KOBİ Destek Kredisi KOSGEB ve Bankalar
  1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

KOBİ Destek Kredisi KOSGEB ve Bankalar

0

Türkiye ekonomisinin büyük ölçüde lokomotifi konumunda bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için devlet (KOSGEB) ve bankalar tarafından birçok destek kredisi bulunuyor. Bu krediler aracılığıyla KOBİ’ler destekleniyor ve daha fazla pazar payı alması, yeni istihdam sağlaması ve olası olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olması sağlanıyor.

KOSGEB

Türkiye’de KOBİ‘leri en fazla destekleyen kurum Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) direkt olarak KOBİ Destek Kredisi projeleri kapsamında KOBİ’ler için teşvik, destek ve hibe sağlıyor. Türkiye’deki birçok özel ve devlet bankası da KOBİ Destek Kredileri sağlıyor.

300 BİN TL’E KADAR DESTEK

KOSGEB’in KOBİ’lere sunduğu en önemli finansman desteği olan Kredi Faiz Desteği aracılığıyla, KOBİ’lere 300 bin liraya kadar destek sağlanıyor. KOSGEB’in sağladığı destek aracılığıyla, KOBİ’lerin

  • Üretim, kalite ve standartlarını artırmaları,
  • Finansman sorunlarının çözümü,
  • İstihdam yaratmaları,
  • Uluslararası düzeyde rekabet etmeleri amaçlanıyor.

KREDİ FAİZ DESTEĞİNİN ESASLARI

para

1- Kredi faiz desteği, KOSGEB bütçe imkanları dahilinde, işletmelerin ve girişimcilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, günün şartlarına uygun olarak hazırlanan kredi programları kapsamında, bankalar ile yapılan protokoller çerçevesinde kullandırılır.
2- Bu kapsamda yapılan protokollerde; taraflar ve protokoldeki sorumlulukları, kredinin vadesi, limiti, faiz/kar payı tutarı, ödeme şekli, masraf ve ipotek tesis giderleri, kredinin işleyiş ve uygulama süreci imza altına alınır.
3- Bu destek, ana para riski bankaya ait olmak kaydıyla, yatırım, işletme sermayesi ve ihracata yönelik Türk Lirası veya döviz cinsinden nakdi ya da gayri nakdi kredilerin, faiz/kar payı, komisyon vb tutarlarının kısmen veya tamamının KOSGEB tarafından diğer masrafların (Vergi yükümlülükleri, dosya masrafları vb) işletme tarafından karşılanması suretiyle yürütülür.
4- KOSGEB KOBİ kredi faiz desteğinin vadesi azami 48 (kırksekiz) ayı, üst limiti işletme başına 300.000 TL’yi (üçyüzbintürklirası) geçemez.
5- KOBİ’lere sağlanacak kredi faiz desteğine ilişkin başvuru, değerlendirme ve faiz desteğinden yararlanma koşulları ile iş ve işlem akışı KOSGEB ile bankalar arasında yapılacak protokollerle belirlenir.
6- Kredi programı çerçevesinde verilecek yatırım ve işletme kredileri Türk Lirası cinsinden, ihracat kredileri ise döviz ve/veya döviz karşılığı Türk Lirası cinsinden kullandırılır.
7- Taahhüde bağlı kredi programlarında; işletmeden, içeriği programın özelliğine uygun olarak KOSGEB tarafından belirlenen ve yükümlülüklerin yer aldığı bir taahhütname istenebilir.
8- KOSGEB tarafından yapılan tespitler ve verilen onaylara rağmen, işletmenin protokol şartlarına uygun olmadığının, KOSGEB Desteklerinden yasaklı olduğunun ve/veya taahhütname yükümlüklerine uymadığının tespit edilmesi halinde KOSGEB KOBİ kredi faiz desteğini iptal eder.
9- Desteklere ilişkin olarak; ilgili mevzuat hükümlerine aykırı kullanımların tespiti halinde yürürlükteki mevzuat dahilinde Kredi Faiz Desteği iptal edilerek işletmelerin ve girişimcilerin yeni destek başvuruları uyuşmazlık bitene kadar kabul edilmez. Bu takdirde destek verilmiş ise KOSGEB’in desteğe ilişkin kredi faiz alacağı yasal faizi ile birlikte KOSGEB tarafından hiçbir ihbar ve ihtara gerek kalmaksızın işletmelerden ve girişimcilerden tahsil edilir. Uyuşmazlık sona erdiğinde ve işletmenin ve girişimcinin müracaatı halinde yeni desteklerden yararlanma hakkı devam eder.

BANKALAR

YAPI KREDİ

KOBİ’ler için önemli çalışmaların bulunduğu Yapı ve Kredi Bankası’nda Esnaf Kredisi, Makine Donanım Kredisi, İmalat Destek Kredisi, Turizm Kredisi, Sezona Hazırlık Turizm Kredisi, Kadın Girişimci Kredisi, Franchising Kredisi fırsatı sağlanıyor.

Yapı Kredi’de KOBİ’ler için nakit destek kredisinde faiz oranı yüzde 1.93 seviyesinde bulunuyor.

İNG BANK

KOBİ’lere 100 bin liraya kadar hızlı kredi imkanı tanıyan İNG Bank’ta kredi faiz oranı ise yüzde 2.49. Ayrıca ING Bank’ta KOBİ’lere özel “Paydos Yok Hesap” imkanı tanınıyor. ING Paydos Yok Hesap’ta hesap işletim ücreti, eft-havale ücreti, çek tahsilat masrafları bulunmuyor. Ayrıca hesapta uygun faiz koşulları da sağlanıyor.

QNB FİNANSBANK

QNB Finansbank da KOBİ’ler için birçok kredi sağlıyor, üstelik QNB Finansbank’ta KOBİ’lere sağlanan krediler için ilk 3 ay ödeme talep edilmiyor. 120 aya kadar vade seçeneğinin sağlandığı “3 ay ödemesiz kredi” seçeneği dışında KOBİ’ler için birçok fırsat daha bulunuyor. QNB Finansbank’ta bulunan “Cosme” kredisinde En fazla 10 çalışanı olan, En az 6 ay, en fazla 5 yıldır faaliyet gösteren, Son yıl maksimum ciroları 2 milyon TL’den küçük olan, Tütün, alkol, silah vb. sektörlerde* faaliyet göstermeyen işletmelere ise daha avantajlı faiz fırsatı sağlanıyor. Bankada ayrıca Kadın Girişimcilerin açacağı işletmeler için de birçok avantajlı KOBİ kredisi bulunuyor.

VAKIFBANK

KOBİ’leri destekleyen en önemli bankalar arasında yer alan Vakıfbank’ta işletmeler için farklı vade seçenekleri ile uygun faizler ile kredi sağlanıyor. Vakıfbank’ta KOBİ’ler için ek olarak İşyeri Edindirme Kredileri, Ticari Araç Kredileri, Çek/Senet Karşılığı Krediler ve Enerji Verimliliği Kredileri imkanı bulunuyor.

İŞ BANKASI

Türkiye’nin en köklü bankalarından İş Bankası, uzun yıllardır KOBİ’ler için ciddi çalışmalar yapıyor. Bankada “Anında Ticari Kredi” imkanı ile KOBİ’lere en hızlı kredi çözümü sağlanıyor. Yıllık yüzde 40 civarında faiz oranı ile sağlanan ticari kredi ile 36 ay vadeli 50 bin lira kredi hızlı bir şekilde sağlanıyor. Bankada daha büyük kredi çözümleri için ise çeşitli vadelerde uygun faiz koşulları bulunuyor, ancak bu krediler için işletme bilgileri ile şube başvurusu şart.

GARANTİ

Garanti Bankası’nda KOBİ’ler için sağlanan “KOBİ Destek Kredisi” ile yüzde 2,65’lik uygun faiz koşulları altında 250 bin liraya kadar hızlı kredi imkanı sağlanıyor. Garanti Bankası’na “Üye İşyeri” başvurusu yapılarak birçok ek avantajdan da faydalanmak mümkün.

İlginizi Çekebilir