1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

KOSGEB İş Planı Örnekleri 2019

KOSGEB İş Planı Örnekleri 2019
6

Türkiye’de girişimciler ve işletmeler için en önemli kurumların başında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) geliyor. KOSGEB’den destek alabilmek için başvuru esnasında iş planı sunmanız gerekmektedir. Başarılı bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’den destek alabilmeniz daha kolaydır. İş planında çeşitli hataların bulunması ve eksikliklerle dolu hazırlanması KOSGEB’den teşvik almanızı büyük ölçüde engelleyebilir.

Özellikle KOSGEB’in girişimciler için sağladığı 50 bin liralık geri ödemesiz krediyi alabilmek için, KOSGEB’in destek sağladığı alanlarda bir iş planı hazırlanması gerekiyor. Başarılı bir iş planı hazırlayabilmek için rehberimizde yer alan İş Planı Örnekleri ‘ne göz atmanızı öneriyoruz. İş planı örneklerine göz atarak, ilgili sektörünüzde daha önce teşvik alan iş planlarına göz atabileceksiniz.

1990 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘na bağlı olarak kurulan KOSGEB, ilk etapta yalnızca imalat sektörünü desteklerken, 2009 yılından itibaren hizmet ve ticaret sektörlerine de destek vermeye başlayarak kapsamını genişletmiştir. Bu kapsamda şuanda KOSGEB’ten hemen hemen her konuda destek alma şansı bulunmaktadır. KOSGEB’den destek alabilmenin ise en önemli yolu başarılı bir iş planı hazırlamaktır. Farklı ve özgüven hissettiren iş planlarının destek alma şansı daima daha yüksektir. Etkileyici bir iş planı örneği hazırlamak için aşağıda yer alan iş planı örneklerine göz atabilirsiniz.

KOSGEB, genel olarak istihdam yaratma potansiyeli olan iş fikirlerine destek sağlamaktadır. KOSGEB’in sağladığı destekler:

 1. KOBİ Proje Destek Programı
 2. Tematik Proje Destek Programı
 3. İşbirliği Güçbirliği Destek Programı
 4. AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı
 5. Genel Destek Programı
 6. Yurt İçi Fuar Desteği
 7. Yurt Dışı İş Gezisi Desteği
 8. Tanıtım Desteği
 9. Eşleştirme Desteği
 10. Bağımsız Denetim Desteği
 11. Nitelikli Eleman İstihdam Desteği
 12. Danışmanlık Desteği
 13. Eğitim Desteği
 14. Enerji Verimliliği Desteği
 15. Tasarım Desteği
 16. Sınai Mülkiyet Hakları Desteği
 17. Belgelendirme Desteği
 18. Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği
 19. Girişimcilik Destek Programı
 20. Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı
 21. Kredi Faiz Desteği
 22. Laboratuvar Hizmetleriü

Özellikle Genel Destek Programı aracılığıyla çok önemli destekler alabilme fırsatı sağlanıyor. Bu desteklerden faydalanmak amacıyla KOSGEB’e başvurduktan sonra başarılı bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB İş Planı Hazırlama konusunda profesyonel destek veren firmalar olduğu gibi, kendi başınıza da KOSGEB İş Planı Örnekleri aracılığıyla iş planı hazırlayabilirsiniz. Özellikle kurmak istediğiniz iş için benzer bir iş planına göz atmak sizlere harika fikirler verecektir. Ancak bu iş planları üzerinde düzenleme yapmadan asla başvuruda bulunmamanız gerekiyor. İş planı örnekleri içerisinde birçok bilgi öznel ve değişkendir.

KOSGEB’ten alacağınız hibe ve destek öncesinde mutlaka yapmanız gerekenler:

 • İşe karar verme
 • İşin kurulacağı bölge / dükkan
 • İşin kurulacağı bölgedeki pazar araştırması
 • İşin niteliği ve gelir potansiyeli
 • Kriz şartlarına dayanıklılık
 • Bölgedeki benzer firmaların durumu
 • Pazardaki olası rekabet durumu
 • İşin diğer firmalardan farklı olacak noktaları
 • Dükkanda / Firmada çalışacak personeller
 • Ortalama masraf tutarı
 • Daha önce yaptığınız işler
 • Size KOSGEB neden destek versin? Açıklamalar…

Bu bilgilere mutlaka sahip olmalı yada direkt olarak cevap verebilecek düzeye gelmeden iş planı örnekleri ile iş planı hazırlamanızı tavsiye etmiyoruz. Birçok girişimci hiçbir şeye sahip olmada, başarılı bir iş planı hazırlayarak KOSGEB aracılığıyla patron olmuştur. Bu fırsatı iyi değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu nedenle iş planı örneklerine tam olarak hakim olun, asla göz gezdirmek amacıyla indirmeyin. KOSGEB iş planı örneklerini ofis programları aracılığıyla indirebilirsiniz. Kosgeb dosyaları PDF ve DOC uzantılıdır. Bu dosyaları Word programı ile rahatlıkla açabilirsiniz. Birçok Android ve IOS işletim sistemli telefon ile de dosyalar rahatlıkla açılabilmektedir.

Eğer KOSGEB İş Planı hazırlama konusunda işinizi riske atmak istemiyorsanız, profesyonel olarak iş planı hazırlayan birçok danışman firma bulunmaktadır. Bu firmalar ortalama olarak 1000 TL ücretle iş planı hazırlamaktadır. Bu firmalardan da rahatlıkla iş planı hazırlayabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İŞ PLANI ÖRNEKLERİ – 2018

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Playstation Cafe Açmak

İŞ PLANI REHBERİ

1. İŞ PLANI NEDİR?

İş planı, girişimcinin kurulu veya kurmayı düşündüğü iş ve işletmesi ile ilgili düşüncelerinin, hedeflerinin, planlarının yer aldığı bir dokümandır. Bu doküman, giri şimciye, iş kurma ve işletme sürecinde yol gösterici bir rehberdir. İş planı, giri şimcinin özelliklerini ve hedeflerini, işletmenin geçmiş ve mevcut dönem özelliklerini, gelecekten beklentilerini, işletme yapısı ve ortaklarını, ulaşmak istediği müşteri kitlesi ve hedeflediği piyasaların özelliklerini, hedef müşteriye ulaşmak için uygulayacağı satış ve pazarlama çalışmalarını, üretmeyi planladığı yeni ürün/hizmetleri, üretim için iş süreçlerini, işletmeyi yürütmek için gerekli idari süreçleri ve örgütlenmeyi, işletmenin tahmini üretim ve satış planlarını, işletmenin finansal hareketlerini, finansalkarlılığını, karşı karşıya olduğu risk ve fırsatları gösteren bir dosyadır.

Kısaca en temel biçimde iş planı, işletmenin başarılı olması, en azından ekonomik anlamda varlığını sürdürebilmesi için neler yapması ve bunları nasıl yapması gerekti ğine karar verme sürecidir.

İş planı, büyük ya da küçük bütün işletmeler tarafından kullanılabilir. İş planı hazırlama süreci ve elde edilecek sonuç, söz konusu işin boyutlarına ve karma şıklığına göre değişmektedir. Küçük işletmeler için yapılan iş planı kısa sürede hazırlanabilirken, büyük işletmeler için çok sayıda alternatiflerin gözden geçirilmesi ve bu sürece çok sayıda kişinin katılması, planın hazırlandığı zaman diliminin uzamasına neden olabilir.

İş planı hazırlanmadan önce, işletmenin tanımlı hedefleri ve bir vizyonu olması gerekir. Ancak bu şekilde hazırlanan bir iş planı yol gösterici bir rehber niteliği taşır.

İş planı bir kez hazırlanıp bırakılmamalı, iş planındaki temel karar ve planları etkileyecek gelişmeler olduğunda, iş planı yenilenmeli ve her zaman işletmeye yön gösteren karar, hedef ve planlar dokümanı olarak saklanmalıdır.

2. İŞ PLANININ KULLANIM ALANLARI

İş planı, bir firmaya genel olarak mantıklı bir yön duygusu kazandırır. Bu genel amaç dışında iş planının çeşitli hedefleri mevcuttur. Bunlar kullanım amaçlarıyla yakından ilgilidir.

İş planı, yeni kurulacak bir işletme için yol gösterici bir rehber olmasının yanında, mevcut durumunu kontrol etmek ve büyümek isteyen kurulu işletmeler tarafından da kullanılır. İş planı, işletmeyi dış tanıtım amacına yönelik olmak
üzere, özellikle işletmenin dış finansman ihtiyacı olduğunda, risk sermayesi şirketlerine, bankalara, olası ortaklara veya üniversite ve kamu kurumlarına işletmeyi tanıtım amaçlı hazırlanır.

İş planından işletme içi kullanımı kapsamında, yeni iş kurmak, mevcut işini büyütmek, yeni ürün/hizmet sunmak, yeni
müşteri gruplarına ulaşmak, üretim sürecini gözden geçirip verimliliğini artırmak, işletmenin hedeflerini gözden geçirip yeni hedefler belirlemek, işletmenin yönetim ve örgütlenme sistemini yenilemek, işletmesinde temel finansman yönetim yapısını oluşturmak, mali verileri yönetim kararlarında kullanmak ve yeni kapasite yatırımı yapmak isteyenler
tarafından yararlanılır. İş planının aynı zamanda, işletmenin önemli dış ortaklarıyla olan ilişkilerinde de kullanım alanları mevcuttur. Öncelikle iş planı bu kesimleri, işletmenin hedefleri, yapısı ve performansı konusunda bilgilendirmek için kullanılmaktadır. İşletme için mali ya da mali olmayan dış destek ihtiyacı varsa, bu kullanım daha da önem kazanır. İş planı, mevcut ya da potansiyel yatırımcıların ve çeşitli destekler sağlayan kuruluşların desteği için de aynı şekilde önem taşır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. 21 Ocak 2019

  KOSGEB İŞ PLANI DANIŞMANLIĞI, Mail adresinden iletişime geçebilirisiniz. 50+ iş planı 2019 öncesi.Yeni yılın ilk onaylanmış 2 iş planı.

  • Ankarada ikamet ediyorum. yeni iş kurmak istiyorum. bir miktar sermayem var. Farkli fikirlere açık olsam da tarım veya hayvancılık düşünüyorum.
   Tavsiye edermisiniz. buna dair bir iş planı hazırlarsak destek alabilirmiyiz.

 2. 16 Kasım 2018

  Yangın malzemeleri, iş güvenliği malzemeleri, trafik malzemeleri satış ve uygulama üzerine bir iş planı örneği varmıdır hazırda veya hazırlanacakmı teşekürler,

 3. pvc iş planı acil lazım. teşekkür ederim

 4. slm ben van merkezden şimdiden tşk ederim 24 yıldır marangozum mobilyacıyım hep işcilik yaptım maddi durumum yok ve dükkan aççam inşallah birazda kendime çalışayım oniki yıldır sigortalı çalışim ve geçen sene kalfalık belgemi aldım vanasıl yacam gosgebden destek alabilirim saolun iyi günler cevabınızı beklim

 5. Teşekkürler emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir