyi doldurduktan sonra KOSGEB’e sunmanızı tavsiye ediyoruz.

Birçok işletme KOSGEB desteği alarak bugün önemli işlere imza atmayı başardı. Eğer ilk kez KOSGEB’e başvurmayı düşünüyorsanız, ilk olarak KOSGEB ilçe müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgiler almaya çalışmanızı da öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir